Kolejna wielka inwestycja globalnej firmy logistycznej pod WarszawąDSV

Kolejna wielka inwestycja globalnej firmy logistycznej pod Warszawą

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna wielka inwestycja logistyczna pod Warszawą. Tym razem duńskiej, globalnej firmy DSV – Global Transport and Logistics. Inwestycja w Wypędach jest pierwszym projektem realizującym nową strategię rozwoju DSV, a także jedną z największych inwestycji tego globalnego operatora logistycznego w Polsce. Nowoczesne centrum logistyczne, które ma być najbardziej ekologicznym obiektem tego typu w Polsce, zostanie otwarte w 2025 roku. Operator wybrał generalnego wykonawcę inwestycji.

Wykonawca generalny wybrany

Centrum logistyczne w Wypędach k. Warszawy (gmina Raszyn, powiat pruszkowski) jest sztandarowym projektem DSV – Global Transport and Logistics, który zostanie zrealizowany przez operatora w ramach jego programu inwestycji w Polsce. Całkowita powierzchnia obiektu będzie wynosić 51 tys. mkw., z czego ok. 45 tys. mkw. zajmie część magazynowa, a prawie 6 tys. mkw. przestrzeń biurowa. Dzięki tak dużym rozmiarom nowego obiektu, DSV będzie mogło obsłużyć nawet o 30-50 proc. więcej przesyłek w rejonie Warszawy.

Wykonawcą generalnym inwestycji został Atlas Ward. Jest to polska firma budowlana z dwudziestoletnim doświadczeniem. W jej portfolio znajduje się wiele projektów budynków magazynowych. Firma wybudowała 750 obiektów o łącznej powierzchni ponad 5 100 000 mkw. W 2023 r. Atlas Ward znalazło się wśród stu największych firm prywatnych w Polsce i po raz piaty zostało nagrodzone Diamentem Forbesa.

– Nowe inwestycje DSV przyczyniają się do zwiększenia roli w europejskiej logistyce nie tylko naszej firmy, ale także całego kraju. Sukcesywnie zwiększamy liczbę baz magazynowych, co przekłada się na wyższy poziom naszych usług, a także przyspieszenie rozwoju poszczególnych regionów Polski. Ważne jest dla nas także, by iść z duchem czasu, wprowadzając wiele unowocześnień technologicznych, mających na celu usprawnienie procesów logistycznych oraz wsparcie zielonej transformacji – mówi Piotr Wojtkowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w DSV Global Transport and Logistics.

Ekologiczne rozwiązania w nowej inwestycji DSV

Projekt centrum logistycznego w Wypędach wyróżnia się proekologiczną wizją rozwiązań. Budynek ma spełniać wysokie standardy zrównoważonego rozwoju i jednocześnie podnieść poprzeczkę dla całej branży TSL w Polsce.

REKLAMA

Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest zbilansowanie rocznego profilu zużycia energii eklektycznej centrum logistycznego własną produkcją. W związku z tym w planach obiektu w Wypędach znalazł się magazyn energii, który ma wspierać inteligentną gospodarkę energią elektryczną. Z kolei na dachach obiektów magazynu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które umożliwią własną produkcję energii. W projekcie uwzględniono również zastosowanie zaawansowanego systemu oświetlenia hal, gwarantującego wysoką efektywność w aspekcie energooszczędności – zapotrzebowanie na energię ma spaść dzięki temu nawet o 70 proc. w stosunku do klasycznych rozwiązań.

W procesie projektowania szczególną uwagę poświęcono systemom grzewczym i chłodniczym budynku, czyli najbardziej energochłonnym elementom konstrukcji w okresie jej eksploatacji. Centrum logistyczne zostanie wyposażone w bezpieczne dla środowiska, zaawansowane technologicznie pompy ciepła, dzięki czemu wymiana powietrza w budynku będzie przebiegała w sposób w pełni kontrolowany, obniżając zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Z korzyścią dla lokalnej społeczności

Inwestycja w Wypędach zostanie zrealizowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju ONZ. Istotnym elementem całego procesu projektowego była ocena wpływu inwestycji na lokalną społeczność. Oznacza to, że DSV, przy okazji budowy centrum logistycznego, podejmie szereg działań zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców. W porozumieniu z gminą Raszyn operator logistyczny planuje przebudowę dróg i skrzyżowań, wykonanie ciągów pieszo-rowerowych, budowę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz montaż oświetlenia ulicznego. Co więcej, obiekt wyposażony zostanie w infrastrukturę do ładowania elektrycznych samochodów dostawczych i w sekcję ładowarek dla samochodów osobowych. Ponadto powstaną dodatkowe dwa przystanki, dzięki czemu przyszli pracownicy centrum logistycznego będą mogli wybrać najbardziej ekologiczny transport zbiorowy w drodze do i z miejsca pracy.

Program inwestycji DSV

Centrum logistyczne w Wypędach jest jednym z projektów, które znalazły się w programie inwestycji DSV – Global Transport and Logistics w Polsce. Operator zamierza zrealizować szereg projektów z zakresu elektromobilności, magazynowania energii wsparcia właścicieli wynajmowanych przez operatora obiektów magazynowych w zakresie ich modernizacji pod kątem ograniczenia emisyjności. Celem tych działań jest zwiększenie odporności łańcuchów dostaw oraz przyspieszenie procesu zielonej transformacji polskiej branży logistycznej.

DSV wyda ponad miliard złotych na nowe inwestycje w Polsce. Więcej informacji:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA