Wrocław: Okre Development wybuduje mieszkania i obiekty usługowe na terenie opuszczonego szpitalafot. investphoto.pl

Wrocław: Okre Development wybuduje mieszkania i obiekty usługowe na terenie opuszczonego szpitala

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Warszawski deweloper zapłacił Urzędowi Marszałkowskiego za nieruchomość 28 mln 280 tys. zł. Planuje realizację projektu mieszkaniowego uzupełnionego o usługi. – Jesteśmy tydzień po rozstrzygnięciu przetargu i przed nami cała seria konsultacji ze służbami konserwatorskimi i architektem miasta – mówi przedstawicielka inwestora.
O wyłonieniu nowego właściciela kompleksu dawnego szpitala przy alei Wiśniowej informowaliśmy wczoraj. Do licytacji 13 lutego przystąpiło dwóch uczestników. Cena wywoławcza wynosiła 28 mln zł. Zwycięska spółka Okre Projekt 1 Sp. z o.o., zależna od Okre Development Sp. z o.o., zapłaciła 28 mln 280 tys. zł.
Szczególnie ważną rolę w podjęciu decyzji o zakupie nieruchomości odegrała wyjątkowość architektury i położonych wśród pięknych starych drzew historycznych budynków, które są największym atutem tego projektu. Przekonała nas również doskonała lokalizacja, bliskość wrocławskich terenów zielonych i znakomita komunikacja – wyjaśnia nam Małgorzata Deiksler head of development w Okre Development.
Dodaje, że strategią firmy jest długofalowa obecność we Wrocławiu i realizacja projektów w lokalizacjach wyjątkowych dla miasta. Zakup szpitala wpisuje się w ten plan.
fot. investphoto.pl

Priorytetem utrzymanie historycznego charakteru

Zgodnie z warunkami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia przyjętego w styczniu bieżącego roku, planujemy realizację projektu mieszkaniowego, uzupełnionego o usługi. Myślimy o adaptacji wartościowych historycznie budynków do nowej funkcji przy jednoczesnym uzupełnieniu architektury o elementy współczesne – tłumaczy Małgorzata Deiksler.
Stwierdza, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by sprecyzować, ile powstanie mieszkań o jakich powierzchniach. Podkreśla, że ich priorytetem jest utrzymanie, odnowienie i uwypuklenie historycznego charakteru zabudowy.
Mamy w tym już zresztą doświadczenie we Wrocławiu – wkrótce rozpoczniemy realizację wysokiej jakości projektu mieszkaniowego przy ulicy Witolda 38-40, który w głównej mierze opiera się na starannej renowacji historycznego obiektu byłego urzędu celnego i jego nowoczesnej rozbudowie – mówi Deiksler.
fot. investphoto.pl

Jakość ponad pośpiechem

Deweloper nie podaje jeszcze terminu, kiedy miałyby być prowadzone prace budowlane bądź kiedy możemy spodziewać się gotowej inwestycji.
Mamy świadomość, że nabyliśmy obiekt absolutnie wyjątkowy i przed nami wiele konsultacji ze wszystkimi instytucjami, które dbają o jakość przestrzeni i architektury w tym mieście. Priorytetem w naszych działaniach będzie zatem nie pośpiech, a możliwie najwyższa jakość – wyjaśnia Małgorzata Deiksler z Okre Development.
REKLAMA
Nie jest też w stanie stwierdzić, czy wyburzą część obiektów, czy zrewitalizują cały teren. Dodaje, że minął tydzień od rozstrzygnięcia przetargi i czeka ich cała seria konsultacji ze służbami konserwatorskimi i architektem miasta.
Przede wszystkim zależy nam na najwyższej możliwej jakości architektury, którą tu reprezentują oryginalne obiekty pochodzące z końca XIX wieku – wszystkie późniejsze naleciałości wprowadzają oczywistą dysharmonię i deprecjonują wartości przestrzenne. Będziemy dążyć do uwypuklenia historycznego dziedzictwa, jednocześnie porządkując przestrzennie kompleks – nadając mu otwarty, wielkomiejski charakter – zapowiada Deiksler.
fot. investphoto.pl

Czternaście budynków na ponad dwóch hektarach powierzchni

W kompleksie przy alei Wiśniowej przez wiele lat działał Okręgowy Szpital Kolejowy. Zlikwidowano go w 2010 roku – wówczas jego działalność przejęła placówka medyczna im. Marciniaka. Od 2015 roku budynki stoją puste, ponieważ pacjenci i lekarze przenieśli się do nowego szpitala wojewódzkiego przy ulicy Fieldorfa na Stabłowicach.
Plan miejscowy przewiduje utworzenie na terenie opuszczonego kompleksu zabudowę wielorodzinną. Jako uzupełnienie, mogą tam powstać domy jednorodzinne, obiekty handlowe, usługowe, produkcyjne, czy magazynowe.
Na obszarze o powierzchni 23 836 mkw. znajduje się czternaście obiektów. Ich łączna pow. użytkowa wynosi blisko 12 tys. mkw., a nieużytkowa (m.in. pomieszczenia techniczne, magazynowe, piwnice) o 5 tys. więcej.
Budynki wymagają wykonania niezbędnych remontów – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
Największą powierzchnię, 3,5 tys. mkw., zajmuje znajdujący się po wschodniej stronie główny, trzykondygnacyjny budynek szpitala z 1901 roku. Z tego samego okresu pochodzą kotłownia, sterylizatornia, obiekt gospodarczy, dawne prosektorium oraz izba przyjęć. Na krótko przed I wojną światową dobudowano jeszcze przychodnię wzdłuż północnej granicy oraz oddziały łóżkowe wzdłuż zachodniej. W 1950 roku powstał budynek warsztatowo-garażowy, a w latach 70. i 80. trafostacja i agregatownia, tlenownia, portiernia, magazyn odpadów medycznych oraz obiekt diagnostyczno-zabiegowy.
Zgodnie z zawiadomieniem z 15.05.2017 toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych zespołu budowlanego dawnego Szpitala Izraelickiego, następnie Szpitala Kolejowego, przy al. Wiśniowej 36, ul. Sudeckiej 92, 94, 96, i Sztabowej 93, 95, 97 w granicach działek 42/1, 42/2, 42/3, 42/4, złożonego z budynków: A (główny obiekt szpitalny), B (kotłownia), C (budynek gospodarczy), E (sterylizatornia wewnątrz dziedzińca), F (dawne prosektorium), G (przychodnia), I (oddziały łóżkowe), J (izba przyjęć) – informują urzędnicy w dokumencie.

Kolejny szpital odzyska blask

Rewitalizację przejdzie również dawny szpital znajdujący się przy alei Kasprowicza. Inwestycja Klasztor firmy Arche Sp. z o.o. zakłada budowę hotelu, aparthotelu i budynków mieszkalnych. O szczegółach przedsięwzięcia pisaliśmy w styczniu.
mat. inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA