Od dzisiaj zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic

Od dzisiaj zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic

Katowice
REKLAMA

We wtorek (11 września) ostatecznie zatwierdzona została tymczasowa organizacja ruchu tramwajowego, która od jutra wprowadzona zostanie w centrum Katowic. Największe zmiany to wyłączenie ruchu tramwajowego na katowickim Rynku, Alei Korfantego i 3 Maja.

Spowoduje to zmianę tras wszystkich tramwajów przyjeżdżających do śródmieścia Katowic z kierunku Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich oraz Sosnowca.


W konsekwencji pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez katowicki Rynek, będą musieli od nowa zaplanować swoją podróż.


Pierwszym krokiem będzie dojazd do jednego z przystanków przesiadkowych, następnie podróż autobusem - specjalnie uruchomioną linią ,,T" bądź 910, by ostatecznie skorzystać z kolejnego tramwaju.


Wyjątek stanowią pasażerowie nowej, przebiegającej przez Rynek relacji Brynów-Zawodzie, która zostanie uruchomiona 24 września br.


Dodatkowo w dniach 20-23 września br. na trasie Brynów-Rondo uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T16.


- Bardzo długo trwały prace nad najbardziej optymalnym zaplanowaniem lokalizacji przystanków przesiadkowych, które ostatecznie znajdą się przy ulicy Sobieskiego (ostatni przystanek na ulicy Gliwickiej przed Pl. Wolności), po północno-zachodniej stronie Ronda (obok banku Pekao) oraz przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (przystanek ,,Katowice Szkolna"). Dodatkowo stworzony zostanie przystanek tymczasowy na Rynku, obok DH ,,Skarbek", który ułatwi przesiadanie się między liniami - mówi Daniel Muc, rzecznik przebudowy katowickiego Śródmieścia.


Nowy autobus linii ,,T", którego trasa przejazdu to pętla (Rynek-Mickiewicza-Gliwicka/Dąbrówki-Gliwicka/Sobieskiego-Sokolska-Chorzowska-Rondo-Rynek), będzie przyjeżdżał na przystanki co 5 minut. Równocześnie na trasie przejazdu będzie znajdowało się pięć autobusów.


- Oprócz zmian tras przejazdów tramwajów linii 6, 7, 11, 16, 19 i 20 modyfikacji ulegną także rozkłady jazdy tramwajów m.in. w Bytomiu i Świętochłowicach. Dlatego zachęcamy, aby od jutra wszyscy pasażerowie komunikacji tramwajowej sprawdzili na stronie rozklady.kzkgop.pl, czy aby przypadkiem zmiany nie dotyczą także ich - mówi Daniel Muc. - Dodatkowo zachęcamy także do korzystania z infolinii 800 16 30 30 (dla telefonów komórkowych: 32 743 84 46) oraz przyjmowania ulotek informacyjnych, które od 17 września br. będą rozdawane w centrum Katowic - dodaje Muc.


Większość wprowadzonych 20 września br. zmian będzie obowiązywała do września 2013 roku - wtedy zakończy się przebudowa ulicy 3 Maja.


- Jest szansa, że jeśli pogoda nie będzie mocno komplikowała prac, a pod Aleją Korfantego nie napotkamy niespodzianek, takich jak na przykład nienaniesiona na mapach sieć uzbrojenia, tramwaje w relacji Rondo-Rynek wrócą w grudniu br. Jeśli jednak napotkamy trudności, prace na tym odcinku mogą zakończyć się na wiosnę przyszłego roku - mówi Krzysztof Rogala, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przebudowy Strefy Rondo-Rynek. - Równoczesna realizacja prac na Alei Korfantego, na północnej i zachodniej części dzisiejszego Rynku oraz ulicy 3-go Maja umożliwia skrócenie czasu wyłączenia ruchu tramwajowego w centrum - dodaje.Podsumowanie - najważniejsze informacje dla pasażerów:


1. Podróż przez Rynek

Od 20 września br. tramwaje nie będą przejeżdżały przez katowicki Rynek, Aleję Korfantego i ulicę 3-go Maja.

Wszyscy pasażerowie, którzy do punktu docelowego swojej podróży dojeżdżają przez Rynek, będą musieli przesiadać się dwa razy - raz na autobus linii ,,T" bądź 910, a drugi raz na właściwy tramwaj.

Wyjątek stanowią pasażerowie nowej, przebiegającej przez Rynek relacji Brynów-Zawodzie, która zostanie uruchomiona 24 września br.


2. Podróż na Rynek

REKLAMA

Do samego Rynku bezpośrednio dojadą, od 24 września br., tylko pasażerowie z kierunku Zawodzia i Brynowa. W pozostałych przypadkach dojazd na Rynek będzie wymagał przesiadki do autobusu linii ,,T" bądź 910.


3. Przystanki przesiadkowe

Pasażerowie z kierunku Załęża i Chorzowa Batorego do autobusu linii ,,T" będą wsiadali na przystanku ,,Katowice Sobieskiego" (ostatni przystanek na ulicy Gliwickiej przed Pl. Wolności).

Podróżni z kierunku Chorzowa i Świętochłowic oraz Koszutki i Siemianowic Śląskich będą musieli wysiąść na przystanku tymczasowym po północno-zachodniej stronie Ronda (obok banku Pekao) i przejść na nowy przystanek autobusowy po południowo-zachodniej stronie Ronda (obok Superjednostki).

Dla pasażerów z Zawodzia i Sosnowca, którzy nie jadą w kierunku Brynowa, przystankiem przesiadkowym będzie stanowisko zlokalizowane przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (przystanek ,,Katowice Szkolna").

Najważniejszy przystanek przesiadkowy, umożliwiający połączenie wielu linii, zlokalizowany zostanie na Rynku, obok DH ,,Skarbek".


4. Dodatkowa komunikacja autobusowa

Pomiędzy przystankami przesiadkowymi na ulicy Sobieskiego, Rondzie i Rynku co 5 minut kursować będzie autobus linii ,,T".

Trasa przejazdu tej linii to pętla: Rynek-Mickiewicza-Gliwicka/Dąbrówki-Gliwicka/Sobieskiego-Plac Wolności-Sokolska-Chorzowska-Rondo-Rynek.


5. Komunikacja zastępcza z Brynowa w dniach 20-23 września br.

Autobus oznaczony numerem T16 od pętli Brynowskiej do Placu Miarki będzie zatrzymywał się na przystankach tramwajowych. Następnie skręci w ulicę Jagiellońską, by ulicami Francuską, Warszawską, Szkolną, Aleję Korfantego, Mickiewicza, Plac Wolności i Andrzeja wrócić na Plac Miarki i zatrzymując się w okolicach przystanków tramwajowych powrócić do pętli Brynowskiej.


6. Plan podróży przygotuj w oparciu o stronę internetową i rozmowy z konsultantami

Pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez Rynek, powinni swoją podróż zaplanować w oparciu o stronę www.kzkgop.pl (nowy rozkład pojawi się na stronie 14 września br.) ulotki rozdawane w centrum Katowic (dodatkowo w wersji elektronicznej znajdą się one także na stronie www.przemiana.katowice.eu) bądź rozmowę z konsultantem infolinii (800 163 030, dla tel. kom. 32 743 84 46). Pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez Rynek, powinni swoją podróż zaplanować w oparciu o stronę www.kzkgop.pl (nowy rozkład pojawi się na stronie 14 września br.) ulotki rozdawane w centrum Katowic (dodatkowo w wersji elektronicznej znajdą się one także na stronie www.przemiana.katowice.eu) bądź rozmowę z konsultantem infolinii (800 163 030, dla tel. kom. 32 743 84 46).

źródło: UM Katowice

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA