Zmiana organizacji ruchu tramwajowego na katowickim Rynku

Zmiana organizacji ruchu tramwajowego na katowickim Rynku

graviteo
REKLAMA

KZK GOP wprowadzi od 13 listopada znaczące zmiany w organizacji ruchu tramwajowego w centrum Katowic. Będą one możliwe dzięki oddaniu do użytku drugiego toru w relacji z ul. Warszawskiej w ul. św. Jana. Zwiększy to przepustowość tego fragmentu sieci, co pozwoli na skierowanie tam większej liczby linii tramwajowych.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla pasażerów jadących tramwajami z kierunku Szopienic, Sosnowca i Mysłowic, którzy obecnie muszą się przesiadać na Zawodziu do ,,szesnastek". Od wtorku linie nr 14 i 15 będą mogły być skierowane bezpośrednio do centrum miasta. ,,Piętnastka" zakończy trasę na placu Miarki, a ,,czternastka" będzie docierała aż do Brynowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększy się częstotliwość linii tramwajowych jadących przez katowicki Rynek. Z obecnych 7,5 minuty w dni robocze wzrośnie aż do niecałych 4 minut, ponieważ każda z trzech linii (14, 15, 16) zostanie utrzymana w dotychczasowej częstotliwości. Dla ,,czternastki" i ,,piętnastki" jest to 15 minut, a dla ,,szesnastki" 7,5 minuty. Wieczorami i w dni wolne tramwaje będą wykonywały po 8 kursów na godzinę, uzyskując średnią częstotliwość 7,5 minuty. Linia nr 37 zostanie zlikwidowana, ponieważ w dotychczasowej formule nie byłaby już potrzebna, a osiągnięta po zmianach częstotliwość w centrum będzie w pełni wystarczająca.


Uruchomienie dwutorowego przejazdu ul. św. Jana pozwoli na uruchomienie nowego przystanku Katowice św. Jana. Będzie zlokalizowany na wybudowanych peronach przystankowych u wylotu ul. św. Jana w stronę wiaduktu kolejowego. Skróci to drogę pasażerów linii tramwajowych m.in. do nowego budynku dworca kolejowego czy innych obiektów znajdujących się na południe od Rynku.

Ponieważ gotowy już tor trzeba podłączyć do działających torowisk, m.in. przebudowując rozjazdy, przez cztery dni wystąpią utrudnienia w komunikacji tramwajowej w Katowicach. Od piątku 9 listopada do poniedziałku 12 listopada włącznie ruch tramwajowy między Zawodziem a Brynowem zostanie całkowicie wstrzymany. Kursowanie linii nr 16 będzie w tym czasie zawieszone. Na wyłączonych odcinkach zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. Z Zawodzia do centrum Katowic będzie kursowała linia T-40, a z Brynowa do centrum linia T-16. Autobusy T-40 spod zajezdni Zawodzie pojadą ulicami 1 Maja i Warszawską do przystanku Katowice Szkolna. Trasa powrotna będzie przebiegała ulicami Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Uniwersytecką, al. Roździeńskiego, Dudy-Gracza i 1 Maja. Autobusy T-16 spod pętli tramwajowej w Brynowie pojadą ulicami Kościuszki, przez pl. Miarki, Jagiellońską, Francuską, Warszawską (przystanek Katowice Szkolna), Szkolną, Moniuszki, al. Korfantego, przez rondo Ziętka, al. Korfantego, Mickiewicza, Sokolska, przez pl. Wolności, Sądową, Mikołowską, Andrzeja, Skłodowskiej-Curie, Kopernika, przez pl. Miarki, Kościuszki do pętli Brynów. Przystankiem przesiadkowym między liniami będzie Katowice Szkolna. Autobusy będą zatrzymywały się na wszystkich napotkanych przystankach, a w rejonie przystanków tramwajowych będą ustawione dodatkowe stanowiska. Linia T-16 będzie kursowała co 10 minut w dzień roboczy, a linia T-40 co 7 minut. W dni wolne obie linie będą jeździły co 10 minut.

 

źródło: KZK GOP

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W centrum Wrocławia trwa budowa biurowca Brama Oławska [FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Przy skrzyżowaniu ulic Oławskiej i Piotra Skargi we Wrocławiu budowany jest nowy biurowiec Brama Oła...
Warszawa: Nowi najemcy 195-metrowego wieżowca Skyliner
Blisko 5 tys. mkw. powierzchni zajmą łącznie nowi najemcy Skylinera – DXC Technology i Luxoft. Obie...
Kraków: Dobiega końca budowa ostatniego etapu kompleksu biurowego High5ive [FILM + ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
Międzynarodowy koncern GlobalLogic otwiera biuro w Gdańsku
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Gdańsku. To GlobalLogic, amerykańska firma...
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Krakowie
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT stawia na stolicę Małopolski. DataArt, firma zajmująca się...
Przy ulicy Rembielińskiego w Łodzi powstaje budynek wielorodzinny Park Poniatowskiego I [WIZUALIZACJE]
Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud SA realizuje w Łodzi inwestycję mieszkaniową pn. P...
Wzrost aktywności na rynku biurowym w Warszawie
Skutkiem wybuchu pandemii COVID-19 było przejście większości firm na pracę zdalną i ograniczenie zap...
Warszawa Zachodnia – w grudniu wsiądziemy do pociągów z nowego peronu [ZDJĘCIA]
Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziem...
Accolade inwestuje w Jeleniej Górze. Będą nowe miejsca pracy
Grupa Accolade zdecydowała się na nową inwestycję na Dolnym Śląsku. Tym razem postawiła na Jelenią G...
Jest zgoda na budowę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
W samym centrum stolicy Dolnego Śląska, między placem Uniwersyteckim, ulicą Fredry i Szewską wybudow...