Jak realizować inwestycje w centrach handlowych?Pixabay

Jak realizować inwestycje w centrach handlowych?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Istniejące centra handlowe wymagają systematycznie nowych inwestycji – zarówno ze względu na ich starzenie się, jak i zmiany standardów wymagane przez przepisy prawa unijnego. Prawo nakłada obowiązki związane z nieruchomością na właściciela nieruchomości – dotyczą one bezpieczeństwa i zgodności z aktualnymi przepisami. Niestety, wynajmujący próbują przenosić te obowiązki na najemców.

Najemcy od lat apelują o równość w umowach między właścicielami centrów handlowych a sklepami i punktami usługowymi, które działają w tych obiektach. Dotyczy to w szczególności prawidłowego rozłożenia ryzyka biznesowego na strony umów.

– Dziś w Polsce praktycznie nie buduje się już nowych galerii. Mamy istniejące obiekty. Oznacza to, że najemcy, którzy podpisują umowy najmu, wchodzą do budynków i lokali, które już funkcjonują od kilku lub kilkunastu lat – powiedział serwisowi eNewsroom.pl adwokat dr Tomasz Henclewski, Partner w Kancelarii Henclewski & Wyjatek podczas II Kongresu ZPPHiU i PSNPH.

REKLAMA

– Wiąże się to z licznymi ryzykami związanymi z ewentualnymi wadami w danym lokalu, a także inwestycjami, które trzeba wykonać w nim wykonać. Często pojawiają się nowe wytyczne w obszarze prawnym – co skutkuje koniecznością dostosowania się do obowiązujących przepisów. Te tematy poruszyliśmy m.in. na drugim kongresie dla członków związków najemców galerii handlowych. Ryzyka, które są związane z tym faktem, są bardzo często niedoceniane przez najemców – dlatego tak istotne jest bardzo dokładne spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego danego lokalu, zadbanie o liczne szczegóły, jakie wiążą się z przekazaniem używanego lokalu. Ważne jest również zabezpieczenie się przez najemcę przed ewentualnymi wadami – tymi prawnymi, fizycznymi, jak i wadami ukrytymi – doradza dr Henclewski.

Źródło: eNewsroom.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA