Grupa Energa inwestuje w kolejne instalacje OZE w PolsceFot. Energa

Grupa Energa inwestuje w kolejne instalacje OZE w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Grupa Energa inwestuje w kolejne instalacje OZE. Mowa o farmach fotowoltaicznych oraz farmie wiatrowej, które Energa Wytwarzanie nabędzie od firmy Greenvolt. Właśnie podpisano przyrzeczoną umowę przeniesienia udziałów, dotyczącą zespołu farm fotowoltaicznych Opalenica o łącznej mocy 22 MW.

W czerwcu 2023 r. Energa Wytwarzanie podpisała z Grupą Greenvolt przedwstępne umowy nabycia udziałów w spółkach rozwijających portfel projektów OZE, obejmujący zespół farm fotowoltaicznych Opalenica oraz hybrydową instalację Sompolno, o łącznej mocy ok 58 MW.

W następstwie przedwstępnych umów nabycia, a także po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających, sfinalizowano część transakcji obejmującą zespół farm fotowoltaicznych Opalenica, na który składają się instalację PV o łącznej mocy ok. 22 MW. Kluczowe warunki zawieszające dotyczyły należytego wybudowania instalacji oraz uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

Finalizacja transakcji w części obejmującej nabycie instalacji hybrydowej Sompolno, w ramach której przejęta ma zostać farma wiatrowa o mocy ok. 26 MW i farma fotowoltaiczna o mocy ok. 10 MW, spodziewana jest jeszcze w tym roku.

Coraz więcej mocy OZE

REKLAMA

W gminie Kotla w woj. dolnośląskim powstaje też największa farma fotowoltaiczna Energi w budowie o mocy 130 MW. Wyprodukowana tu energia zasili ponad 60 tys. gospodarstw domowych. Harmonogram zakłada oddanie instalacji do eksploatacji przed końcem roku 2025.

Na początku roku Energa Wytwarzanie sfinalizowała projekt polegający na budowie pięciu małych instalacji PV o mocy do 1 MW każda. Są one zlokalizowane w trzech województwach. To farmy PV Samolubie I i II oraz PV Pierzchały w woj. warmińsko-mazurskim, PV Czernikowo+ na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz PV Przykona w Wielkopolsce. Zastosowano tu panele wyprodukowane w technologii bifacjalnej. Instalacja tego typu wytwarza energię elektryczną pozyskując światło z dwóch stron paneli.

Spółki z Grupy Greenvolt, specjalizują się w rozwoju, budowie i zarządzaniu wielkoskalowymi projektami wiatrowymi i fotowoltaicznymi na większości rynków europejskich oraz rynku amerykańskim. Podstawowa działalność Grupy Greenvolt, czyli produkcja energii z biomasy odpadowej, prowadzona jest na rynkach Portugalii oraz Wielkiej Brytanii. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Grupy Greenvolt. Spółka ma obecnie w realizacji projekty instalacji o łącznej mocy 6,9 GW – z czego 3,4 GW realizowane jest w Polsce.

Fot. Energa
Fot. Energa

Źródło: Energa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA