Nowa hala sportowa w Tarnowskich Górach już w 2014 roku

Nowa hala sportowa w Tarnowskich Górach już w 2014 roku

śląskie
REKLAMA

Przy Parku Wodnym w Tarnowskich Górach wreszcie powstanie nowa hala sportowa, o której mówi się od lat. Jej wybudowanie, jeśli nie będzie niespodzianek, zajmie 24 miesiące.

Ogłoszony w ubiegłym roku przez AIG S.A. konkurs na koncepcję architektoniczną nowej hali sportowej został rozstrzygnięty. Zwycięską koncepcję komisja konkursowa wyłoniła 29 lutego. Pierwsze wizualizacje hali sportowej od razu wzbudziły gorącą dyskusję. Jednak ten obiekt ma wyróżniać nie jego wygląd, ale funkcjonalność.

- Chcieliśmy żeby hala harmonijnie wtopiła się w otaczającą przestrzeń, bez wyróżnienia się od Parku Wodnego, hotelu i hipermarketu, co moim zdaniem się udało. Równie istotna była ekonomia budowy. Wymagaliśmy zachowania minimalnych kosztów budowy przy zachowaniu pełnej użyteczności obiektu. Mimo wszystkich ograniczeń dostaliśmy projekt spełniający nasze oczekiwania - mówi Arkadiusz Czech, burmistrz miasta.

Za 12 milionów złotych powstanie hala sportowa łącząca we wspólną przestrzeń skatepark i Park Wodny. Głowne wejście do budynku będzie się znajdować od strony Parku Miejskiego. Obiekt oprócz boiska będzie mieszkańcom oferować ściankę wspinaczkową i cztery boiska do squasha. W holu przewidziano miejsce na działalność wystawienniczą. Trybuny podzielone na pięć sektorów będą mogły pomieścić 600 osób.

Zwycięską koncepcję przedstawiło konsorcium dwóch firm: Studio ARCIS Mariusz Pawlak i Piotr Klasek z Tarnowskich Gór oraz Biuro Usług Architektonicznych ,,Profil" z Chorzowa, które teraz przygotuje projekt budowlany.

- Jesteśmy gotowi do inwestycji. Połowę środków wypracowała spółka AIG czyli Park Wodny. Resztę wyłoży miasto w formie objęcia akcji spółki. Warto to zrobić, bo hala jest obiektem w mieście potrzebnym - przekonuje Arkadiusz Czech.

Każda z funkcji hali będzie mogła być wykorzystywana niezależnie. W suficie ukryto system szynowy do wydzielania boisk treningowych. Wejścia dla zawodników i widzów zaprojektowano oddzielnie. Kolorystykę zaprojektowano w taki sposób aby zapewniała jak najlepszą widoczność na boisku i nie odciągała uwagi od rozgrywek czy wydarzeń kulturalnych.

- Można sobie wyobrazić obiekty większe, ładniejsze, może wszechstronniejsze. Ale to jest hala na jaką nas stać i jakiej potrzebujemy w Tarnowskich Górach - twierdzi burmistrz.

Okres dyskusji, poszukiwania rozwiązań i pieniędzy się skończył. To nie obietnica. Ta inwestycja się rozpoczyna. Kiedy powstanie projekt - ruszy budowa. Zgodnie z planem, otwarcia hali możemy się spodziewać w 2014 roku.

 

REKLAMA

źródło: UM Tarnowskie Góry

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA