Duże, znane centrum handlowe w Warszawie zostanie wyburzone?Fot. Adrian Grycuk - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Duże, znane centrum handlowe w Warszawie zostanie wyburzone?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Czy kolejny, znany obiekt w Warszawie zostanie wyburzony? Tym razem chodzi o centrum handlowe Dom Mody Klif przy ulicy Okopowej 58/72 na Muranowie. Właściciel centrum złożył już wniosek o decyzję środowiskową w sprawie wyburzenia całego kompleksu. Co zamierza wybudować w jego miejsce?

Dobiegły końca konsultacje społeczne dotyczące projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części Muranowa - informuje portal reporterwarszawski.pl. Znalazły się w nim zapisy dotyczące kwartału ul. Stawki, Al. Jana Pawła II, Al. Solidarności, Skweru Ks. Kard. S. Wyszyńskiego, ul. Bellottiego, ul. Pawiej i ul. Esperanto. W tym także ten dotyczący Domu Mody Klif.

Na początku października wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącego terenu obecnego centrum handlowego przy ul. Okopowej.

Dokument dotyczy „budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze, garażami podziemnymi, zagospodarowaniem terenu oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, oraz likwidacji istniejącej zabudowy usługowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą”. Wniosek jest obecnie rozpatrywany przez miasto.

Co powstanie?

Z dokumentów udostępnionych przez profil Nowi Liberałowie – Warszawa na platformie X (dawny Twitter), wynika, że właściciel Domu Mody Klif, spółka reprezentowana przez AEW Asset Management, planuje w tym miejscu budowę dziewięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych z usługami na parterze, o wysokości maksymalnie VIII, IX, XI i XVIII kondygnacji. Dodatkowo zamierza też zrealizować pięć dwupoziomowych parkingów podziemnych w miejscu obecnego centrum - informuje portal reporterwarszawski.pl.

Zmiany w planie miejscowym

Podobne zmiany przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, nad którym trwają obecnie prace. Zakłada on, że w tym kwartale ulic powstanie zabudowa mieszkaniowa. Od ul. Okopowej budynki będą mogły mieć tam nawet 30 metrów wysokości, a od ul. Esperanto 19,5 metrów.

Mimo to inwestor zamierza zrealizować projekt w ramach specustawy mieszkaniowej "lex deweloper". Dlaczego? Wynika to z faktu, że nowy plan - nawet jeśli zostanie przyjęty - zakłada, że wzdłuż ulicy Okopowej nie będzie mogła powstać zabudowa wielorodzinna. Z kolei inwestora zamierza zabudować cały obszar swojej działki blokami.

Jak informuje portal reporterwarszawski.pl, prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, chce otrzymać od AEW Asset Management szczegółowe wyjaśnienia dotyczących planowanych działań i powodów, dla których zdecydowano się na tryb "lex deweloper".

Na chwilę obecną cała planowana inwestycja jest na wczesnym etapie i nie wiadomo, kiedy firma planuje rozpoczęcie prac budowlanych w tym miejscu.

REKLAMA

Dom Mody Klif

Dom Mody Klif zlokalizowany jest przy ul. Okopowej 58/72. Kompleks handlowy powstał w miejscu wyburzonych zabudowań Warszawskich Zakładów Garbarskich i Zakładów Wklęsłodrukowych. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1998 r. Został otwarty 3 marca 1999 roku. Inwestorem była firma Polinvest, a za projekt budynku odpowiedzialny był architekt Tomasz P. Kozłowski. Powierzchnia użytkowa Domu Mody Klif wynosi 18 500 metrów kwadratowych.

19 lutego 2009, podczas 8. Edycji Shopping Center Forum & Awards, warszawski i gdyński Klif zostały wyróżnione nagrodą Grand Prix dla najlepszego centrum handlowego w Polsce. Jury doceniło unikatowy dobór najemców, nowoczesny i unikatowy design, wysoką funkcjonalność, innowacyjność, lokalizację oraz podejmowane działania marketingowe i PR.

Przez lata Dom Mody Klif był symbolem ekskluzywnych zakupów, przyciągającym głównie klientów marek premium. W centrum znajduje się obecnie ponad 90 sklepów i punktów usługowych, w tym apteka, przychodnia i biura podróży.

A co Wy sądzicie o pomyśle wyburzenia tego kompleksu handlowego?

twitter.com/NLWarszawa
twitter.com/NLWarszawa
twitter.com/NLWarszawa
Fot. Adrian Grycuk - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

W artykule wykorzystano informacje i materiały: reporterwarszawski.pl | twitter.com/NLWarszawa | wikipedia.org.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Jakub Zazula
Zawsze mnie zastanawia czemu tak mało zagęszczania jest na Muranowie?
REKLAMA