Dolny Śląsk: Dofama Thies rozbuduje fabrykę w Kamiennej Górze

Dolny Śląsk: Dofama Thies rozbuduje fabrykę w Kamiennej Górze

Orzech
Orzech
REKLAMA
Firma Dofama Thies – kontynuatorka i spadkobierczyni Dolnośląskiej Fabryki Maszyn Włókienniczych "DOFAMA" z Kamiennej Góry – planuje rozbudowę swojej fabryki w tym dolnośląskim mieście. Kompleks produkcyjny zlokalizowany przy ul. Wałbrzyskiej zostanie rozbudowany o nową halę produkcyjną wraz z częścią socjalną oraz łącznikiem i infrastrukturą. Dzięki tej inwestycji wzrośnie również zatrudnienie w tej jednej z największych firm produkcyjnych działających na terenie Kamiennej Góry.

O inwestorze:

Dofama Thies to producent wielu urządzeń dla przemysłu włókienniczego, ciepłowniczego oraz energetycznego. Ze stali kwasoodpornej produkuje m.in. zbiorniki ciśnieniowe, kolana i trójniki, rurociągi, wymienniki ciepła, kominy i wieże wentylacyjne. Produkty trafiają do odbiorców w Polsce, ale przede wszystkim za granicę, między innymi do Indii, Chin, Pakistanu, Bangladeszu, Kanady, RPA. 

Powstanie firmy "DOFAMA"

Na przełomie lat 1945-1947 powstała z połączenia trzech małych poniemieckich zakładów leżących na terenie miasta Kamienna Góra. W pierwszym okresie zakład nie miał sprecyzowanej specjalizacji, realizował wszystkie zamówienia, na ile pozwalał istniejący park maszynowy i posiadane materiały. Asortyment produkcji obejmował od artykułów domowych (patelnie, łopatki do węgla, czerpaki), poprzez elementy blaszane dla pierwszych ciągników produkowanych przez Zakłady Metalowe "Ursus", po stalowe bramy do hangarów lotniczych na "Okęciu".

Fabryka Maszyn Lniarskich i Pomocniczych "FAMAL"

15 września 1948 roku zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Fabryka Maszyn Lniarskich i Pomocniczych "FAMAL". Z czasem całkowicie zmieniono asortyment produkcji ukierunkowując się na wytwarzanie maszyn włókienniczych. Stąd 4 sierpnia 1961 roku zmieniono nazwę na Dolnośląska Fabryka Maszyn Włókienniczych "DOFAMA". Przez następne lata przedsiębiorstwo ciągle rozwijało się. W roku 1988 zatrudniało ogółem 780 pracowników, w tym 381 bezpośrednio produkcyjnych. Głównymi odbiorcami były firmy zagraniczne (eksportowano ok. 80% produkcji) z ZSSR, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Węgier, Wietnamu, Maroka, Argentyny i Iranu.

Dofama S.A.

Pomimo ciężkich lat 1993-1995, kiedy to załamał się eksport do Rosji (ok. 75% zbytu), oraz kłopotów ze sprzedażą na rynku krajowym, przedsiębiorstwo przetrwało. Zawdzięcza to umiejętności szybkiego przebranżowienia oraz uniwersalnemu parkowi maszynowemu. Cechy te pozwoliły w trudnym okresie produkować walce łąkowe, kontenery na śmieci oraz przyczepy dla rolnictwa. Dzięki współpracy z firmą "Thies" rozpoczętą na początku lat 90-tych zakład powrócił do produkcji maszyn włókienniczych. Poza produkcją na rynek niemiecki "DOFAMA" wykonała bardzo dużo wyrobów dla Huty Miedzi w Głogowie. Od roku 1993 rozpoczęto przygotowania do prywatyzacji. Z dniem 31.12.1997 r. przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane jako Dolnośląska Fabryka Maszyn Włókienniczych "DOFAMA" S.A. przez Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze.

Dofama Thies Sp. z o.o.

W dniu 18.02.2008 r. Dolnośląska Fabryka Maszyn Włókienniczych "DOFAMA" S.A. została przekształcona na Dofama Thies Sp. z o.o. stając się częścią niemieckiego koncernu THIES, który ma swoje fabryki w 3 krajach i zatrudnia łącznie ok. 800 osób. 

W artykule wykorzystano informacje firmy Dofama Thies Sp. z o.o.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA