Energa inwestuje setki milionów złotych w województwie pomorskimEnerga

Energa inwestuje setki milionów złotych w województwie pomorskim

Orzech
Orzech

W latach 2020-2022 spółki zależne Energi z Grupy ORLEN wydały na inwestycje w woj. pomorskim blisko 650 mln zł. Największe nakłady inwestycyjne – ok. 590 mln zł – przeznaczono na segment dystrybucyjny.

Rozbudowa i modernizacja linii elektroenergetycznych oraz infrastruktury dystrybucyjnej do sieci Energi Operatora na terenie województwa umożliwiła podłączenie ok. 1,5 tys. nowych odbiorców. Oprócz tego do infrastruktury spółki przyłączone mogło zostać ok. 41,3 tys. nowych źródeł odnawialnych (zarówno prosumenckich mikroinstalacji, jak i obiektów komercyjnych) o łącznej mocy blisko 450 MW. Szczególnie duży postęp został tu osiągnięty w przypadku prosumentów – na koniec 2019 w woj. pomorskim działało ok. 4 tys. mikroinstalacji, podczas gdy na koniec 2022 roku już ponad 41 tys.

Było to możliwe m.in. dzięki takim inwestycjom jak warta ok. 15 mln zł budowa Głównego Punktu Zasilania Karsin (pow. kościerski) wraz z podwójną linią 110kV oraz powiązań z siecią SN-15kV. Inwestycja ta nie tylko zwiększyła możliwości przyłączeniowe, ale także ustabilizowała dostawy energii do mieszkańców gminy Karsin i sąsiednich regionów. Oprócz tego modernizowane były istniejące już GPZ-y, co zwiększało bezpieczeństwo energetyczne pomorskich miast, powiatów i gmin.

REKLAMA