Aglomeracja Wrocławska: Holenderski Schavemaker ponownie inwestuje w Kątach Wrocławskich

Aglomeracja Wrocławska: Holenderski Schavemaker ponownie inwestuje w Kątach Wrocławskich

Orzech
Orzech
REKLAMA
Holenderska firma z branży logistyczno-transportowej zdecydowała się po raz kolejny zainwestować na terenie Aglomeracji Wrocławskiej. Inwestor ruszył z budową swojego nowego centrum logistycznego w Kątach Wrocławskich przy ul. Popiełuszki. Inwestycja prowadzona jest przy ulicy Popiełuszki (wjazd od ul. Przemysłowej), w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 oraz obok dawnej siedziby Schavemaker. 
Powstający obiekt będzie posiadał magazyn o powierzchni 5000 mkw., rampy załadunkowe o nośności do 12 ton, rampy z poziomu zero, biura magazynu oraz zaplecze socjalne. Obok magazynu powstaje budynek biurowo-socjalny o łącznej powierzchni 1000 mkw., przeznaczony dla pracowników biurowych oraz kierowców. Całość będzie otoczona placami manewrowymi o powierzchni 10 000 mkw. 
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budownictwo Kamiński. Planowane przekazanie obiektu do użytkowania powinno nastąpić w połowie 2019 roku.
To nie jedyna aktualnie prowadzona inwestycja Schavemaker w Kątach Wrocławskich. Holenderska spółka rozbudowuje również swój terminal zlokalizowany w tym podwrocławskim mieście.
Po rozbudowie, bocznica będzie dysponować dwoma torami o długości 600 m każdy. Obiekt będzie mógł obsłużyć nawet 4 pociągi dziennie. Prace budowlane na terminalu intermodalnym wykonuje firma PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o., która posiada bogate doświadczenie zdobyte poprzez zrealizowanie szeregu inwestycji drogowych również naszego terminala.
Generalny Wykonawca niezwłocznie po podpisaniu umowy (jeszcze pod koniec maja) rozpoczął prace. Rozbudowana część umożliwi przeładunek na terminalu dwóch pociągów o długości 600 m w tym samym czasie co sprawi, że Obiekt Infrastruktury Usługowej (którym jest rozbudowywany terminal) będzie miał możliwość przydzielenia przewoźnikom kolejowym większą ilość slotów przeładunkowych.
– Po trzech latach od poprzedniej rozbudowy, jesteśmy na takim etapie, że terminal jest już zbyt ciasny – mówi Przemysław Zemla, Manager Terminala Intermodalnego Schavemaker Invest w Kątach Wrocławskich. – Dzięki realizacji tej inwestycji, przystosujemy terminal do wzrastającego ruchu związanego z dużym zainteresowaniem naszymi usługami. Rozbudowa zwiększy przepustowość terminala i umożliwi obsłużenie większej ilości pociągów – podkreślił.
Dla terminala w Kątach Wrocławskich rozbudowa infrastruktury jest niezbędna. Sukcesywnie powiększana siatka klientów terminala przeładunkowego przekłada się na stale rosnącą liczbę pociągów. Dobrej passie terminala sprzyja fakt, że coraz więcej podmiotów zauważa korzyści wynikające z transportu intermodalnego. Wzrost cen paliwa oraz planowany wzrost opłat paliwowych, wzrost opłat drogowych na terenie Niemiec (toll collect), planowane zmiany w transporcie międzynarodowym w Unii Europejskiej (mobility package), dbałość o jakość środowiska (redukcja CO2) powodują, iż wielu przedsiębiorców szuka rozwiązań intermodalnych w swojej "codziennej" logistyce.

Zarząd firmy Schavemaker Invest zapewnia, że nie jest to ostatnia inwestycja związana z rozbudową terminala intermodalnego w Kątach Wrocławskich – aktualnie trwa przetarg na następne zadanie pt. "Rozbudowa dróg i placów wraz z siecią deszczową na terminalu kontenerowym w Kątach Wrocławskich".

Terminal kontenerowy w Katach Wrocławskich to terminal drogowo-kolejowy zlokalizowany w transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Terminal stanowi element Korytarza Bałtyk-Adriatyk, biegnącego przez sześć państw Unii Europejskiej – Polskę, Republikę Czeską, Słowację, Austrię, Włochy i Słowenię. Korytarz ten łączy porty bałtyckie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu z portami adriatyckimi w Trieście, Wenecji, Rawennie i Koprze.
Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Działania 7.4 Transport intermodalny. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach projektu pn. "Budowa ogólnodostępnego, Intermodalnego Terminala Kontenerowego wraz z infrastrukturą w Kątach Wrocławskich".
Wartość projektu wyniosła: 44,5 mln zł. Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 11,5 mln zł.
O inwestorze:

Schavemaker Invest to spółka wchodzącą w skład Grupy Schavemaker założonej w 1967 roku w Holandii. Schavemaker Invest działa na polskim rynku od 2004 roku, a od 2007 roku jest właścicielem i operatorem terminalu w Kątach Wrocławskich. Grupa Schavemaker posiada ponad 200 własnych pojazdów ciężarowych, 2 terminale kontenerowe oraz blisko 60 000 mkw. powierzchni magazynowych na terenie Holandii i Polski.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów prasowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...
Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...