Zmiana organizacji ruchu tramwajowego na katowickim Rynku

Zmiana organizacji ruchu tramwajowego na katowickim Rynku

REKLAMA

KZK GOP wprowadzi od 13 listopada znaczące zmiany w organizacji ruchu tramwajowego w centrum Katowic. Będą one możliwe dzięki oddaniu do użytku drugiego toru w relacji z ul. Warszawskiej w ul. św. Jana. Zwiększy to przepustowość tego fragmentu sieci, co pozwoli na skierowanie tam większej liczby linii tramwajowych.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla pasażerów jadących tramwajami z kierunku Szopienic, Sosnowca i Mysłowic, którzy obecnie muszą się przesiadać na Zawodziu do ,,szesnastek". Od wtorku linie nr 14 i 15 będą mogły być skierowane bezpośrednio do centrum miasta. ,,Piętnastka" zakończy trasę na placu Miarki, a ,,czternastka" będzie docierała aż do Brynowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększy się częstotliwość linii tramwajowych jadących przez katowicki Rynek. Z obecnych 7,5 minuty w dni robocze wzrośnie aż do niecałych 4 minut, ponieważ każda z trzech linii (14, 15, 16) zostanie utrzymana w dotychczasowej częstotliwości. Dla ,,czternastki" i ,,piętnastki" jest to 15 minut, a dla ,,szesnastki" 7,5 minuty. Wieczorami i w dni wolne tramwaje będą wykonywały po 8 kursów na godzinę, uzyskując średnią częstotliwość 7,5 minuty. Linia nr 37 zostanie zlikwidowana, ponieważ w dotychczasowej formule nie byłaby już potrzebna, a osiągnięta po zmianach częstotliwość w centrum będzie w pełni wystarczająca.


Uruchomienie dwutorowego przejazdu ul. św. Jana pozwoli na uruchomienie nowego przystanku Katowice św. Jana. Będzie zlokalizowany na wybudowanych peronach przystankowych u wylotu ul. św. Jana w stronę wiaduktu kolejowego. Skróci to drogę pasażerów linii tramwajowych m.in. do nowego budynku dworca kolejowego czy innych obiektów znajdujących się na południe od Rynku.

Ponieważ gotowy już tor trzeba podłączyć do działających torowisk, m.in. przebudowując rozjazdy, przez cztery dni wystąpią utrudnienia w komunikacji tramwajowej w Katowicach. Od piątku 9 listopada do poniedziałku 12 listopada włącznie ruch tramwajowy między Zawodziem a Brynowem zostanie całkowicie wstrzymany. Kursowanie linii nr 16 będzie w tym czasie zawieszone. Na wyłączonych odcinkach zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. Z Zawodzia do centrum Katowic będzie kursowała linia T-40, a z Brynowa do centrum linia T-16. Autobusy T-40 spod zajezdni Zawodzie pojadą ulicami 1 Maja i Warszawską do przystanku Katowice Szkolna. Trasa powrotna będzie przebiegała ulicami Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Uniwersytecką, al. Roździeńskiego, Dudy-Gracza i 1 Maja. Autobusy T-16 spod pętli tramwajowej w Brynowie pojadą ulicami Kościuszki, przez pl. Miarki, Jagiellońską, Francuską, Warszawską (przystanek Katowice Szkolna), Szkolną, Moniuszki, al. Korfantego, przez rondo Ziętka, al. Korfantego, Mickiewicza, Sokolska, przez pl. Wolności, Sądową, Mikołowską, Andrzeja, Skłodowskiej-Curie, Kopernika, przez pl. Miarki, Kościuszki do pętli Brynów. Przystankiem przesiadkowym między liniami będzie Katowice Szkolna. Autobusy będą zatrzymywały się na wszystkich napotkanych przystankach, a w rejonie przystanków tramwajowych będą ustawione dodatkowe stanowiska. Linia T-16 będzie kursowała co 10 minut w dzień roboczy, a linia T-40 co 7 minut. W dni wolne obie linie będą jeździły co 10 minut.

REKLAMA

 

źródło: KZK GOP

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA