Wrocław: Grow Green – Ołbin się zazieleni w ramach adaptacji do zmian klimatu źródło: Natalia Bańdo

Wrocław: Grow Green – Ołbin się zazieleni w ramach adaptacji do zmian klimatu

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
W siedmiu lokalizacjach powstaną parki kieszonkowe, a do tego roślinność pojawi się wzdłuż ulicy Daszyńskiego. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu Grow Green z europejskiego programu Horyzont 2020. Ma służyć przystosowaniu miast do zmian klimatu.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 13 marca przetarg w trybie "zaprojektuj i zbuduj" na stworzenie parków kieszonkowych w siedmiu miejscach na Ołbinie oraz stworzenie z Daszyńskiego "zielonej ulicy". Zainteresowani mogą zgłaszać się do 28 marca, do czterech części.
Pierwsza to podwórze przy ul. Ustronie i Rychtalskiej (obszar 1, o powierzchni 1356 mkw.) i zachodnia część podwórka pomiędzy Daszyńskiego, Żeromskiego i Orzeszkowej (2, 1539 mkw.). Druga obejmuje podwórze wewnątrz kwartału zabudowy pomiędzy ul. Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza (3, 2392 mkw.) oraz wewnątrz kwartału Walecznych, Prusa i Reja (4, 2090 mkw.). Trzecia część dotyczy podwórek przy ul. Wygodnej (7, 1965 mkw.) i w kwartale Nowowiejskiej, Żeromskiego, Orzeszkowej oraz Barlickiego (6, 960 mkw.). Ostatni zakres prac tyczy się obszaru przy skrzyżowaniu ul. Nowowiejskiej i Prusa (5, 830 mkw.) oraz stworzenie tzw. "zielonej ulicy" w ciągu Daszyńskiego (4971 mkw.).
O wyborze wykonawcy w 60% zadecyduje cena, w 20% gwarancja i w kolejnych 20% doświadczenie osoby kierującej pracami dotyczącymi zieleni. Będzie miał na realizację zadania czas do 15 listopada.
Inwestycja obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących nawierzchni, remont alejek i elementów małej architektury oraz postawienie podestów z donicami. Ponadto wykonawca zajmie się utworzeniem „hotelów dla owadów”, domków dla małych ssaków (jeże, koty), czy karmników dla ptaków i wiewiórek.

Przyjazna przestrzeń przy mniejszej emisji zanieczyszczeń

Grow Green to projekt z europejskiego programu Horyzont 2020. Jego celem jest przystosowanie miast do zmian klimatu m.in. poprzez rozwiązanie zapewniające schronienie przed upałem, poprawę jakości powietrza, czy możliwość wykorzystania wód opadowych (parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice).
Inwestycja w tereny na Ołbinie ma sprzyjać m.in. przeciwdziałaniu efektowi miejskiej wyspy ciepła, zwiększeniu poziomu zbierania się wody w glebie (zamiast spływu do kanalizacji), oraz wzrostowi populacji i różnorodności rodzimych gatunków zwierząt. Ponadto zmniejszy się poziom hałasu i emisji zanieczyszczeń, a mieszkańcy zyskają przyjaźniejszą przestrzeń publiczną. Przy okazji zostaną zaangażowani do działania, przez co wzrośnie ich świadomość w zakresie ochrony środowiska, zmian klimatu i tzw. rozwiązań Nature  Based  Solutions (opartych na naturze).
REKLAMA
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA