Dzięki nowym inwestycjom w Hucie Miedzi Legnica będzie praca do 2035 roku

Dzięki nowym inwestycjom w Hucie Miedzi Legnica będzie praca do 2035 roku

Orzech
Orzech
REKLAMA
Warte 250 milionów złotych inwestycje sprawiają, że Huta Miedzi Legnica będzie miała zapewnioną pracę do 2045 roku. Do roku 2021 odejdzie 161 pracowników na emeryturę. jednak w ich miejsce będą zatrudniani nowi pracownicy, bo pracy w hucie jest i będzie coraz więcej. Aktualnie w hucie zatrudnionych jest ponad 900 osób. Dodatkowo ponad 300 pracuje w zakładach obsługujących Hutę Miedzi Legnica.
W najbliższych kilku tygodniach z Niemiec przyjadą pierwsze transporty z elementami pieca wychylno-topielno-rafinacyjnego (WTR) do przetopu złomów miedzianych. Dzięki niemu Huta Miedzi Legnica zwiększy produkcję miedzi elektrolitycznej z obecnych 115 tys. ton do 175 tys. ton. We wrześniu br. piec WTR będzie gotowy do pracy.  W następnym etapie modernizacji całkowicie zmieni się technologia na wydziale elektrorafinacji –  z tradycyjnej na bezpodkładkową, najnowocześniejszą na świecie. Dzięki temu zakład zwiększy o ok. 40 proc. swe możliwości produkcyjne bez instalowania dodatkowych wanien i rozbudowy hali. Będzie to największa modernizacja huty od czasów jej powstania.

Przyszłość Huty Miedzi Legnica będzie jednak nadal związana z kopalnią miedzi w Lubinie, skąd pochodzi większość koncentratów przetapianych w Legnicy. Z wieloletnich planów KGHM wynika, że lubińskie złoże będzie eksploatowane co najmniej do 2035 roku. To daje Hucie Miedzi perspektywę na ponad 20 lat.

REKLAMA

Historia Huty Miedzi Legnica

Huta Miedzi Legnica wybudowana została w latach 1950-1952 jako Legnickie Zakłady Metalurgiczne im. W. Lenina przy udziale polskich i radzieckich specjalistów. Przeznaczona była do obsługi tzw. starego zagłębia miedziowego (kopalnie "Lena", "Nowy Kościół" i "Konrad" w rejonie miejscowości Złotoryja i Wilków). 19 marca 1959 r. Legnickie Zakłady Metalurgiczne przekształcono w Hutę Miedzi "Legnica" (zdolność produkcyjna – 12,5 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie).Po odkryciu przez Jana Wyżykowskiego w 1957 r. olbrzymich złóż rud miedzi pod Lubinem, zakład zmodernizowano. Budowa nowych kopalń "Lubin" i "Polkowice" skutkowały rozbudową huty i zwiększeniem zdolności produkcyjnej do 60 tys. ton rocznie – od 1960 r. Wówczas huta została częściowo zastąpiona przez Hutę Miedzi Głogów.
W lipcu 1970 r. HM "Legnica" weszła w skład Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. W roku 2014 HM "Legnica" wytwarzała rocznie ponad 100 tysięcy ton wysokiej jakości miedzi elektrolitycznej w postaci katod i ok. 15-20 tysięcy ton w postaci wlewków.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA