Dwie wielkie, globalne firmy zrealizują wspólnie inwestycję w stolicy Małopolski. Firma Linde Gaz Polska (należąca do niemieckiego koncernu Linde AG) we współpracy z ArcelorMittal Poland (spółki należącej do koncernu ArcelorMittal z siedzibą w Luksemburgu), wybuduje na terenie krakowskiego oddziału zakład produkcji wodoru, który będzie zasilał w gaz procesowy dwie ocynkownie. Całość inwestycji przekroczy 100 mln zł. Z wodoru krakowska huta będzie mogła korzystać już pod koniec 2026 roku.
Już od 2018 roku w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland nie używa węgla jako paliwa, a od lipca tego roku nie produkuje tu także koksu.
– Nasze instalacje: walcownia gorąca oraz walcownia zimna, a także linie ocynkowania i malowania blach obecnie pracują wyłącznie w oparciu o gaz ziemny – wyjaśnia Łukasz Skorupa, dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich i jakości, i dyrektor krakowskiego oddziału firmy. – Aktualnie kończymy projekt budowy pieców wodorowych, które pozwoliły nam wyeliminować amoniak w wyżarzalni. Jego koszt to 52 mln zł. Z kolei projekt realizowany z firmą Linde ma zapewnić niezawodne dostawy wodoru dla naszych ocynkowni. Coraz mocniej stawiamy na wodór – dodaje.
Zakład zostanie wybudowany w pobliżu ocynkowni, produkując wodór z gazu ziemnego. Inwestycja już się rozpoczęła, obecnie trwają prace projektowe. Krakowski oddział ArcelorMittal Poland poza paliwem wodorowym dla ocynkowni zyska również inny środowiskowy efekt – całkowicie wyeliminuje z procesu amoniak, co podniesie poziom bezpieczeństwa procesowego zakładów.
– Od 2004 roku zainwestowaliśmy w krakowskie walcownie i ocynkownie już blisko 2,5 mld złotych. Cały czas podnosimy jakość oferowanych produktów, poszerzamy ich asortyment, a przy tym sukcesywnie zmniejszamy oddziaływanie na środowisko – mówi Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – W naszych procesach zastępujemy technologie tymi, które mniej oddziałują na środowisko. Stąd eliminacja amoniaku i przejście na wodór. Dekarbonizacja naszej firmy to nie tylko działania w obszarze produkcji stali, ale również w części przetwórczej – podsumowuje.
– Jako ekspert z ponad stuletnim doświadczeniem w dziedzinie produkcji, dystrybucji i magazynowania wodoru, mogliśmy zaoferować ArcelorMittal najlepsze rozwiązania dostępne w sektorze wodorowym, zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa operacyjnego zakładu i niezawodności procesu produkcji – mówi Oleksandra Tuzhylina, prezeska zarządu Linde Gaz Polska.