Fototapeta na całą ścianę czy na część?

Fototapeta na całą ścianę czy na część?

Maxymil_yan
Maxymil_yan
REKLAMA
Fototapeta kojarzy się większości z nas z dekorowaniem całej ściany. Tymczasem wielkoformatowe przedstawienie można wykorzystać także w nieco inny sposób, umieszczając wzór tylko na fragmencie płaszczyzny. Zobaczcie, na który wariant warto się zdecydować.
To, czy fototapeta na zamówienie dobrze będzie się prezentować na całej ścianie czy tylko na jej części, zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest sam wzór, drugim metraż pomieszczenia, w jakim znajdzie się dekoracja. Są bowiem pewne kompozycje, które trzeba w całości objąć wzrokiem, by dobrze wyglądały, oraz takie, które nie stanową zamkniętego przedstawienia, i tutaj odbiór takiego wzoru jest zupełnie inny. 
Najłatwiej będzie to zaprezentować na konkretnych przykładach aranżacyjnych, przywołując różne typy wzorów i różnej wielkości pomieszczenia. 

Fototapeta na zamówienie powinna być dopasowana do metrażu

Mówiąc o tym, że fototapeta na wymiar musi być dopasowana do metrażu, mamy na myśli nie tylko parametry ściennej dekoracji jak wysokość i szerokość, które należy podać podczas dokonywania zakupu. Chodzi również o to, by przedstawienie, na jakie się zdecydujemy, dobrze prezentowało się w przestrzeni. 
Zasięg ludzkiego wzroku nie jest nieograniczony, a ostrość obrazu ma swoje granice. Im bardziej coś znajduje się na peryferiach naszego widzenia, tym gorzej to widzimy. Jeśli pokój, jakim dysponujemy, jest bardzo duży, bo znajduje się na przykład w lofcie, wówczas mamy miejsce na oglądanie fototapety z daleka, a wzór dobrze się w takim miejscu prezentuje.
Jeśli jednak pokój jest wąski, a ściana w pokoju bardzo szeroka, wówczas nie jesteśmy w stanie, stojąc przed nią, w całości objąć jej wzrokiem. Gdy na ścianie znajdzie się na przykład pejzaż, wówczas nasze oczy będą musiały przeskakiwać z jednej strony na drugą, by zobaczyć kompozycję. To z kolei sprawi, że efekt metamorfozy nie będzie tak spektakularny, jakbyśmy chcieli, a wzór przytłoczy pokój.
Właśnie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie fototapety na mniejszej płaszczyźnie.

Fototapeta na wymiar, która sprawdzi się na fragmencie ściany

Jeśli dekorowany pokój jest dość wąski i nie ma wystarczająco dużo przestrzeni, by ścienną dekorację oglądać z odpowiedniej perspektywy, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie fototapety na ścianę tak, by ozdobiła tylko fragment. Istnieją dwa warianty, jak można umieścić przedstawienie na ścianie.
Pierwszy to przyklejenie kompozycji na środku ściany, by po obu bokach zostały odsłonięte fragmenty. W ten sposób zyskamy symetryczną aranżację. Drugim pomysłem jest przesunięcie wzoru do jednej krawędzi ściany w ten sposób, by odsłonięty był tylko jeden pas. Na tle puściej ściany świetnie będzie się prezentować konsola z bukietem lub elegancki fotel.  

Fototapety na ścianę, które powiększą optycznie metraż

Fototapet używa się czasami po to, by optycznie powiększyć metraż. Sięga się wówczas na przykład po malownicze pejzaże albo po takie wzory, które przedstawiają tunele, mosty czy otwarte drzwi. By efekt optycznego powiększenia pokoju był jak najlepszy, a iluzja dodatkowej przestrzeni wiarygodna, wówczas dekoracja powinna wypełnić całą ścianę, a nie tylko jej fragment. 
Pokoje zazwyczaj mają kształt prostokąta. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, w takiej sytuacji lepiej ozdobić mniejszą ścianę, którą w całości jesteśmy w stanie objąć wzrokiem. To zapewni najlepszą perspektywę do oglądania wzoru.

Wzory, które zawsze wyglądają dobrze na całej ścianie

Fototapety nie zawsze jednak prezentują kompozycje, które są zamkniętymi całościami – jak pejzaże czy miejskie panoramy. Doskonałym przykładem są albo symetryczne desenie (kwiatowe lub geometryczne), albo abstrakcyjne wzory o nieregularnej formie (imitujące rozlane plamy farby) i takie fototapety na wymiar nie muszą być zaprezentowane tak, by można je było objąć wzrokiem w całości. 
Oczywiście można je wykorzystać w ten sposób, by na ścianie umieścić tylko jeden pas brytów, tworząc kolorowy akcent za kanapą w salonie czy za wezgłowiem łóżka w sypialni, ale warto wiedzieć, że właśnie one będą świetnie wyglądać na całej ścianie i to bez względu na perspektywę, z jakiej będziemy na nie patrzeć. 
Wiedząc już, jakimi kryteriami kierować się przy rozmieszczaniu fototapety, teraz można przejść do czynności najprzyjemniejszej, czyli wyboru wzoru. W poszukiwaniu najciekawszych inspiracji zapraszamy na stronę https://redro.pl/.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Polska firma z branży e-commerce zwiększa wynajmowaną powierzchnię w kompleksie Promenady Business Park
FLFH S.A., wiodąca polska firma z branży e-commerce, zdecydowała się na zwiększenie wynajmowanej pow...
Najemcy w Trójmieście już wynajęli więcej powierzchni biurowej niż w całym ubiegłym roku
Według raportu firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 20...
Przestronna sypialnia – kilka sposobów aranżacji
Sypialnia to przede wszystkim miejsce wypoczynku i relaksu. O ile w domu sypialnia może mieć dowolną...
Avenga zatrudni kolejnych 700 specjalistów IT
Avenga, międzynarodowy dostawca usług i doradców IT, planuje powiększyć swój zespół w Polsce o kolen...
Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje
Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje, co wpływa na poziom sprzedaży. Od l...
Panattoni współpracuje z AliExpress i Cainiao przy budowie pierwszego centrum fulfillmentowego w regionie CEE
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, został wybrany przez Cainiao, logistyc...
Dobre perspektywy dla najemców biur we Wrocławiu
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu" firmy doradczej Cresa, wolumen transakc...
7R inwestuje w Bolesławcu. Wybuduje centrum dystrybucyjne 7R Park Bolesławiec [WIZUALIZACJA]
Kolejna duża inwestycja magazynowa na Dolnym Śląsku. Tym razem w zachodniej części tego regionu. W B...
W Warszawie otwarto największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie
Google otwarło we wtorek, 26 października w Warszawie nowe biuro, które ma być największym...
We Wrocławiu trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy i mostu Wschodniego [FILM + ZDJĘCIA]
We Wrocławiu trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w historii stolicy Dolnego Śl...