Wrocław: Grow Green – nowe parki kieszonkowe na Ołbinie tańsze, niż się spodziewanoźródło: Natalia Bańdo

Wrocław: Grow Green – nowe parki kieszonkowe na Ołbinie tańsze, niż się spodziewano

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Efekt przyniósł drugi przetarg. Inwestycja służąca przystosowaniu miasta do zmian klimatycznych pochłonie niespełna 6 zamiast blisko 7 milionów złotych. Wyłonieni wykonawcy skończą pace jeszcze w tym roku.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. rozstrzygnęły 13 maja drugi przetarg w trybie "zaprojektuj i zbuduj" na stworzenie parków kieszonkowych w siedmiu miejscach na Ołbinie oraz zrobienie z Daszyńskiego "zielonej ulicy". Do każdej z czterech części zgłosił się jeden uczestnik (wszyscy zapewnili pięcioletnią gwarancję). Magistrat zaakceptował złożone oferty.
Miasto planowało wydać na poszczególne zadania odpowiednio 1 mln 300 tys. zł brutto, 1 mln 809 tys. zł, 1 mln 200 tys. zł oraz 2 mln 500 tys. zł (w sumie 6 mln 809 tys. zł). Konsorcjum spółek Form.ica. Sp. z o.o. oraz O’Canis Polska Sp. z o.o. za część I otrzyma 1 mln 181 tys. zł, a za III 1 mln 185 tys. zł. Tymczasem Spes City Sp. z o.o. Sp. k. dostanie 1 mln 784 tys. zł za zadanie II, a 1 mln 820 tys. zł za IV (łącznie magistrat wyda około 5 mln 970 tys. zł). Na wykonanie prac mają czas do 30 listopada.
Inwestycja obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących nawierzchni, remont alejek i elementów małej architektury oraz postawienie podestów z donicami. Ponadto wykonawca zajmie się utworzeniem "hotelów dla owadów", domków dla małych ssaków (jeże, koty), czy karmników dla ptaków i wiewiórek.

Pierwsza próba bez rozstrzygnięcia

O ogłoszeniu pierwszego postępowania donosiliśmy w marcu. Zainteresowani przystąpili do dwóch części. Choć jedna z ofert zmieściła się w budżecie, to Wrocławskie Inwestycje odrzuciły obie ze względów na błędy formalne przy wpłacie wadium. Tym samym 3 kwietnia unieważniły przetarg. Wówczas przewidywały skończenie inwestycji do 15 listopada.

Przyjazna przestrzeń przy mniejszej emisji zanieczyszczeń

Grow Green to projekt z europejskiego programu Horyzont 2020. Jego celem jest przystosowanie miast do zmian klimatu m.in. poprzez rozwiązanie zapewniające schronienie przed upałem, poprawę jakości powietrza, czy możliwość wykorzystania wód opadowych (parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice).
REKLAMA
Inwestycja w tereny na Ołbinie ma sprzyjać m.in. przeciwdziałaniu efektowi miejskiej wyspy ciepła, zwiększeniu poziomu zbierania się wody w glebie (zamiast spływu do kanalizacji), oraz wzrostowi populacji i różnorodności rodzimych gatunków zwierząt. Ponadto zmniejszy się poziom hałasu i emisji zanieczyszczeń, a mieszkańcy zyskają przyjaźniejszą przestrzeń publiczną. Przy okazji zostaną zaangażowani do działania, przez co wzrośnie ich świadomość w zakresie ochrony środowiska, zmian klimatu i tzw. rozwiązań Nature Based Solutions (opartych na naturze).
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA