Kancelaria Sejmu planuje duży projekt budowlany na Powiślu, obejmujący przebudowę, nadbudowę i rozbudowę zabytkowego budynku „M” (Dom im. Wojciecha Sawickiego) przy ul. Zagórnej 3 w Warszawie. Celem inwestycji jest również poprawa efektywności energetycznej obiektu, która odbywać się będzie w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej – modernizacja budynku przy ul. Zagórnej 3 w Warszawie”. Środki finansowe na realizację tego zadania pochodzą między innymi z Funduszu Spójności Unii Europejskiej na lata 2021–2027.
O pozyskanie kontraktu rywalizują firmy: Baudziedzic (oferta: 49,2 mln zł), Warbud (49,9 mln zł), Budimex (53,9 mln zł) i SKB LDR (55,7 mln zł). Zamówienie, oparte na dokumentacji, przygotowanej przez biuro Rysy Architekci, ma zostać zrealizowane w ciągu 30 miesięcy (2,5 roku).
Zakres planowanych prac
W ramach projektu przewidziano szeroko zakrojone roboty budowlane, w tym m.in.:
• prace rozbiórkowe i wyburzeniowe,
• roboty ziemne i przygotowanie terenu pod nowe inwestycje,
• budowę nowych kondygnacji (nadbudowa),rozbudowę istniejącego budynku,
• kompleksową modernizację instalacji: grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, telekomunikacyjnych oraz elektrycznych,
• instalację systemów alarmowych – przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowych,
• prace wykończeniowe, remontowe, renowacyjne i elewacyjne,
• modernizację pokrycia dachowego i systemów odprowadzania wody (rynny),prace izolacyjne i malarskie,
• wykonanie konstrukcji żelbetowych,
• prace kamieniarskie.
Znaczna część robót skoncentrowana będzie na unowocześnieniu budynku, jego dostosowaniu do współczesnych standardów energetycznych oraz zwiększeniu funkcjonalności.
Korzyści i możliwe utrudnienia dla mieszkańców
• Wzrost efektywności energetycznej– po zakończonej modernizacji obiekt będzie zużywał mniej energii, co wpłynie pozytywnie na środowisko.
• Lepsze warunki pracy dla pracowników Kancelarii Sejmu– nowoczesne instalacje oraz przebudowa wnętrz poprawią codzienne funkcjonowanie urzędników.
• Poprawa wyglądu okolicy – odnowiona elewacja oraz remonty przyczynią się do rewitalizacji tej części miasta.
• Utrudnienia w komunikacji – w okresie realizacji inwestycji można spodziewać się ograniczeń związanych z dojazdem do budynku, zwiększonego ruchu pojazdów budowlanych czy czasowego hałasu. Prace będą prowadzone w centrum Warszawy, więc mieszkańcy powinni przygotować się na możliwe niedogodności w najbliższym otoczeniu ul. Zagórnej.
Modernizacja z poszanowaniem zabytków
Projekt obejmie także prace przy historycznym budynku, z zachowaniem wszystkich wymagań dotyczących ochrony zabytków. Specjalistyczne zespoły będą musiały połączyć najnowsze technologie z dbałością o zachowanie charakteru i wartości historycznej obiektu.
Harmonogram realizacji
Szacowany czas trwania inwestycji to 30 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia formalności oraz unijnego postępowania publicznego, realny czas zakończenia modernizacji przewidywany jest na około koniec 2027 roku.
Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
Historia budynku
Dom został wzniesiony w 1915 z inicjatywy dyrektora Banku Handlowego w Warszawie Wojciecha Sawickiego z przeznaczeniem na sierociniec dla ubogich dzieci (przede wszystkim dziewcząt) z Powiśla. Pierwotnie miał adres Zagórna 9, jego numer zmieniono po II wojnie światowej.
Secesyjny budynek przypominający wielkomiejską kamienicę został przykryty mansardowym dachem. Trzy piętra i użytkowe poddasze zostały ujęte dwoma zryzalitowanymi pionami klatek schodowych. Na fasadzie umieszczono dwie, zachowane do dzisiaj, tablice: z napisem Dom Imienia Wojciecha Sawickiego 1915 oraz z wierunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Uszkodzony budynek przetrwał wojnę. Po 1945 mieściły się tam kolejno: szkoła, Dom Dziecka nr 10, Instytut Badań nad Młodzieżą oraz Instytut Badań Problemów Młodzieży.
Od 1991 nieruchomość znajduje się w trwałym zarządzie Kancelarii Sejmu. Mieści się w nim Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji i Wydział Wydawnictwa Sejmowego Biura Komunikacji Społecznej. W tym samym roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
