Miasto dostało 12 mln zł na zazielenianie. Powstanie 7 mikro-parków na Ołbinie

Miasto dostało 12 mln zł na zazielenianie. Powstanie 7 mikro-parków na Ołbinie

Wrocław
Orzech
Orzech
REKLAMA
Stolica Dolnego Śląska została jednym z trzech liderów europejskiego naukowo-badawczego projektu Horizon 2020, z którego mają skorzystać mieszkańcy oraz inne europejskie miasta. W ramach Programu, na wrocławskim Ołbinie powstanie 7 tak zwanych "parków kieszonkowych" z zielonymi ścianami.
Wrocław otrzyma z puli środków unijnych dotację w wysokości prawie 12 mln złotych na działania „Grow Green”.
We Wrocławiu urzędnicy i naukowcy będą sprawdzać, czy „zazielenianie” może i ma pozytywny wpływ na poprawę jakości środowiska w danej części miasta. We Wrocławiu będzie to dzielnica Ołbin.
Wnioski z eksperymentu przeprowadzanego w stolicy Dolnego Śląska mają być później wykorzystywane przez inne miasta z całej Unii Europejskiej.
Tak zwane "parki kieszonkowe" to niewielkie obszarowo tereny zielone zlokalizowane w miejscu, gdzie do tej pory zieleni było bardzo mało lub nie było jej praktycznie wcale. Mogą to być trochę większe skwery i/lub też obsadzone zielenią podwórza. W ramach projektu Horizon 2020 takich miejsc we Wrocławiu powstanie siedem. Wszystkie w rejonie ulic: Daszyńskiego, Jedności Narodowej, Nowowiejskiej i Prusa.
REKLAMA
Wrocławscy urzędnicy liczą również na zaangażowanie mieszkańców w tworzenie zieleni. Zapowiadają liczne konsultacje i mają nadzieję, że dzięki współpracy, wrocławianie będą w jeszcze większym stopniu dbali o zieleń w swoim otoczeniu.
W drugim etapie mieszkańcy mają brać czynny udział w projektowaniu mikrozieleni. Powstaną specjalne grupy projektowe składające się z przedstawicieli specjalistów z różnych dziedzin, architektów krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów i właśnie mieszkańców Wrocławia.
W trzecim etapie projektu nazwanym "Dziedzictwo", będzie chodziło o to, aby mieszkańcy opiekowali się nowo powstałą zielenią, dbali o nią i czuli się za nią odpowiedzialni w przyszłości.
O środki z programu Horizon 2020 w 2016 roku rywalizowało aż 45 europejskich miast, do drugiego etapu przeszło 13 – wtedy Wrocław uzyskał 12,5 z 15 punktów. Ostatecznie liderami projektu zostały 3 miasta. Podobne badania do tych, które przeprowadzane będą we Wrocławiu, zrealizowane zostaną też w Manchesterze (Wielka Brytania) i Walencji (Hiszpania). We Wrocławiu program realizują: gmina, Uniwersytet Przyrodniczy i ARAW.
Całe przedsięwzięcie idealnie wpisuje się w starania Wrocławia o miano "Zielonej Stolicy Europy" w 2019 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA