Indyjski producent części elektrycznych dla pojazdów 2- i 3-kołowych FLASH zamierza zainwestować 18 mln dolarów w polski startup Elimen GroupMateriały prasowe

Indyjski producent części elektrycznych dla pojazdów 2- i 3-kołowych FLASH zamierza zainwestować 18 mln dolarów w polski startup Elimen Group

Orzech
Orzech
REKLAMA

Elimen Group, polski startup tworzący napędy elektryczne podpisał porozumienie o współpracy z firmą FLASH – liderem indyjskiego sektora produkcji części elektrycznych dla pojazdów 2- i 3-kołowych. FLASH od trzech dekad podbija indyjski rynek pojazdów osobowych, przyczyniając się do tworzenia czystego transportu w jednym z najbardziej zaludnionych państw świata.

FLASH zamierza zainwestować w polską spółkę 18 mln dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. w linie produkcyjne, na których będzie powstawał silnik autorstwa polskiego start-upu Elimen.

Współpraca obejmować będzie projekty oraz produkcję silników i sterowników. Wspólny projekt będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Indiach. Partnerstwo z indyjską firmą to dla polskiego podmiotu bardzo ważny krok na drodze do międzynarodowej ekspansji. Stanowi znaczący impuls dla rozwoju nowoczesnych napędów elektrycznych istotnych dla budowania zielonej przyszłości transportu.

W ciągu minionych dwóch lat globalna branża motoryzacyjna wykazała się niezwykłą odpornością na kryzys. Pandemia oraz wojna w Ukrainie przyczyniły się do spowolnienia globalnej sprzedaży, ale długoterminowe perspektywy dla sektora pozostają stabilne. Prym w branży wiodą rynki wschodzące, takie jak Indie, gdzie w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się pojazdy z napędem elektrycznym (EV), a pierwszym wyborem wśród nabywców pozostają elektryczne pojazdy 2- i 3-kołowe. Według analiz można spodziewać się wzrostu tego segmentu odpowiednio o 50% i 70% do roku 2030, podczas gdy kolejne innowacje oraz ekspansja światowa mogą być dla lokalnej gospodarki warte nawet 25-40 mld USD w tym samym okresie. Innowacyjna oferta Elimen Group trafia zatem w sedno zapotrzebowania indyjskiego rynku.

– Cieszymy się na współpracę z FLASH w zakresie opracowania i produkcji komponentów dla szybko rozwijającej się branży pojazdów elektrycznych na rynku indyjskim. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie tworzyć i rozwijać napędy elektryczne, które znajdą zastosowanie w produkcji masowej. Indie to jeden z największych rynków azjatyckich i światowych, a potencjał rozwoju komponentów elektrycznych jest tam ogromny – powiedział Cezary Klimont, prezes Elimen Group. – Wierzymy, że dzięki współpracy z FLASH polska myśl techniczna znajdzie zastosowanie w dynamicznie rosnącym segmencie elektrycznych 2- i 3-kołowców. Wspólnie planujemy rozszerzenie współpracy o kolejne segmenty pojazdów. Elektromobilność jest naszą pasją, a budowanie zielonej przyszłości jest naszym celem – dodał Cezary Klimont.

Firma FLASH ma siedzibę w Pune, jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w zachodnich Indiach, gdzie dynamicznie rozwija się przemysł samochodowy, zbrojeniowy oraz elektroniczny. FLASH jest jednym z wiodących na rynku indyjskim producentów komponentów do pojazdów elektrycznych. Współpraca z Elimen Group obejmie produkcję napędów i sterowników o mocy do 300 kW dla wszystkich segmentów pojazdów elektrycznych, od pojazdów 2- i 3-kołowych, przez pojazdy osobowe i użytkowe, aż po autobusy elektryczne. W Indiach FLASH będzie produkować i sprzedawać systemy opracowane przez polską firmę, podczas gdy Elimen Group będzie nadal obsługiwać pozostałe rynki międzynarodowe. Według zawartej umowy FLASH zainwestuje w rozwój wspólnego projektu równowartość 87 mln zł (Rs 150 crore).

REKLAMA

– Postawy i świadomość konsumentów stale ulegają zmianom wraz z coraz częstszym akceptowaniem alternatywnych form zrównoważonej mobilności. Rządy wielu krajów świata i samorządy miejskie wprowadzają przepisy i zachęty, które pomogą przyspieszyć zmiany dotyczące elektromobilności – powiedział Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, współwłaściciela Elimen Group. – W Indiach, gdzie mobilność i transport odpowiadają za ponad 10% emisji całego kraju wdrażana jest mapa drogowa zmian w branży transportowej, której celem jest etapowe przejście na pojazdy napędzane elektrycznie. Cieszymy się, że Elimen może być częścią tej istotnej dla ludzi i środowiska transformacji w jednym z największych rynków świata – dodał Łukasz Blichewicz.

Wcześniej firma FLASH podpisała umowę z francuską firmą Enerstone, obejmującą produkcję zaawansowanego systemu zarządzania układem akumulatorów (Battery Management System – BMS) oraz nabycie pakietu mniejszościowego w tym podmiocie, dzięki czemu fabryka FLASH w Pune została wyłącznym miejscem wytwarzania układów BMS w odpowiedzi na zapotrzebowanie globalne. FLASH zamierza stale rozwijać zaawansowane technologicznie rozwiązania EV dla klientów w Indiach oraz globalnie.

– Współpraca z Elimen Group pozwoli FLASH nie tylko rozszerzyć dotychczasową działalność, ale także umocnić pozycję w przestrzeni pojazdów elektrycznych – powiedział Sanjeev Vasdev, dyrektor zarządzający FLASH. – Rozległe doświadczenie Elimen w zakresie projektowania silników elektrycznych w połączeniu z nowoczesnym potencjałem produkcyjnym naszej firmy pozwoli nam wejść na nowe rynki i zwiększyć dostępność kompleksowych rozwiązań dla producentów pojazdów elektrycznych – dodał Sanjeev Vasdev.

Do tej pory, poza rodzimymi fabrykami, firma FLASH otworzyła zakłady w Niemczech czy na Węgrzech. Jak zdradził Sanjeev Vasdev, szef hinduskiej firmy, niewykluczone, że wskutek rozkwitu współpracy oddzielny zakład stanie też w Polsce.

Aktualnie roczna produkcja elektrycznych pojazdów dwu- i trójkołowych wynosi kilkaset tysięcy sztuk, ale za 3 lata ma urosnąć nawet do 7 mln rocznie. FLASH planuje zagarnąć około 15-20 proc. rynku dla siebie.

Na początek rozpocznie się produkcja silników, które mają zaspokoić zapotrzebowanie na produkcję elektrycznych tuk-tuków. Równolegle produkowane mają być także zespoły napędowe do bezemisyjnych autobusów. Taśmy produkcyjne według planów ruszą w pierwszym kwartale 2024 r., a oba podzespoły będą produkowane pod jednym dachem równolegle. Rocznie ma powstawać milion komponentów.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA