Konkurs na koncepcję nowego etapu Gdynia Waterfront rozstrzygniętyźródło: JEMS Architekci Sp. z o.o.

Konkurs na koncepcję nowego etapu Gdynia Waterfront rozstrzygnięty

Gdynia
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Biuro projektowe JEMS Architekci z Warszawy zostało zwycięzcą w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu drugiego etapu Gdynia Waterfront przy Nabrzeżu prezydenta w Gdyni. Inwestycja będzie realizowana przez firmę Vastint Poland. 
Wyłoniony w drodze konkursu projekt dotyczy zagospodarowania prawie pięciohektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II. W ramach planowanej zabudowy powstaną budynki mieszkalne, biurowce, liczne lokale usługowe, hotel, powierzchnia  konferencyjna i Spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino. Ważny element koncepcji stanowią pasaże z ogólnodostępnym skwerem oraz architektura krajobrazu, która podkreśla poszczególne strefy funkcjonalne przyszłej zabudowy o szacowanej powierzchni 75 000 m2.
Spośród nadesłanych prac jury konkursowe, składające się z reprezentantów władz miasta Gdyni, inwestora oraz międzynarodowych architektów, wybrało najlepszą pod względem estetycznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym. 

Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdynia, uzasadniając decyzję jury, powiedział:
REKLAMA
 − Nowoprojektowana zabudowa harmonizuje z modernistyczną architekturą Gdyni. W kreowaniu przestrzeni publicznych wykorzystano tu klasyczne elementy tworzące tzw. „miękkie granice” − jak arkady czy pergole, dzięki czemu koresponduje z otoczeniem. Publiczny, a zarazem kameralny charakter wnętrz urbanistycznych cechuje ludzka skala, sprzyjająca kreowaniu dobrej atmosfery i „życia między budynkami”


Teren pomiędzy ulicami Waszyngtona i skwerem Kościuszki to bez wątpienia jedna z najbardziej prestiżowych i najważniejszych lokalizacji w Gdyni. Bezpośrednie sąsiedztwo nabrzeży z atrakcjami turystycznymi oraz szereg wydarzeń, które mają miejsce w najbliższym otoczeniu, sprawia, iż planowana zabudowa ma olbrzymi potencjał, aby stać się ważnym elementem ogólnodostępnej przestrzeni miasta. Liczymy, że dzięki partnerskiej współpracy z miastem planowany etap inwestycji zostanie zrealizowany w krótkim czasie – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.
Vastint Poland otrzymał tegoroczną nagrodę Rady Miasta "Czas Gdyni" dla najlepszej inwestycji roku za zespół biurowo-hotelowy, stanowiący pierwszy etap Gdynia Waterfront, który został oddany do użytku w maju 2015 r. Kapituła konkursu doceniła walory architektoniczne oraz fakt, że kompleks przyczynił się do odzyskania dla miasta obszarów nadbrzeża, które zostały przekształcone z terenów przemysłowych w tereny publiczne służące mieszkańcom miasta.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA