Wrocław: Powstanie szkoła na Lipie Piotrowskiej. Znamy szczegóły

Wrocław: Powstanie szkoła na Lipie Piotrowskiej. Znamy szczegóły

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Zespół szkolno-przedszkolny w rejonie ulic Cynamonowej, Kaparowej i Melisowej pomieści ponad tysiąc dzieci. Inwestycja pochłonie przeszło 50 milionów złotych. Najlepszą konkursową pracę mamy poznać we wrześniu.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił wczoraj, 14 maja, jednoetapowykonkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zespołu szkolno-przedszkolnego wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Chętni mają zgłaszać się do 9 czerwca. Zakwalifikowani uczestnicy doślą prace najpóźniej 18 sierpnia. 23 września jury wyłoni zwycięzcę. O wyborze zadecydują w 35% rozwiązania funkcjonalne, w 30% aspekty ekonomiczne realizacji inwestycji i eksploatacji obiektu, a w 35% rozwiązania architektoniczno-przestrzenne (forma architektoniczna budynku, powiązanie go z otoczeniem oraz czytelność i funkcjonalność zagospodarowania działek).
Miasto przeznaczy na nagrody 90 tys. zł brutto: 20 tys. zł dla III miejsca, 30 tys. zł dla II, a 40 tys. zł dla I. Ponadto najlepszy architekt zostanie zaproszony do negocjacji, w trybie zamówienia z wolnej ręki, w sprawie przygotowania dokumentacji budowlano-wykonawczej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę w ciągu dziewięciu miesięcy od dnia podpisania umowy oraz pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją robót przez 47 miesięcy od tego samego momentu. Koszt projektu nie może przekroczyć 2 mln 200 tys. zł brutto, a wykonania prac 55 mln zł.

Tysiąc uczniów i dwieście przedszkolaków

ZSP (dostępny dla osób z niepełnosprawnościami) powstanie na działkach nr 5/7 i 6/5, o łącznej powierzchni 2,6295 ha. Szkoła podstawowa pomieści 1 000 uczniów. Mają się w niej znaleźć 44 pomieszczenia dydaktyczne (każde dla 25 dzieci): 32 sale lekcyjne, pięć komputerowo-językowych, jedna komputerowa, dwie pracownie przyrodnicze i po jednej chemicznej, fizycznej, plastycznej oraz muzycznej. Przestrzeń administracyjna zostanie przeznaczona m.in. pod gabinety dyrekcji, pedagoga, psychologa, logopedy, pielęgniarki, i stomatologa, a także dwa pokoje nauczycielskie. W środku znajdą się jeszcze szafki dla 1 000 uczniów, trzy świetlice szkolne (około 80 mkw. każda), biblioteka szkolna, winda oraz toalety (w tym dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami).
Przedszkole jest przewidziane na 200 dzieci (25 na oddział). Każda z ośmiu sal (min. 66 mkw.) będzie miała własny węzeł sanitarny i magazynek (trzy przeznaczone dla trzylatków dodatkowo pomieszczenie na leżaki). Miasto zaplanowało jeszcze m.in. ok. 100-metrową salę rekreacyjną (rytmika, gimnastyka korekcyjna, imprezy okolicznościowe), gabinet logopedy, szatnię i wózkownię.
UM Wrocławia

Tereny sportowe dostępne także dla mieszkańców

ZSP będzie miało własny blok sportowy. Złoży się na niego ok. 900-metrowa sala gimnastyczna (z możliwością podziału na dwie) wysoka na 9 m, z widownią na antresoli; ok. 350-metrowa o wysokości ok. 5 m i ok. 100-metrowa sala do gimnastyki korekcyjnej. Będą dostępne po dwie szatnie dla chłopców i dziewcząt.
Urzędnicy przewidzieli jeszcze węzeł żywienia. Będzie wspólny dla szkoły i przedszkola, a jadalnia przeznaczona tylko dla pierwszej z placówek.
Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu. Cały ma zostać ogrodzony. W jego obrębie powstaną parking dla 52 samochodów, ok. 200 stojaków na rowery (w tym 100 pod zadaszeniem), zieleń niska i wysoka, mała architektura (ławki, śmietniki itd.). drogi wewnętrzne i chodniki oraz główny plac wejściowy od strony ul. Cynamonowej z obiektem szczególnym (np. rzeźba, pomnik lub fontanna). Wykonawca stworzy też dwa boiska (do piłki nożnej ok. 50x25 m i wielofunkcyjne 44x32 m), bieżnię prostą (w miarę możliwości na 100 m) i skocznię do skoku w dal. Zajmie się także utworzeniem placu zabaw dla uczniów oraz ogrodu i placów zabaw dla przedszkolaków (osobno dla dzieci młodszych i starszych).
Przewiduje się możliwość korzystania z terenów sportowych i szkolnego placu zabaw przez mieszkańców poza godzinami zajęć szkolnych – informują urzędnicy.

Oczekiwania magistratu

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej architektonicznie, funkcjonalnie i eksploatacyjnie koncepcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, który swoją formą i treścią będzie odpowiadał warunkom konkursu, będzie uwzględniał charakter i funkcje opisane w programie, a ponadto w sposób atrakcyjny urbanistycznie i architektonicznie wpisze się w otaczający krajobraz oraz spełni wymogi współczesnej wiedzy technicznej i standardów użytkowych ze szczególnym uwzględnieniem energooszczędności budynku oraz aspektów ekonomicznych związanych z realizacją inwestycji i eksploatacją obiektu – wyliczają organizatorzy.
W wytycznych znalazło się m.in. wydzielenie funkcji "w sposób logiczny i bez zbędnych strat powierzchni oraz kubatury"; wyeksponowanie głównej strefy wejściowej; funkcjonalne połączenie części szkolnej, przedszkolnej, żywieniowej i sportowej (odrębne bloki); ograniczenie liczby kondygnacji oraz zlokalizowanie przedszkola w parterze. Od projektantów oczekuje się też wydzielenia w szkole strefy dla klas 1-3, zachowania właściwych proporcji między funkcjami użytkowymi i zastosowania energooszczędnych rozwiązań (elementy zarządzania energią i pozyskiwanie jej z odnawialnych źródeł).

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Palm wzdłuż Legnickiej nie będzie. Zastąpią je drzewa rodzime?
Od pewnego czasu w mediach krążyły informacje o chęci nasadzenia palm w ciągu ulicy Legnickiej we Wr...
Wrocławskie MPK testuje elektryczny autobus. Można jeździć nim za darmo
Do MPK Wrocław trafił na testy elektryczny autobus marki Autosan. Jest to to model SANCITY 12LFE. Po...
We Wrocławiu przy węźle AOW-Lotnisko powstanie nowy magazyn wysokiego składowania 7R City Flex
Polska firma 7R S.A. z Krakowa wybuduje kolejny nowy magazyn w Aglomeracji Wrocławskiej. Przy ulicy...
Wrzesień miesiącem nowości w Miliczu
To już czwarta duża inwestycja oddana przez Gminę Milicz w tym miesiącu. Po Starej Rzeźni, Hali spor...
Katowice: Ulica Warszawska zyska nowy wygląd
Gruntowną zmianę przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania...
Wrocław: Quorum – Cavatina ruszy z budową pierwszej planowanej wieży nad Odrą. Będzie nowy taras widokowy [WIZUALIZACJE]
Deweloper zrealizuje przy ulicy Sikorskiego wielofunkcyjny kompleks sięgający ponad 30 kondygnacji....
We Wrocławiu pojawią się cztery nowe parki kieszonkowe i dwie enklawy zieleni?
Czy w przyszłym roku w stolicy Dolnego Śląska pojawią się cztery nowe parki kieszonkowe i dwie enkla...
Panattoni wybuduje nowy park magazynowy pod Łodzią
Panattoni, lider rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Europie po raz kolejny zdecydowa...
Warszawa: Pracownia Kuryłowicz Architekci zaprezentowała projekt nowego wieżowca
Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie Portu Praskiego. Budynek będzie liczył 100 metrów wysokoś...
Wrocław: Wiemy już jak będzie wyglądał najwyższy, 80-metrowy budynek w Porcie Popowice [WIZUALIZACJE]
Dziś oficjalnie zaprezentowano projekt najwyższego budynku jaki ma powstać na terenie osiedla Port P...