Kolejny dawny, zabytkowy szpital we Wrocławiu przejdzie rewitalizacjęfot. Jakub Zazula

Kolejny dawny, zabytkowy szpital we Wrocławiu przejdzie rewitalizację

Orzech
Orzech
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że po wielu latach, opuszczony, dawny szpital przy ulicy Traugutta we Wrocławiu zostanie w końcu zrewitalizowany i częściowo przebudowany.

11 kwietnia inwestor OKRE TRAUGUTTA SP. Z O.O., należąca do Okre Development Sp. z o.o., zlożyła w Urzędzie Miasta we Wrocławiu wniosek o pozwolenie na rewaloryzację zespołu zabudowy dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Traugutta 110/120 (pierwotnie Bethanien, a po 1945 r. im. T. Marciniaka).

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiedzialna jest znana i ceniona polska pracownia architektoniczna JEMS Architekci z Warszawy.

Inwestor na razie oficjalnie nie ujawnia jeszcze szczegółów swojej najnowszej inwestycji w stolicy Dolnego Śląska. Nie zaprezentował też jeszcze żadnych oficjalnych wizualizacji.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu położonego na Przedmieściu Oławskim pozwala na realizację funkcji mieszkaniowej i usług.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
GUNB
GUNB
GUNB

Przypomnijmy, AmRest międzynarodowy operator prowadzący sieci restauracji KFC, Pizza Hut, czy Starbucks wylicytował w 2017 roku od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego nieruchomość przy ulicy Traugutta. Jako jedyny chętny zaoferował 21,2 milionów złotych za działki nr 60/6, o pow. 18 034 mkw. Znajduje się na niej dawny szpital o pow. użytkowej ok. 9 tys. mkw.

REKLAMA

Do sprzedaży doszło 3 kwietnia 2018 roku. Wcześniej, 29 marca, zapadła decyzja o wpisaniu kompleksu do rejestru zabytków. Została ostatecznie podtrzymana 18 października, mimo odwołań złożonych przez urząd marszałkowski (z powodu chęci uniknięcia roszczeń nabywcy) i spółki AmRest. Zmiana nastąpiła również w zakresie planu miejscowego – z usług zdrowia i opieki społecznej m.in. na usługi oraz mieszkania.

Po prawie trzech latach AmRest postanowił sprzedać zabytkowy kompleks. Nowym właścicielem zabytkowego szpitala została firma OKRE Development z Warszawy.

OKRE Development właścicielem całego kompleksu

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zbył także pozostałą część kompleksu, tę przy ul. Traugutta 110-112 oraz Żabia Ścieżka 3. Udział wzięło siedmiu uczestników. Najwięcej zaoferował OKRE Development Sp. z o.o. 27 mln 100 tys. zł.

Powierzchnia terenu wynosi 5 306 mkw. Znajdują się na nim budynki byłego kompleksu szpitalnego i pogotowia ratunkowego. W sierpniu 2018 roku zostało przeniesione na ulicę Dobrzyńską. Cena wywoławcza wynosiła 8 mln zł (23-procentowym VAT-em była objęta wyłącznie najmniejsza z działek, warta 32 tys. zł). O 50% została pomniejszona kwota uzyskana za budynek pogotowia, wpisany do rejestru zabytków (stanowi 21,74% wartości nieruchomości, co przy uzyskanych 27 mln 100 tys. zł daje 5 mln 891 tys. 540 zł). Nowy właściciel może zaplanować zgodnie z planem miejscowym m.in. zabudowę usługową oraz wielorodzinną.

Na teren składają się trzy działki: nr 60/5 (41 mkw.), 60/4 (2 248 mkw.) oraz 60/2 (3 017 mkw.). Pierwsza z nich jest niezabudowana. Na drugiej mieszczą się dwa budynki przeznaczone do remontu. Jeden z nich, czterokondygnacyjny, powstał w latach 1864-1866, a w latach 1884 i 1915 go przebudowano. Jego powierzchnia zabudowy wynosi około 506 mkw., a użytkowa 912,14 mkw. Drugi to dawna gospoda, zaadaptowana w 1852 roku na cele szpitalne. Była kilkukrotnie przebudowywana, obecnie liczy trzy kondygnacje. W jej przypadku pow. zabudowy wynosi ok. 604 mkw., a użytkowa 884,49 mkw.

fot. Mariusz Bartodziej

Parcelę nr 60/2 zajmuje przede wszystkim pięciokondygnacyjny, ujęty od marca 2018 roku w rejestrze zabytków budynek powstały w latach 1878-1879. W 1925 roku doczekał się przebudowy, a w 1964 adaptacji na potrzeby pogotowia. Jego pow. zabudowy to 518,22 mkw., a użytkowa 1 126,03 mkw. Na działce stoją jeszcze dwa parterowe garaże, służące za postój karetek, myjnię samochodową i pomieszczenia gospodarcze.

Nie jedyny zabytkowy szpital OKRE

OKRE Development to ta sama firma, która przebudowuje właśnie zabytkowy kompleks dawnego szpitala kolejowego przy al. Wiśniowej we Wrocławiu. Powstaje tam kompleks Sudea - kompleks apartamentowy projekt premium, z publicznym placem i wewnętrznym ogrodem.

Maćków Pracownia Projektowa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA