Ghelamco Poland podsumowuje 2024 rok i snuje plany na 2025Fot. Materiały prasowe

Ghelamco Poland podsumowuje 2024 rok i snuje plany na 2025

Orzech
Orzech
REKLAMA

Dla Ghelamco, lidera rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, rok 2024 stanął pod znakiem rekordowej w skali całej Europy transakcji sprzedaży biurowca Warsaw UNIT oraz największej umowy najmu na polskim rynku biurowym od 2022 roku. Deweloper oddał też do użytku i w pełni skomercjalizował warszawski biurowiec VIBE, zapowiedział nowe inwestycje na stołecznym i gdyńskim rynku nieruchomości, a także odnotował satysfakcjonujące wyniki sprzedaży w swoich projektach mieszkaniowych. W tym roku Ghelamco zapowiada kolejne inwestycje biurowe i mieszkaniowe, a także ukończenie flagowego projektu w Warszawie: 174-metrowego wieżowca The Bridge.

– Operacyjnie 2024 rok był dla nas jednym z najlepszych w ostatniej dekadzie– podkreślaJarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland. –Złożył się na to cały szereg sukcesów na wielu płaszczyznach – inwestycyjnej, leasingowej i sprzedażowej.Największa transakcja biurowaPod koniec 2024 roku liczący 202 m wysokości i prawie 60 tys. mkw. powierzchni najmu Warsaw UNIT, będący jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych obiektów tej klasy na kontynencie, zmienił właściciela. Notowana na sztokholmskiej giełdzie spółka nieruchomościowa Eastnine AB kupiła wieżowiec od Ghelamco za 280 mln euro, czyli ponad 1,2 miliarda złotych. Była to największa transakcja na rynku biurowym, jaką w ubiegłym roku zawarto w Europie.–To był ważny i optymistyczny sygnał dla całego sektora biurowego w Polsce i Europie, bowiem oznaczał powrót do transakcji o wielkich wolumenach, jakich od dłuższego czasu na rynku nie obserwowano. To też dowód na to, że inwestorom powraca apetyt na znaczące, perspektywiczne aktywa w atrakcyjnych lokalizacjach, spełniające wyśrubowane normy ESG – skomentował Jarosław Zagórski.

Największa umowa najmu

Drugim bardzo istotnym wydarzeniem – nie tylko dla Ghelamco, ale i całego polskiego sektora biurowego – było podpisanie największej od 2022 roku umowy najmu w Polsce. Santander Bank Polska wybrał na swoją nową siedzibę powstający przy placu Europejskim wieżowiec The Bridge, gdzie zajmie 19 ostatnich kondygnacji biurowych o łącznej powierzchni 24 500 mkw. wraz z podniebnym tarasem. Ten sam bank udzielił Ghelamco finansowania dla projektu w postaci kredytu budowlano-inwestycyjnego w wysokości ponad 180 mln euro.

The Bridge na swoją warszawską siedzibę wybrał też działający w Polsce od niemal 100 lat Instytut Francuski. Zajmie on 1300 mkw. powierzchni biurowej w zabytkowej części kompleksu – poddawanym gruntownej renowacji i modernizacji historycznym budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona. Instytut przeniesie się tam w przyszłym roku.

Ukończone inwestycje

Ubiegły rok przyniósł też nowe budynki. W czerwcu 2024 Ghelamco oddało do użytku kolejny biurowiec w rejonie ronda Daszyńskiego – VIBE. Budynek zasłynął z tego, że jako pierwszy obiekt biurowy w Polsce otrzymał swoje muzyczne DNA i audiosferę skomponowaną przez cenionego polskiego kompozytora i producenta Wojciecha Urbańskiego. Choć w porównaniu do spektakularnych wieżowców dewelopera był to jeden z najbardziej kameralnych projektów w jego portfolio, odniósł sukces komercyjny i został w pełni wynajęty nawet jeszcze przed otwarciem. Na siedzibę wybrały go uznane w swoich branżach firmy i marki, takie jak Knight Frank, MDDP, Reckitt, Porsche oraz Rödl & Partner.

VIBE’a docenili nie tylko najemcy – to najczęściej nagradzany biurowiec w Polsce w 2024 roku. Od momentu ukończenia otrzymał już 5 prestiżowych nagród w polskich i międzynarodowych konkursach z branży nieruchomości, architektury i budownictwa: Eurobuild Awards 2024 w kategorii Office Building of the Year, Złoty Kompas 2024 dla najlepszego budynku biurowego w Polsce, CEE Investment Awards 2024 w kategorii Office Project, REAL ESTATE IMPACTOR 2024 za "Imponujące projektowanie", a także Up Awards od magazynu „Wprost” w kategorii Ekologia.

Dobre wyniki mieszkaniówki

Dobra passa nie opuszcza Ghelamco również w sektorze rynku mieszkaniowego. W 2024 roku Ghelamco wprowadziło do sprzedaży kolejny, trzeci już etap inwestycji Groen Konstancin, w którym powstają 22 prestiżowe lokale w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Jest to kontynuacja znanego i cenionego wśród klientów osiedla położonego przy Ogrodzie Botanicznym PAN i Parku w Powsinie. Sukces inwestycji potwierdzają sprzedane i zakończone dwa etapy (w sumie 96 lokali) i ponad 70% lokali wprowadzonych do sprzedaży w trzeciej fazie.

REKLAMA

– W tym roku planujemy uruchomić sprzedaż kolejnych dwóch etapów: Groen IV i Groen V, w których w sumie zrealizujemy 32 lokale w zabudowie bliźniaczej z garażami – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

Kolejny projekt, którego sprzedaż Ghelamco kontynuowało z powodzeniem w 2024, to druga faza Bliskiego Piaseczna, położonego przy ul. Tukanów w Starej Iwicznej, nieopodal południowej granicy Warszawy. Ze 140 lokali deweloper sprzedał już ponad 70%. W 2025 zakończy się budowa i sprzedaż tej inwestycji.

Plany na 2025

– Na 2025 rok planujemy także uruchomienie komercjalizacji projektów w nowych lokalizacjach. W pierwszym kwartale chcemy rozpocząć sprzedaż apartamentów w kameralnej inwestycji z rynku premium w centrum Warszawy – THE SUITE Grzybowska 73, a także rozpocząć ekspansję poza stolicą. W samym sercu Gdyni wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zaczniemy realizację wielofunkcyjnego zespołu Nova Marina Gdynia z widokiem na port jachtowy i plażę. Projekt ten będzie łączył funkcje żeglarskie z luksusowymi lokalami na sprzedaż i będzie stanowił współczesną kontynuację idei zabudowy Pirsu Południowego, tak ważnego miejsca w nadmorskiej panoramie miasta – zapowiada Jarosław Zagórski.

Rok 2025 stanie pod znakiem oddania do użytku flagowej inwestycji Ghelamco w Warszawie – biurowego kompleksu The Bridge o łącznej powierzchni najmu 52 tys. mkw. W ramach projektu powstał 174-metrowy ultranowoczesny wieżowiec spod kreski renomowanej holenderskiej pracowni UNStudio i Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury PROJEKT, połączony wysokim na 18 metrów przeszklonym holem z historycznym gmachem Bellony. Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe wewnątrz obiektów, a ich ukończenie planowane jest na marzec.

Jednocześnie firma planuje kolejne inwestycje, nie tylko w sektorze biurowym, ale również mieszkaniowym, w Warszawie i poza nią:

– Szukamy nowych gruntów pod kolejne projekty i mocniej wchodzimy w rynek mieszkaniowy i luksusowy. Zmieniamy też nasz model działania w ten sposób, żeby dywersyfikować go na mniejsze przedsięwzięcia, zamiast uzależniać się od flagowych inwestycji o wielkiej wartości, ale trudniejszych do sprzedaży – mówi Jarosław Zagórski.

W tym roku planowany jest start budowy drugiego etapu kompleksu biurowego VIBE. Pomiędzy już istniejącym budynkiem VIBE 1 a wieżowcami The Warsaw HUB powstanie 95-metrowy obiekt o powierzchni 38 tys. mkw. Częścią inwestycji będzie ogólnodostępny park i przylegający do niego pawilon o funkcji gastronomicznej, które zostaną połączone pieszym pasażem z ulicą Towarową.

– Będzie to zielona enklawa, która stanie się miejscem wyciszenia i odpoczynku dla mieszkańców Warszawy i pracowników okolicznych biurowców. Jej projekt będziemy chcieli ujawnić jeszcze w tym roku – zapowiada Jarosław Zagórski, i dodaje: – Nowych inwestycji Ghelamco będzie więcej, ale jako że lubimy zaskakiwać, nie będę odkrywać wszystkich kart – proszę nas obserwować.

PIG Architekci
PIG Architekci

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA