Innowacyjny projekt rewitalizacji zabytku po koszarach w centrum wrocławskiej Kępy Mieszczańskiejźródło: Materiały inwestora

Innowacyjny projekt rewitalizacji zabytku po koszarach w centrum wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej

https://img.investmap.pl/user/3/3951_%s.jpg
Kajtman
REKLAMA
Kępa Mieszczańska to perełka w ofercie deweloperów i miejsce, w którym największe firmy z tej branży zrealizowały bądź realizują swoje inwestycje. Znakomita lokalizacja wyspy, zwłaszcza w kontekście bliskości do wrocławskiego rynku, w szybkim tempie nabiera nowej odsłony. Tym samym również zabytkowy budynek po dawnych koszarach artylerii doczekał się śmiałej koncepcji rewitalizacji.
Jak pokazują znakomite przykłady odnowionych budynków w Polsce i na świecie, udana rewitalizacja wymaga nie tylko remontu, lecz również nadania zabytkowi nowej funkcji tak, aby zahamować jego degradację i przywrócić społeczeństwu do użytku. Obecnie pozostałości wojskowego budynku znajdują się w kiepskim stanie technicznym, nie nadają się do użytkowania. Sąsiadują tymczasem bezpośrednio z zamieszkiwanym już 9-kondygnacyjnym budynkiem wielorodzinnym. Działka pod zabytkiem, od stycznia tego roku należy do wrocławskiej spółki deweloperskiej ATC Development. – Kupując ten zabytkowy obiekt zakładaliśmy, że jego rewitalizacja będzie wymagała zmiany w zakresie planu miejscowego. Zależy nam głównie na przywróceniu estetyki miejsca poprzez wizualne scalenie budynku po dawnych koszarach z przylegającym ścianą szczytową współczesnym budynkiem mieszkalnym. W projekcie tego ostatniego, co widać gołym okiem, nie uwzględniono sąsiedztwa zabytku – wyjaśnia Paweł Kleszcz, dyrektor ATC Development. 
Aktualnie te dwa przylegające do siebie obiekty z różnych okresów: zabytkowy i współczesny, tworzą wizualnie rażąco nieudane połączenie. Brak harmonii między nimi  wynika z tego, że te dwa obiekty leżą na granicy dwóch różnych miejscowych planów, które nie są w tym miejscu ze sobą spójne w zakresie linii zabudowy i jej wysokości. Projekt rewitalizacji powstawał przez wiele miesięcy w ramach konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzki Konserwatorem Zabytków (DWKZ). Ostatecznie opracowano koncepcję, która została pozytywnie zaopiniowana przez urząd konserwatorski, z rekomendacją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się zabytkowy budynek garażowo-warsztatowy. 
Deweloper zdecydował się na rewitalizację budynku artylerii pomimo tego, że rzeczoznawca rekomendował jego wyburzenie. Projekt rewitalizacji zakłada renowację ścian zewnętrznych z zachowaniem istniejącego detalu i historycznej bryły zabytku. Planowane prace mają przywrócić budynkowi jego właściwy stan techniczny i estetykę w zachowanej tkance, a nadbudowanie nowoczesnego budynku nad zabytkiem umożliwić uporządkowanie otaczającej urbanistyki i tchnięcie w zabytek nowego życia i nowej funkcji. – Współczesna architektura prezentuje szereg pozytywnych przykładów śmiałych rewitalizacji zabudowań zabytkowych i spektakularne efekty współpracy władz miejskich i konserwatorskich z inwestorami. Jako przykłady warto wymienić HafenCity – nowobudowaną dzielnicę w porcie Hamburga, czy krakowską Cricotecę. Tym bardziej cieszy nas otwartość i pozytywna opinia naszego projektu wydana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – dodaje Paweł Kleszcz. 
Miejscowy plan dla terenu sąsiadującego z zabytkowym budynkiem garażowo-warsztatowym, dopuszcza pod okoliczną zabudowę wysokość budynków do 28 metrów, tj. 9 kondygnacji. We wniosku o zmianę zagospodarowania, deweloper wskazał, że: "zabytkowy budynek został optycznie przygnieciony przez nowo wybudowane budynki, a jego bryła jest niewpasowanym w otoczenie, karykaturalnym "świadkiem" historycznej zabudowy". – Tę niefortunną zabudowę widać dopiero po wybudowaniu okolicznych budynków, szczególnie tego, który przylega do zabytku boczną elewacją. Dlatego naszym celem, poza rewitalizacją budynku samą w sobie, jest ujednolicenie oraz spójne ukształtowanie tej części zabudowy Kępy Mieszczańskiej pod względem jej wysokości i rozmiarów. W sprawie docelowej rewitalizacji zapewne czekają nas jeszcze niejedne rozmowy i spotkania z przedstawicielami urzędu miejskiego i konserwatora zabytków – wyjaśnia dyrektor ATC Development.
Wizualizacje są dostępne w galerii.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (25)

Napisz komentarz
gość(gość)
dawne koszary - nowe koszmary
Piotr(gość)
Wizualizacja przedstawia ewidentny przykład zepsucia nowoczesnej zabudowy, spowodowaną nieugiętą postawą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, któremu wydaje się, że chroni zabudowania tego warte. Zresztą na Kempie już powstał apartamentowiec który na pierwszym poziomie ma zachowaną ścianę frontową po "zabytku". Cały obszar nowoczesnej zabudowy dzięki zaangażowaniu WKZ wygląda karykaturalnie.  Przykładów w których WKZ blokuje inwestycję poprzez nieugiętą postawę swoich pracowników jest więcej. Instytucję tą obecnie reprezentują osoby, które przede wszystkim chcą w jakiś sposób zaistnieć w architekturze miasta, podejmując często absurdalne decyzje. Do tego konflikt pomiędzy WKZ a MKZ rzutuje na podejmowane decyzje w konsekwencji czego miasto  nie może się rozwijać a inwestorzy szeroko omijają nieruchomości objęte "opieką" konserwatorską.
PanJaBu(gość)
Masakra
Aneeee12(gość)
Róbcie bałagan gdzie indziej. Koszmarny pomysł
Aneeee12(gość)
Róbcie bałagan gdzie indziej. Koszmarny pomysł
Aneeee12(gość)
Róbcie bałagan gdzie indziej. Koszmarny pomysł
Aneeee12(gość)
Róbcie bałagan gdzie indziej. Koszmarny pomysł
Aneeee12(gość)
Róbcie bałagan gdzie indziej. Koszmarny pomysł
Aneeee12(gość)
Róbcie bałagan gdzie indziej. Koszmarny pomysł
werk(gość)
OMFG! Co za koszmar.  Kępa niestety ma pecha być strasznym bajzlem architektonicznym, ale to jest jak kupa zwięczająca ten bajzel.  Dzieło na miarę Jarząbka, który już nam ubogacił miasto swoimi wykwitami. :(

Najnowsze artykuły

Wszystkie dolnośląskie projekty Kolej Plus przeszły do dalszego etapu!
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokonały oceny pod względem formalnym 96 wniosków złożonych przez sa...
Miasto sprzedało za miliony działkę przy zabytkowym spichlerzu na Starym Mieście
Miasto sprzedało atrakcyjną działkę w samym centrum Wrocławia, zlokalizowaną przy ulicy Menniczej 26...
Podpisano umowę na projekt modernizacji linii kolejowej Wrocław-Siechnice-Jelcz-Opole
Za blisko 24 mln zł będą wykonane projekty dla przyszłych prac na linii kolejowej  Wrocław – Op...
W Warszawie powstanie luksusowe osiedle Habitat Wilanów [WIZUALIZACJE]
Totalbud S.A. rusza z budową osiedla Habitat Wilanów w stołecznym Wilanowie. Złożone z dziewięciu bu...
Ronson chce kupić w Warszawie nową działkę pod zabudowę mieszkaniową
Ronson Development spółka z o.o. – Projekt 3 sp. k. – spółka zależna Ronson Development zawarła dwie...
Develia zakończyła budowę IX etapu osiedla Słoneczne Miasteczko w Krakowie i wprowadziła do oferty kolejne mieszkania
Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w XII etapie osiedla Słoneczne Miasteczko w dzielnicy Bieżanów-...
We Wrocławiu za 25 milionów zł powstanie Kompleks Potrafię Pomóc [WIZUALIZACJE + FILM]
Fundacja "Potrafię Pomóc" planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku nowoczesny kompleks z pierwszy...
Przy ulicy Romanowicza w Krakowie powstanie osiedle Greendustry Zabłocie [WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski deweloper Quelle Locum zrealizuje swoją najnowsza inwestycję. Przy ulicy Romano...
Jeszcze w tym roku ruszy budowa osiedla Central House na warszawskim Mokotowie [WIZUALIZACJE]
Firma Okam Capital jeszcze w tym roku rozpocznie budowę nowego osiedla w Warszawie. Inwestycja zloka...
Zaciszny Ołtaszyn – wyjątkowe miejsce dla całej rodziny
Poszukujesz wyjątkowego domu z ogrodem dla swojej rodziny? Takiego w którym będziecie mogli czuć się...