Kolejne zaniedbane podwórko na wrocławskim Ołbinie zostanie zrewitalizowane. Powstanie park kieszonkowyUrząd Miasta we Wrocławiu

Kolejne zaniedbane podwórko na wrocławskim Ołbinie zostanie zrewitalizowane. Powstanie park kieszonkowy

Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Dolnego Śląska, w ramach projektu Grow Green powstanie kolejny park kieszonkowy. Miasto Wrocław ogłosiło przetarg na realizację drugiego etapu zielonego podwórka zlokalizowanego na Ołbinie, pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego, Orzeszkowej i Wyszyńskiego.

Należąca do miasta spółka Wrocławskie Inwestycje planuje jeszcze w tym roku zakończyć przebudowę zapuszczonego od wielu lat podwórka na wrocławskim Ołbinie. Kieszonkowy park powstanie w ramach programu Grow Green.

Wrocławski magistrat ogłosił przetarg, który ma wyłonić wykonawcę drugiego etapu przebudowy podwórka zlokalizowanego między ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego, Orzeszkowej i Wyszyńskiego na wrocławskim Ołbinie. Oferty w tym postępowaniu można składać do końca marca. Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę za pierwszym razem, prace powinny się zakończyć jeszcze jesienią bieżącego roku.

W ramach inwestycji na zaniedbanym dotychczas podwórku mają powstać chodniki, drogi wewnętrzne wraz zielenią towarzyszącą. Planowane do realizacji przedsięwzięcie obejmuje także nasadzenia zieleni, a miejsca w których parkują samochody, mają według projektu zostać zamienione w ogrody deszczowe lub trawniki. Oprócz tego wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał za zadanie rozebrać fundamenty po istniejącym budynku, zbudować plac zabaw, zamontować lampy oraz wyremontować wpusty i studnie kanalizacji deszczowej pod zaprojektowane ogrody deszczowe.

Przyjazna przestrzeń przy mniejszej emisji zanieczyszczeń

REKLAMA

Grow Green to projekt z europejskiego programu Horyzont 2020. Jego celem jest przystosowanie miast do zmian klimatu m.in. poprzez rozwiązanie zapewniające schronienie przed upałem, poprawę jakości powietrza, czy możliwość wykorzystania wód opadowych (parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice).Inwestycja w tereny na Ołbinie ma sprzyjać m.in. przeciwdziałaniu efektowi miejskiej wyspy ciepła, zwiększeniu poziomu zbierania się wody w glebie (zamiast spływu do kanalizacji), oraz wzrostowi populacji i różnorodności rodzimych gatunków zwierząt. Ponadto zmniejszy się poziom hałasu i emisji zanieczyszczeń, a mieszkańcy zyskają przyjaźniejszą przestrzeń publiczną. Przy okazji zostaną zaangażowani do działania, przez co wzrośnie ich świadomość w zakresie ochrony środowiska, zmian klimatu i tzw. rozwiązań Nature Based Solutions (opartych na naturze).

Grow Green jest realizowanym już od ponad pięciu lat miejskim projektem, którego głównym założeniem jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez sadzenie drzew, tworzenie deszczowych ogrodów i rozwiązań - np. zielonych ścian - zapewniających schronienie przed upałem i umożliwiających wykorzystanie deszczówki. Na realizację tego programu miasto Wrocław otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości 12 mln zł.

Więcej o projekcie Grow Green i inwestycjach realizowanych w jego ramach we Wrocławiu pisaliśmy na Investmap w marcu 2019 roku.

Warto też przypomnieć, że wraz z rozpoczęciem realizacji innej inwestycji w ramach programu Grow Green, pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego miasto zmuszone było rozebrać tzw. "ekologiczną instalację", którą wrocławski magistrat postawił w 2016 roku za 80 tysięcy złotych. Wielki kwietnik – o którego nikt nie dbał – został kompletnie zdewastowany. 80 tysięcy złotych pochodzących z budżetu miasta czyli od podatników zostało zmarnowane.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA