Piekary Śląskie: Powstanie nowa hala

Piekary Śląskie: Powstanie nowa hala

śląskie
graviteo
REKLAMA

W Piekarach Śląskich powstanie nowoczesny kompleks rekreacyjny. Najpierw wybudowana zostanie nowa hala sportowa, później kąpielisko miejskie. Prezydent Stanisław Korfanty i Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej podpisali list intencyjny w sprawie budowy kompleksu.

Najpierw ma powstać hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem. - Planujemy wybudować ją na terenie, który obecnie należy do KWK ,,Piekary". Chodzi nam o to, żeby w tej przestrzeni powstała inwestycja, która będzie miała z jednej strony charakter publiczny, a z drugiej byłby czynnikiem miastotwórczym - wyjaśnia prezydent Stanisław Korfanty.


Trzy miesiące temu w Urzędzie Miasta i Kompanii Węglowej powstały specjalne zespoły robocze, które od tamtej pory pracują nad realizacją przedsięwzięcia. Projekt jest w fazie wstępnym, pierwszym warunkiem jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Do tych prac przystępujemy właściwie od zaraz, chcemy, żeby obszar, na którym ma powstać hala, został przekazany na własność gminie - wyjaśnia prezydent. Kompania Węglowa zadeklarowała już wolę przekazania miastu działki.


Hala powstanie w okolicach ulicy Gimnazjalnej, w ścisłym centrum miasta, w pobliżu piekarskiego liceum ogólnokształcącego. Do południa wykorzystywana będzie przez uczniów szkoły, popołudniami - przez wszystkich chętnych. Lokalizacji hali w tym miejscu ułatwi także dostęp do niej kilkutysięcznej załodze kopalni. To będzie nowoczesny obiekt, z wielofunkcyjnym pełnowymiarowym boiskiem na 800 miejsc. - Chcielibyśmy, żeby widownia była po jednej stronie boiska, co jest w naszym przekonaniu optymalnym rozwiązaniem w tego typu obiektach - mówi prezydent Korfanty. Władzom miasta zależy również na tym, by sam budynek hali był ciekawy pod względem architektonicznym.


Już w 2010 roku powstały trzy koncepcje przyszłego zagospodarowania terenów pokopalnianych. Wszystkie zogniskowane są wokół szybu wydobywczego i pamiątek, związanych z działalnością kopalni. Jednocześnie każda wizja przewiduje powstanie nowoczesnego obszaru, w którym skupiać mogłoby się życie kulturalne, rozrywkowe i handlowe miasta. Zakłada się powstanie obiektów mieszkalnych, a także rekreacyjnych typu hala sportowa, basen etc. Koncepcja urbanistyczna, łącząca tradycję górniczą z nowoczesnością, stwarza szansę na powstanie nowego Centrum - Rynku, który historycznie nie ukształtował się w naszym mieście.


Prezydent Stanisław Korfanty podkreśla, że co prawda jest to temat przyszłościowy, ale trzeba o nim myśleć już dzisiaj. - Dlatego zleciliśmy opracowanie koncepcji, którą można będzie po zakończeniu działalności kopalni zrealizować. Oczywiście, kluczowe jest rozwiązanie kwestii własności terenu, który w większości należą obecnie do kopalni. Mam jednak nadzieję, że uda się nam dojść do porozumienia i zrodzi się szansa na utworzenie centrum miasta z prawdziwego zdarzenia. Chciałbym, żeby na terenach pokopalnianych powstała kiedyś przestrzeń, skupiająca życie kulturalne, rozrywkowe i handlowe miasta - dodaje prezydent.

REKLAMA


Już teraz wybrana została nazwa kompleksu rekreacyjnego. Będzie on nosił nazwę ,,JULIAN" - dla upamiętnienia byłej Kopalni Węgla Kamiennego ,,Julian". Nazwa ma też podkreślać zaangażowanie górniczego partnera przedsięwzięcia, czyli Kompanii Węglowej S.A. i Kopalni Węgla Kamiennego ,,Piekary".


Planowany termin zakończenia budowy hali to rok 2014. Póki co, najpilniejsze są kwestie, związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego i przekazaniem przez Kampanię Węglową S.A. działki gminie.


Priorytetem jest budowa hali. Natomiast kąpielisko stanowić będzie drugi etap inwestycji. To jednak bardziej kwestia przyszłości, która miasta po zakończeniu pracy kopalni. Od kilku lat władze miasta zastanawiają się nad tym, jak - z jednej strony - zachować dziedzictwo kopalni i ważną dla miasta tradycję górniczą oraz zagospodarować centralną część miasta.

 

źródło: Artur Madaliński/UM Piekary Śląskie

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA