Kolej Plus: Głubczyce zyskają kolejowe połączenie z Opolem i RaciborzemPKP PLK / Foto: Jarosław Zając

Kolej Plus: Głubczyce zyskają kolejowe połączenie z Opolem i Raciborzem

Orzech
Orzech

Mieszkańcy Głubczyc dojadą pociągiem do Opola i Raciborza. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu "Rewitalizacja linii kolejowych nr 177, 294. Racibórz-Racławice Śląskie" zrewitalizują i zelektryfikują linię dostosowując ją do prędkości 120 km/h. Zadanie realizowane jest z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.

Powiat głubczycki jest jedynym powiatem woj. opolskiego bez dostępu do kolei pasażerskiej. Ruch pociągów w Głubczycach zawieszono w 2000 r. Dzięki rewitalizacji linii kolejowych blisko 40 tys. mieszkańców z 4 gmin zyska wygodne połączenie z Opolem. Czas podróży z Głubczyc do Opola wyniesie ok. 130 min., a z Głubczyc do Raciborza ok. 36 min. W ramach projektu o szacowanej wartości 535 mln zł netto zrewitalizowane zostaną linie o długości 54 km między Raciborzem a Racławicami Śląskimi. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Pociągi osiągną prędkość do 120 km/h.

PKP PLK / Foto: Jarosław Zając
PKP PLK / Foto: Jarosław Zając
REKLAMA