[Europa] Do Cannes Skanska zabiera 7 projektów biurowych z regionu CEE, w tym aż 5 z Polski

Kajtman
Dwa projekty biurowe z Warszawy, jeden z Krakowa, po jednym z Łodzi i Wrocławia będą głównymi bohaterami polskiej oferty Skanska na największych targach nieruchomości i inwestycji na świecie MIPIM w dniach 14-17 marca w Cannes. Przez cztery dni pięć polskich projektów Skanska ma szansę przykuć uwagę ponad 5 000 międzynarodowych inwestorów. Deweloper zaprezentuje również inwestycje biurowe z regionu Europy Środkowo-Wschodniej – inwestycję z Pragi i Bukaresztu. – To podczas tego typu wydarzeń często zaczyna się proces najważniejszych na rynku transakcji. Nasze projekty pokażemy przez pryzmat umacniania wysokiej pozycji Polski i regionu CEE w oczach międzynarodowych inwestorów – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
Skanska zabierze do Cannes portfel budynków biurowych klasy A w najlepszych lokalizacjach w stolicy i polskich miastach regionalnych. To jedyne tak kompleksowe portfolio nieruchomości biurowych w Polsce, które zostanie zaprezentowane globalnym inwestorom na targach MIPIM. W ofercie znajdą się dwie prestiżowe inwestycje w nowym biznesowym centrum Warszawy – na Woli: pierwszy budynek największego w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksu biurowego Skanska – Generation Park oraz pierwszy etap nowoczesnej inwestycji Spark. Skanska pokaże również pierwsze dwa budynki energetycznego projektu High5ive, położonego w samym sercu miasta – przy Dworcu Kraków Główny oraz sąsiadujący z kampusem uniwersyteckim we Wrocławiu – Green2Day. Na uwagę zasługuje kompleks Nowa Fabryczna, położony w samym sercu Nowego Centrum Łodzi vis a vis największego w Polsce podziemnego dworca kolejowego – Łódź Fabryczna. To budynek, który został niemal w całości wynajęty jeszcze przed oddaniem obiektu do użytkowania. Wszystkie projekty są w trakcie budowy i zostaną wystawione na sprzedaż przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. 
Zestaw projektów, które zaprezentujemy inwestorom jest absolutnie unikatowy. Budujemy nie tylko w stolicy, ale oferujemy też nowoczesną powierzchnię biurową na wszystkich rynkach regionalnych, między innymi w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. Każda z inwestycji to champion w swojej kategorii. Wyróżniają się centralną lokalizacją, ponadczasową architekturą, udogodnieniami dla najemców, nowoczesnymi technologiami wykorzystanymi na budowie i w samym budynku, ale też ciekawie zaprojektowaną przestrzenią wokół. To miejsca dobre dla biznesu – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
Oprócz polskiej oferty Skanska pokaże inwestorom również dwa nowoczesne projekty biurowe z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Green Court Bucharest (budynek C) oraz inwestycję Five w Pradze, będącą już na zaawansowanym etapie procesu sprzedaży.
Dochodowe i odporne na próbę czasu biurowceWszystkie projekty biurowe Skanska znane są też z tego, że szczególnie upodobały je sobie firmy z sektora usług biznesowych. Są to często znane globalne marki, które w Polsce lokują coraz bardziej złożone procesy i które dostrzegają w miejscu do pracy źródła przewagi konkurencyjnej w walce o talenty. Według raportu Cushman & Wakefield "Where in the World” z grudnia 2016 roku Polska zajmuje wysoką, 7. pozycję w globalnym rankingu lokalizacji BPO. 
Liczy się to, jak pracownicy będą czuli się w miejscu pracy. Gwarantem komfortu jest między innymi międzynarodowa certyfikacja LEED, w przypadku naszych projektów zawsze na dwóch najwyższych poziomach. Ponadto, z High5ive, Generation Park i Spark łączą się realizowane na dużą skalę z lokalnymi społecznościami projekty miastotwórcze. Wszystkie pięć inwestycji, tak jak reszta naszych nowych projektów, zostało poddane audytom dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami – będziemy starali się o certyfikat "Obiekt bez Barier" dla każdego z nich. To wyrównanie do najwyższych światowych standardów budownictwa uniwersalnego, dostępnego dla wszystkich – tłumaczy Arkadiusz Rudzki. 
To właśnie takie inwestycje cieszą się wysokim współczynnikiem najmu i po takie najczęściej zwracają się do dewelopera inwestorzy. 
Budynek atrakcyjny dla najemcy to jednocześnie budynek atrakcyjny dla inwestora. Największym zainteresowaniem cieszą się projekty z wysokim poziomem powierzchni wynajętej. To gwarancja długotrwałego i stabilnego zwrotu z inwestycji – komentuje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji CEE w Skanska Commercial Development Europe, spółce budującej i sprzedającej budynki biurowe na czterech rynkach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. – W ostatnich dwóch latach sprzedaliśmy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej 15 budynków, z czego aż dziewięć w Polsce. Po nasze projekty sięgają zarówno międzynarodowi inwestorzy, którzy po raz pierwszy wchodzą na polski rynek, ale są i tacy, dla których jest to kolejna inwestycja w tym kraju. Świadczy to o zaufaniu do wysokiej jakości produktów Skanska oraz transparentności polskiego rynku transakcji – dodaje Adrian Karczewicz.
W czasach globalnej niepewnościBrexit, wybory w USA i nadchodzące wybory we Francji, Holandii i Niemczech na pewno będą jednym z tematów, które pojawią się podczas tegorocznej edycji  targów – branża będzie omawiała ich potencjalny wpływ na sektor nieruchomości.  
Podczas tego typu wydarzeń mamy okazję otwarcie porozmawiać z inwestorami na temat ich obaw i nadziei związanych z inwestowaniem w Polsce i regionie CEE. Uważamy, że dojrzałość i transparentność naszego rynku  potwierdzą atrakcyjność i stabilność w czasach globalnych zawirowań – komentuje Arkadiusz Rudzki. 
Na MIPIM Skanska zawiezie w formie elektronicznej też swoje najnowsze rynkowe publikacje – zredagowany we współpracy z Hays i Kinnarps raport na temat aranżacji Activity Based Workplace oraz pionierski raport "Zużycie energii w budynkach biurowych", wykonany we współpracy z Go4Energy oraz firmą Cushman & Wakefield.