Kolejny krok w kierunku budowy terminala instalacyjnego dla MEW w GdańskuMateriały prasowe

Kolejny krok w kierunku budowy terminala instalacyjnego dla MEW w Gdańsku

Orzech
Orzech
REKLAMA

Coraz bliżej rozpoczęcia nowej, wielkiej inwestycji na terenie Portu Gdańsk. Oferta spółki Istrana, będącej własnością Baltic Hub, została wybrana w wyniku postępowania na zalądowienie obszaru morskiego. To kolejny krok na drodze do budowy w Porcie Gdańsk terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych (MEW).

Komisja przetargowa w ramach Postępowania nr 1/NH/2022 wybrała ofertę wiążącą firmy pod nazwą Istrana Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Odbyło się to w ramach procedury wyboru dzierżawcy bądź dzierżawców terenu, który powstanie w wyniku zalądowienia obszaru morskiego położonego w obrębie zarządzanym przez Port Gdańsk.

To kluczowa inwestycja dla realizacji wspólnego, wielkiego projektu offshore PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiej firmy Ørsted.

Materiały prasowe
REKLAMA

W skład terminala instalacyjnego w Porcie Gdańsk wchodzić będą dwa nabrzeża – 451-metrowe od strony północno-zachodniej oraz 349-metrowe od strony północnej. Dłuższe nabrzeże będzie mogło obsługiwać jednocześnie dwa statki instalacyjne typu jack-up, natomiast do krótszego nabrzeża zawijać będą statki z komponentami. Wstępny montaż tych komponentów nastąpi na miejscu – w rejonie powierzchni składowej. Oprócz elementów związanych z obsługą inwestycji offshore’owych zaplanowano także budowę 105-metrowej strefy z rampą Ro-Ro. Od strony południowo-wschodniej powstanie z kolei droga dostępowa.

Inwestycja będzie finansowana przez Polski Fundusz Rozwoju oraz ze środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wielkość nakładów inwestycyjnych oszacowano na 1,2 mld zł bez VAT.

Polska stoi obecnie przed ogromnymi inwestycjami w morską energetykę wiatrową, które mogą stać się największym elementem procesu transformacji energetycznymi w kraju obok budowy elektrowni jądrowych. Realizacja inwestycji typu offshore wymaga jednak dysponowania portami instalacyjnymi w fazie budowy, zaś w fazie eksploatacji – portami serwisowymi.

Materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA