Ruszyła budowa Panattoni Park Rzeszów Airport II. 11 300 mkw. zajmie w nim BorgWarnerźródło: Panattoni

Ruszyła budowa Panattoni Park Rzeszów Airport II. 11 300 mkw. zajmie w nim BorgWarner

Orzech
Orzech
REKLAMA
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, rozwija Panattoni Park Rzeszów Airport II. Na terenie inwestycji powstanie także obiekt typu BTS o powierzchni blisko 11 300 mkw. dla amerykańskiej firmy BorgWarner. To notowany na nowojorskiej giełdzie producent podzespołów stosowanych przy układach napędowych oraz wydechowych pojazdów. 
Rozpoczęta w kwietniu br. realizacja inwestycji przebiega w rekordowym tempie. Najemca rozpocznie montowanie swoich linii produkcyjnych już pod koniec tego roku, a oddanie całego budynku do użytku nastąpi w lutym 2022 r.
Panattoni Park Airport II jest zlokalizowany w jednym z najszybciej rozwijających się punktów na mapie magazynowej wschodniej Polski. Według Colliers, Rzeszów znalazł się w 2020 roku na drugim miejscu pod względem całkowitej podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej w tej części kraju. 
– W regionie szybko przybywa nowych projektów magazynowych, bo ma on ogromny potencjał. Nie tylko ze względu na niskie nasycenie i rosnący popyt, ale także dzięki czynnikom sprzyjającym inwestycjom, takim jak wysoko wykwalifikowana siła robocza, dogodna lokalizacja oraz atrakcyjne warunki inwestycyjne Rzeszowskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Stąd szczególnie chętnie lokują się tutaj innowacyjne firmy nastawione na nowoczesną produkcję związaną z branżą samochodową, w tym pojazdów elektrycznych – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director, Panattoni.
Pierwszym najemcą powierzchni w parku została firma BorgWarner, globalny lider czystych i wydajnych rozwiązań technologicznych dla pojazdów elektrycznych, hybrydowych i spalinowych. Producent jest już obecny w Rzeszowie, ale szukał dodatkowego miejsca do produkcji komponentów zmniejszających zużycie paliw i emisję spalin.
 Zdecydowaliśmy się na otwarcie kolejnej fabryki BorgWarner w tej lokalizacji, ze względu na jej atrakcyjność i fakt, że będzie integralną częścią Campusu BorgWarner w Jasionce. Pierwsza fabryka BorgWarner w Polsce została otwarta w 2009 roku, dlatego region podkarpacki jest nam doskonale znany. Budynek będzie zarządzany przez obecny zespół Morse Systems w Jasionce. Na chwilę obecną, pół budynku będzie wynajmowane przez BorgWarner, druga połowa będzie brana pod uwagę przy kolejnych potrzebach biznesowych. Daje nam to możliwość na dalszy rozwój. W nowym zakładzie będziemy produkować głównie do 7 OEM (BMW, Daimler, Ford, JLR, Porsche, Stellantis, VW), na rynek europejski, jednakże część produktów będzie wysyłana do Azji (Chiny, Indie) oraz USA – mówi Barbara Osuchowska, Senior Europe HR Manager.
REKLAMA
Obiekt typu BTS dla BorgWarner zajmie blisko 11 300 mkw. w ramach całego parku, w tym 2 100 mkw. przypadnie na powierzchnię biurową. Część obu zajmie specjalistyczne laboratorium, w którym będą rozwijane i testowane nowe produkty oraz urządzenia firmy. Przewidziano w nim wentylacje i wymianę powietrza blisko 10-sięcioktrotnie wyższą niż normalnie. Również w części produkcyjnej wymiana powietrza ma być 3 razy szybsza, a temperatura utrzymywać w granicach +18 C.
W całym budynku zdecydowaliśmy się na pełne oświetlenie LED, zarówno w hai produkcyjnej jak i w pomieszczeniach biurowych, co nie tylko daje dużo większą trwałość, ale także oszczędzanie energii. W hali produkcyjnej zostaną zamontowane dystrybutory wody, aby wyeliminować plastikowe butelki. Każdy taki, nawet najmniejszy krok, przyczynia się do większej dbałości o ekologię i wspólne dobra – mówi przedstawiciel BorgWarner.

Ekologia w centrum

Panattoni Park Rzeszów Airport II przejdzie certyfikację środowiskową metodą BREEAM na poziomie Very Good. Aby zwiększyć jego ekologiczność, zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne do podgrzewania wody, zrównoważony system zarządzania wodą deszczową oraz energooszczędne oświetlenie LED. Również teren wokół budynku został odpowiednio zaplanowany, tak aby spełniał standardy BREEAM. Przyszli pracownicy będą mieli także dostęp do nowoczesnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Zakończenie całej inwestycji planowane jest na IV kwartał 2021 roku. Park zaoferuje 21 800 mkw. powierzchni całkowitej, w tym 19 200 mkw. powierzchni magazynowej i 2 600 mkw. powierzchni biurowej.
Inwestycja może zostać elastycznie dostosowana do potrzeb najemcy zarówno pod kątem specyfikacji technicznej, jak również powierzchni poszczególnych pomieszczeń produkcyjnych, magazynowych i socjalno-biurowych. Park dysponuje przestronnymi placami manewrowymi, bramami z poziomu "0" oraz wygodnymi parkingami.
Panattoni Park Rzeszów Airport II zapewni doskonałe połączenie z innymi regionami kraju i całej Europy. Znajduje się w najbliższym sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz posiada szybki dostęp do autostrad A4 – części III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego (prowadzącego z zachodu na wschód przez południową Polskę) oraz S19 – w ramach Via Carpatia – kluczowego korytarza transportowego łączącego północną i południową Europę.
Źródło: Panattoni

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA