[Kielce] Uroczyste otwarcie Galerii Korona Kielce!

Lukander

Wczoraj, w godzinach wieczornych uroczystą Galą, na którą zaproszono wielu gości, w tym Nasz portal, została otwarta druga już tak duża Kielecka Galeria. W czasie Gali dokonano m.in. przecięcia symbolicznej wstęgi, a Inwestor, Pan Dariusz Miłek oficjalnie uznał Galerie za otwartą.   

Galeria Otwarta, już dla Wszystkich!   
 

Po 21 miesiącach zakończyła się budowa Galerii Korona Kielce. Przypomnijmy, że decyzja o realizacji śródmiejskiej Galerii Korona Kielce zapadła ostatecznie 14 lipca 2010 roku, kiedy to inwestor – spółka Church Land Development odebrała pozwolenie na budowę. Galeria usytuowana jest w samym centrum Kielc, w otoczeniu najważniejszych budynków użyteczności publicznej, w odległości 250m od Kieleckiego Rynku i ulicy Sienkiewicza, głównego deptaku miasta. Położona jest przy ulicy Warszawskiej, głównej osi układu komunikacyjnego Kielc, łączącej największe obszary zabudowy mieszkaniowej z centrum oraz przy Alei IX Wieków, która stanowi część wewnętrznej obwodnicy Starego Miasta. Od dzisiaj, począwszy od godziny 9 rano z usług Galerii mogą już korzystać wszyscy chętni.     

Jak wyglądała droga do sukcesu Galerii Korona Kielce?

 

Inwestor rozpoczął od wizji. – Szukaliśmy atrakcyjnej lokalizacji. W naszej opinii Kielce i jego mieszkańcy w pełni zasługują na obiekt nowej generacji, ponieważ miasto to wyróżnia się na gospodarczej mapie Polski. Charakteryzuje je ogromny potencjał rozwoju. Z jednej strony na nasz wybór miały wpływ analizy ekonomiczne, z drugiej zaś przekonało nas pozytywne nastawienie mieszkańców do inwestycji – wyjaśnia Dariusz Miłek, główny inwestor Galerii Korona Kielce. Budowie śródmiejskiego obiektu przychylni byli nie tylko sami Kielczanie, ale i władze miasta. – W Kielcach panuje proinwestycyjny klimat, który od samego początku zauważamy m.in. w podejściu do sprawy pracowników Urzędu Miasta, Miejskiego Zarządu Dróg i przede wszystkim przedstawicieli samorządu – wyjaśnia Lech Chudy, Prezes Zarządu spółki Church Land Development. 

Warto przypomnieć, że Galeria, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, miała największy wskaźnik akceptacji społecznej. W przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiecie 66 procent respondentów opowiedziało się za powstaniem obiektu rozrywkowo-handlowego w centrum miasta. 23 września odbyła się uroczystość wkopania kamienia węgielnego pod inwestycję. Do zakopanej pod Galerią urny trafiły między innymi monety, wydanie lokalnej gazety z dnia uroczystości i szalik jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce klubów sportowych. – W urnie dla potomności umieściliśmy symbole – monety, by nigdy ich nie zabrakło wszystkim odwiedzającym i współpracującym z galerią, gazety – aby w przyszłości były odniesieniem do dnia rozpoczęcia nowej historii miasta oraz szalik. W urnie nie zabrakło również podkowy na szczęście i przede wszystkim aktu erekcyjnego – wyjaśnia Michał Tur, dyrektor Galerii.

Jesienią 2010 roku podpisano pierwsze umowy z przyszłymi najemcami. W śród nich znalazły się znane i cenione marki, które często debiutują ze swoją polską działalnością właśnie w śródmiejskim centrum. Na klientów Galerii Korona Kielce czekają lokale usługowe oraz handlowe których jest w sumie 150. Inwestor, aby jak najbardziej ułatwić klientom dojazd do obiektu, przekazał do budżetu gminy środki na poprawę infrastruktury drogowej. W ramach porozumienia z miastem galerię obsługują 23 linie autobusowe, łączące ją z najważniejszymi dzielnicami miasta. Dla zmotoryzowanych przygotowano parking gotowy przyjąć 1000 samochodów.  

Z ciekawostek które należy wymienić jest fakt, iż koszt całkowity projektu opiewa na 100ml euro, a do budowy obiektu zużyto m.in. około 7,5 mln kg stali oraz ponad 70 tysięcy metrów sześciennych betonu. Do budowy dachu i nie tylko użyto przeszło 10 tys. metrów kwadratowych hartowanego szkła.


Kończąc musimy jako Redakcja przyznać, że budowla robi ogromne wrażenie nie tylko przez swoją wielkość ale głównie przez wielość zastosowanych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Każdy szczegół architektoniczny Galerii został w najdrobniejszym stopniu dopracowany dzięki czemu całość naprawdę może się podobać, a co najważniejsze Galeria całkiem nieźle pasuje do otaczającej ją pobliskiej zabudowy.