S5 ma już wykonawców trzech odcinków

S5 ma już wykonawców trzech odcinków

dolnośląskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

Jest już coraz bliżej budowy dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej nr 5. Wybrane już zostały najkorzystniejsze oferty w przetargach na budowę trzech odcinków. Cała trasa, licząca 50 km będzie wybudowana w 2017 roku – informuje portal "TuWroclaw.com".

 

Zwycięskie konsorcja to Budimex i Heilit+Woerner, hiszpański Dragados i włoskie Astaldi. Inwestycję podzielono na trzy zadania.


Pierwszym jest 15-kilometrowy odcinek od Korzeńska (bez węzła) razem z węzłami Żmigródek (skrzyżowanie z DK-5) i Żmigród. Drugie to fragment drogi ekspresowej o długości niespełna 14 km i dwa węzły: Krościna i Prusice. Trzecie – obejmuje 19 km trasy, budowę dwóch węzłów (Trzebnica i Kryniczno), a także rozbudowę węzła Wrocław Północ, gdzie S5 zbiegnie się z Autostradową Obwodnicą Wrocławia.

REKLAMA


Pierwszy odcinek, zaczynający się w Korzeńsku wygrało konsorcjum polskich firm Budimex i Heilit+Woerner. Oferta firm to 576,2 mln zł. Konsorcjum wyznaczyło sobie termin 30 miesięcy na sfinalizowanie inwestycji. Gwarancja jakości budowy ma obejmować okres 10 lat. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisze umowę z konsorcjum jeszcze w tym tygodniu.


Wybrano także najkorzystniejszą ofertę na budowę trzeciego odcinka – należy ona do firmy Astaldi. Przedsiębiorstwo zaproponowało na budowę ponad 597,6 mln zł i, podobnie jak przy pierwszym odcinku, 30-miesięczny czas realizacji oraz 10-letnią gwarancję.


Pod koniec zeszłego tygodnia rozstrzygnięto także przetarg na budowę środkowego odcinka dolnośląskiej S5. Zwycięską ofertą okazała się propozycja hiszpańskiego Dragadosa, który zaproponował cenę w wysokości 310,5 mln zł oraz te same warunki to zwycięzcy przetargów na pozostałe odcinki.


Poza Dolnym Śląskiem powstają także odcinki S5. Jesienią powinien zostać dokończony fragment między Korzeńskiem a Kaczkowem, w toku jest także postępowanie na budowę ponad 28 km drogi ekspresowej między Kaczkowem a Radomickiem, a także między Wronczynem i Poznaniem. Zbudowane zostaną także pozostałe odcinki S5 między Wrocławiem a Bydgoszczą oraz odcinek S5 między Mielnem w powiecie gnieźnieńskim a Białymi Błotami pod Bydgoszczą, a także między Bydgoszczą a Nowymi Marzami, gdzie zaczyna się autostrada A1.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA