Wrocław: Przybędzie zieleni. Znamy projektantów parków kieszonkowychźródło: Investphoto.pl

Wrocław: Przybędzie zieleni. Znamy projektantów parków kieszonkowych

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Nowe tereny zielony powstaną m.in. na Starym Mieście, Maślicach i Gaju, w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ich projekty mają być gotowe jeszcze w wakacje.
Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 4 kwietnia częściowo przetarg na opracowanie dokumentacji projektowych dla projektu realizowanego w ramach WBO 2017: "Zieleń dla Wrocławia – parki kieszonkowe, nasadzenia, enklawy zieleni w całym mieście!". Polega na realizacji we wskazanych lokalizacjach zieleńców, na które złożą się m.in.: oświetlenie, alejki lub placyki wypoczynkowe, ławki, kosze na śmieci, a dominować będzie zieleń (wysoka i niska).
Zainteresowani mogli składać propozycje dla jednego z czterech zadań. ZZM otwarł oferty 16 lutego.
Pierwsza część zamówienia dotyczy przygotowania projektów dla terenów zielonych przy ulicach Krzywoustego (obszar przy parkingu, pomiędzy ul. Sycowską a Krzywoustego 282-292), Nowy Świat (pomiędzy Rzeźniczą a Kiełbaśniczą od strony Odry) oraz Tczewskiej (przy zbiegu z Szczycieńską). ZZM zamierzał przeznaczyć na ten cel 60 tys. zł, a zwycięzca, Isba Grupa Projektowa Sp. z o.o., zaoferował realizację go za blisko 900 zł więcej. Ma czas do 30 lipca.
Zadanie nr 2 obejmuje dokumentację dla obszarów przy ul. Mrągowskiej (pomiędzy Augustowską i Rolną, dodatkowo powstaną urządzenie zabawowe typu trampoliny i huśtawki), Orzechowej (przy zbiegu ze Świeradowską) i Kolistej (teren przy Kolistej 11). Miasto przygotowało na nie 50 tys. zł, przy czym najkorzystniejszą ofertę, w wysokości 59 tys. zł, złożyła poznańska firma Elektrownie Wodne Zeneris Sp. z o.o. przygotuje projekt do 15 czerwca.
Kolejna część inwestycji zakłada zaprojektowanie zieleńców przy ul. Zielińskiego/Szczęśliwej (min. 4 drzewa, krzewy, klomby, zabezpieczenia zieleni), rogu Szczytnickiej, Ładnej i Reja (min. 2 drzewa, krzewy, klomby, ławki, zabezpieczenie zieleni), rogu Barlickiej i Pestalozziego (min. 2 drzewa, krzewy, klomby, zabezpieczenie zieleni), rogu Mikulicza-Radeckiego i Marcinkowskiego (min. 9 drzew, krzewy, klomby, zabezpieczenie zieleni) i przy Toruńskiej (min. 15 drzew i krzewów w trawnikach i zakomponowanie istniejącej zieleni). Tę dokumentację przygotuje do 30 maja Biuro Usług Projektowych mgr inż. Michał Siwulski za 25 tys. zł, czyli o 5 tys. zł mniej, niż planował wydać ZZM.
Urzędnicy nie wyłonili wykonawcy projektów dla terenów przy rogu ul. Stysia, Owsianej i Skwierzyńskiej (oprócz elementów jak w zadaniach nr 1 i 2 powstaną dodatkowo huśtawki oraz trejaż na pnącza, wraz z wygrodzeniem zielenią terenu od sąsiednich garaży), przy ul. Grabskiego (pomiędzy Grabskiego a ks. Schneidera, dodatkowo wykonawca utworzy huśtawkę) oraz przy Pereca. Projekt miał być gotowy do 15 czerwca, a ZZM planował wydać 40 tys. zł.

Parki kieszonkowe lekarstwem na braki zieleni

REKLAMA
"Zieleń dla Wrocławia – parki kieszonkowe, nasadzenia, enklawy zieleni w całym mieście!" to zwycięski projekt ogólnomiejski nr 675 zgłoszony do WBO 2017. Jego próg budżetowy wynosi 1 mln zł.
We Wrocławiu nastąpiła deklaratywna zmiana, jeśli chodzi o zieleń i dbanie o środowisko w ogóle. Niestety na co dzień zmiany nie następują zbyt szybko. W mieście wciąż w wielu miejscach brakuje drzew, mimo że istniejące sieci podziemne nie kolidują z nasadzeniami – tłumaczy w uzasadnieniu Aleksandra Zienkiewicz, liderka projektu.
Zauważa, że inwestorzy myślą o zagospodarowaniu terenu wyłącznie zielenią niską, a w mieście nie brakuje także terenów niezadbanych bądź pozbawionych drzew i krzewów.
Mogłyby stanowić miejsca spotykania się mieszkańców, umilać czekanie na tramwaj, czy po prostu dawać możliwość odpoczynku wśród roślinności, niestety wydeptany trawnik, brak ławek, bądź cienia nie sprzyjają takim aktywnościom – twierdzi Aleksandra Zienkiewicz.
Utworzenie parków kieszonkowych w różnych rejonach miałoby ograniczyć odczuwanie tych problemów.
Beneficjentami projektu będą wszyscy mieszkańcy miasta mieszkający lub pracujący/uczący się w pobliżu wybranych miejsc. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie także na klimat lokalny i poprawę estetyki przestrzeni publicznej – wyjaśnia Zienkiewicz.
W ostatnim czasie pisaliśmy m.in. o nowych terenach rekreacyjnych na Karłowicach, Pilczycach oraz na Swojczycach i Żernikach.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA