Kolejna ulica na wrocławskim Ołbinie wkrótce przejdzie metamorfozę

Kolejna ulica na wrocławskim Ołbinie wkrótce przejdzie metamorfozę

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Piękniejący z roku na rok Ołbin, zyska wkrótce kolejną zrewitalizowaną przestrzeń publiczną. Tym razem metamorfozę ma przejść ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Nowowiejskiej.
Miasto proponuje, aby modernizacja ulicy na tym odcinku uwzględniała wprowadzenie elementów infrastruktury zielono-niebieskiej (tzn. dotyczącej zieleni i gospodarowania wodą opadową) oraz wymianę nawierzchni ciągów pieszych i uporządkowanie parkowania. Tym samym byłaby to kontynuacja idei projektu Grow Green, w ramach którego w podwórkach na Ołbinie powstało siedem parków kieszonkowych oraz zazieleniono ulicę Daszyńskiego
Jest szansa, że po ulicy będzie można się swobodnie przemieszczać, nie wpadając co krok na zaparkowane auto. Mieszkańcy Ołbina mają też możliwość zyskać zieleń w sąsiedztwie domów. Działanie to przyczyni się do obniżenia temperatury, poprawy jakości powietrza i wykorzystania wód opadowych. Bezpośredni dostęp do zieleni to jedna z najważniejszych cech miast przyszłości: ma być ona równoprawnym, a czasem nawet dominującym, elementem struktury przestrzennej miasta.
ukosne.gis.um.wroc.pl
Modernizacja tej ulicy to zadanie, o które kilkukrotnie wnioskowano w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). Warto wspomnieć m.in. projekty z 2018 r.: "Spokojny Ołbin – uspokojenie ruchu na ul. Żeromskiego" czy "Żeromskiego dla ludzi, chodniki dla pieszych". W bieżącym roku do WBO złożono wniosek pn. "Zieleń i Sport we Wrocławiu – Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów – parki, rekreacja i zielone zakątki w całym mieście", którego efektem mają być różne formy zieleni na ulicy, modernizacja i ochrona chodników oraz poprawa bezpieczeństwa pieszych. W tegorocznym głosowaniu projekt ten zajął 2 miejsce w kategorii projektów ponadosiedlowych (otrzymał 5660 głosów) i znalazł się w gronie 8 zwycięskich projektów, które będą realizowane
Potrzeba odnowienia ulicy była również zgłaszana radnym osiedlowym, m.in. podczas konsultacji projektów przeprowadzonych w ramach Funduszu Osiedlowego w 2019 r. Ostatecznie na wniosek Klubu Radnych Rady Miejskiej Wrocławia Nowoczesna pod przewodnictwem Piotra Uhle zadanie pn. „Opracowanie koncepcji i konsultacje społeczne nowej zielonej ulicy Żeromskiego” zostało wpisane do budżetu Wrocławia na ten rok. Konsultacje odbywały się od 2 do 26 lipca. Realizowane były w ramach zadania publicznego "Wsparcie procesów konsultacji społecznych na terenie gminy Wrocław w I półroczu 2020 roku" realizowanego przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich oraz Instytut Mediacji "Tak", współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerami konsultacji były: Stowarzyszenie Żółty Parasol oraz Rada Osiedla Ołbin.

Jest przetarg

W piątek, 16 października otworzono oferty w przetargu na opracowanie koncepcji programowo–przestrzennej dla zadania pn. "Zielona ulica Żeromskiego". Kwota, jaką gmina Wrocław zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi 200 tys. zł brutto. 
Wpłynęły cztery oferty. Najtańszą złożyli wspólnie GreenLanding Andrzej Rapacz i Studio Planti Barbara Rapacz–Olejnik z Wrocławia, którzy wycenili swoje usługi na kwotę 118 tys. zł. brutto. Najdroższą ofertę w tym przetargu złożyła firma PALMETT Sp. z o.o. Sp. k. z Warszawy - 448 tys. 397 zł brutto.
Urząd Miejski Wrocławia
Urząd Miejski Wrocławia
Firma która wykona koncepcję będzie miała za zadanie przeprowadzenie badań parkingowych czyli analizy liczby istniejących miejsc parkingowych i ich wielkości (z uwzględnieniem parkowania we wnętrzach blokowych) i określenie na ich podstawie optymalnych rozwiązań w zakresie parkowania. Będzie musiała także wykonać opracowanie minimum 3 wariantów koncepcji uwzględniającej: 
  • wprowadzenie w pasie drogowym zieleni wysokiej i niskiej (drzew, krzewów i bylin) lub innych elementów zielono – niebieskiej infrastruktury (np.: ogrody deszczowe w gruncie w pojemnikach, zielone ściany ekstensywne z bluszczu itp.), dających możliwość zagospodarowania wód opadowych poprzez ich wykorzystanie i retencjonowanie (ewentualnie opóźnianie spływu): wariant minimum – wariant polegający na wprowadzeniu elementów zieleni w stopniu minimalnym, wariant pośredni –wariant wprowadzający różne formy zieleni, w tym zieleń wysoką oraz wariant maksimum – wariant pośredni wprowadzający dodatkowo zieleń wysoką pośrodku obecnej jezdni. 
  • wymianę / remont nawierzchni ciągów pieszych, 
  • uporządkowanie parkowania, 
  • odtworzenie/uzupełnienie niezbędnych elementów oznakowania pionowego i poziomego 
Będzie także musiała wykonać wizualizacje dla rozwiązań ujętych w koncepcji, a także sporządzić projekt organizacji ruchu docelowego dla wybranego wariantu koncepcji.
Wykonawca będzie też zobligowany do współpracy przy prowadzeniu konsultacji społecznych w trakcie opracowywania koncepcji z Wydziałem Partycypacji Społecznej. Opracowanie koncepcji zagospodarowania ulicy koordynuje Wydział Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Przy wyborze najkorzystniejszej oferty miasto będzie się kierowało następującymi kryteriami: ceną (60), doświadczeniem zawodowym osób wskazanych do realizacji zamówienia (30) i kryterium społecznym (10).
Opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej ma zostać zrealizowane do 31 stycznia 2021 r.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Komentarze (6)

Napisz komentarz
Gora(gość)
@
Aga
(gość)
Uporządkowanie parkowania czyli znów połowa miejsc parkingowych zniknie :/
Zieleń na podwórkach a ulice bez parków kieszonkowych - nie psujcie mądrości urbanistów niemieckich. Już wystarczy tych pseudoarchitektów od stawiania protez, bez umiejętności dbania o styl architektoniczny Wrocławia.
Gość(gość)
@
Aga
(gość)
Uporządkowanie parkowania czyli znów połowa miejsc parkingowych zniknie :/
Zieleń na podwórkach a ulice bez parków kieszonkowych - nie psujcie mądrości urbanistów niemieckich. Już wystarczy tych pseudoarchitektów od stawiania protez, bez umiejętności dbania o styl architektoniczny Wrocławia.
Carlos(gość)
W niedalekiej przyszłości samochody będą elektryczne i nie będą hałasować. W tych dzielnicach są bardzo duże działki wewnętrzne, można budować tereny zielone, place zabaw dla dzieci i parkingi
Ruda 441(gość)
A kiedy remont kamienic i wiszących balkonów widmo?
Pjoter(gość)
@
Aga
(gość)
Uporządkowanie parkowania czyli znów połowa miejsc parkingowych zniknie :/
No tak, bo lepiej, by samochody były powciskane na chama wszędzie, tak jak obecnie.
Aga(gość)
Uporządkowanie parkowania czyli znów połowa miejsc parkingowych zniknie :/

Najnowsze artykuły

Trzy firmy chcą remontować most Zwierzyniecki we Wrocławiu
Poznaliśmy oferty trzech firm, które zainteresowane są przeprowadzeniem remontu 123-letniego mostu Z...
Rynek magazynowy w Łodzi – logistyczne serce Polski
Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszyc...
Łódź: Ulica Wydmowa przeszła remont
Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Plan dla Osiedli. Prace obejmowały odcinek od ulic...
Kraków: Mieszkańcy zdecydowali – wyniki głosowania 7. edycji Budżetu Obywatelskiego
Zrealizowanych zostanie 195 projektów na łączną kwotę 32 mln złotych. Najwięcej zwycięskich zadań do...
Kraków: tereny pod kolejowymi estakadami zostaną zagospodarowane
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały zespół z udziałem miasta, którego zadaniem jest przygotowan...
Miasto sprzedaje atrakcyjną działkę tuż obok Dworca Głównego PKP. Znamy nową datę przetargu
Magistrat wystawia na sprzedaż nieruchomość położoną blisko zbiegu ulic Gwarnej i Kościuszki. Liczy...
Wrocław najbardziej aktywnym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Największe polskie miasta regionalne już drugi raz w tym roku wyprzedziły Warszawę pod względem iloś...
Znane wyniki głosowania w Legnickim Budżecie Obywatelskim 2020
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego do głosowania zakwalifikowało się 41 projektów z 11 obs...
W gminie Miękinia powstaje nowoczesna fabryka z branży budownictwa
Na ponad 17-hektarowej nieruchomości w gminie Miękinia powstaje fabryka prefabrykacji elementów beto...
Żabka inwestuje na Dolnym Śląsku
Żabka Polska, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w tym roku dokonała największych w swojej...