Kolejna potężna inwestycja w stolicy Podkarpacia. Skorzysta miasto i pobliskie gminy. Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczyna kolejną wielką inwestycję. Spółka podpisała umowę na budowę dwóch osadników wtórnych w rzeszowskiej oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji to blisko 47 milionów złotych.
• Prezes MPWiK Marcin Lewandowski oraz prezes firmy Miko-Tech Piotr Zwardoń podpisali umowę w obecności prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka w rzeszowskim ratuszu.
• Firma z Łazisk Górnych na Śląsku ma duże doświadczenie w budowie i modernizacji oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Ma w swoim dorobku 72 duże realizacje o wartości blisko 338 milionów złotych.
W Rzeszowie specjaliści ze Śląska zbudują dwa osadniki wtórne. To kolejna inwestycja w ramach realizowanego przez MPWiK projektu pn: Zwiększenie wydajności hydraulicznej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Rzeszowie wraz z Rozbudową Sieci Kanalizacyjnej, wartego 226 mln złotych brutto.
Dofinansowanie na jego realizację w wysokości blisko 130 mln złotych MPWiK uzyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat Środowisko).
Dwa tygodnie temu MPWiK podpisał umowę z Inżynierią Rzeszów na budowę zbiornika wstępnego także w oczyszczalni ścieków o wartości 53 milionów złotych.
– Zwiększenie możliwości oczyszczalni ścieków to rozwój naszej firmy, ale także działanie w kierunku zwiększenia możliwości rozwoju aglomeracji rzeszowskiej – mówił Marcin Lewandowski, prezes MPWiK.
Koszt planowanych osadników wtórnych to blisko 47 milionów złotych.
– Dziękuję szefom Miko-Techu za zainteresowanie naszą inwestycją i za najlepszą ofertę. To dla nas cenne. Trzymamy kciuki, to dla nas ważne że możemy współpracować – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
– Po przekazaniu placu budowy trzeba będzie przygotować teren pod rozpoczęcie prac. Osadniki powstaną w miejscu obecnych poletek osadowych. To wymaga wywiezienia osadów z poletek. Na ich miejscu powstaną nowe osadniki wtórne. Konieczne będą także wyburzenia, wywiezienie kilkunastu tysięcy metrów sześciennych ziemi. Po zakończeniu tych prac będzie można przystąpić do budowy – tłumaczył Robert Potoczny, dyrektor ds. technicznych rzeszowskiego MPWiK.
Każdy z nowych osadników będzie miał średnicę 42 metrów, a tzw. objętość czynną około 5 tysięcy metrów sześciennych. Osadniki będą wyposażone w pełną nowoczesną infrastrukturę niezbędną do ich działania np. zgarniacze ssawkowe czy hydrograf.
Po zakończeniu budowy oczyszczalnia będzie dysponować sześcioma nowoczesnymi osadnikami ścieków.
– Zwiększenie możliwości oczyszczalni ścieków to rozwój naszej firmy, ale także działanie w kierunku zwiększenia możliwości rozwoju aglomeracji rzeszowskiej. Większa możliwość przyjmowania ścieków od ościennych gmin powoduje, że trafiamy do większej liczby klientów. Umożliwiamy rozwój nie tylko miastu, ale także ościennym gminom, które mają problemy z oczyszczaniem ścieków, co blokuje ich perspektywy rozwojowe. Niedawno podpisaliśmy umowę z gminą Świlcza na przyjmowanie ścieków, mamy porozumienie z Głogowem Małopolskim, ale chcemy zwiększać liczbę naszych klientów – mówił Marcin Lewandowski, prezes MPWiK Rzeszów.
Projekt, którego realizację MPWiK rozpoczął, jest największym przedsięwzięciem w historii spółki i jednym z największych w historii Rzeszowa
Zakres projektu obejmuje także m.in. budowę kanalizacji sanitarnej DN 800 mm na terenie Miasta Rzeszowa w obrębie ulic: Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej, budowanego łącznika drogowego pomiędzy ul. Warszawską, a Lubelską. Przedmiotowe przedsięwzięcie ma na celu odbierać ścieki z obszaru położonego w północno-zachodniej części miasta Rzeszowa.
Zasadniczym elementem wniosku są 4 zadania inwestycyjne o wartości ponad 120 mln zł, planowane do realizacji na terenie miejskiej oczyszczalni, a mające za zadanie zwiększyć jej wydajność o 25 procent. Ponadto zaplanowano bezwykopową modernizację głównej magistrali wodociągowej zasilającej miasto, w celu zapewnienia jej bezawaryjnego funkcjonowania.

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa