DODAJ
Gregs 13.12.2007, godz. 17:36
Toyota Motor Manufacturing
Poland Sp. z o.o.
ul. Uczniowska 26
58-306 Wałbrzych
tel.: 074 8888 000
fax: 074 8888 001
http://www.toyotapl.com/walbrzych/

produkcja: skrzynie przekładniowe do samochodów Toyota

toyota.jpg

http://www.invest-park.com.pl/index.php ... 7&news=102


ToyotaWalbrzych-ref.jpg

ToyW-ref.jpg

ToyotaWal-ref.jpg

TOYOTAskrzynie-ref.JPG

Toyota-centrum.JPG

Foto: Prochem
odpowiedz
Gregs 04.01.2008, godz. 11:45
Zmiana warty w fabryce Toyoty w Wałbrzychu

Po czteroletniej kadencji do Japonii wraca dotychczasowy prezes Yutaka Miyamoto, a jego stanowisko obejmie Kengi Manabe. Nowy prezes już chwali polską kuchnię.

Zmiana wynika z polityki koncernu, która zakłada, że szefowie zagranicznych fabryk Toyoty pozostają na stanowiskach tylko trzy lub cztery lata. - Dlatego nie spodziewamy się żadnej rewolucji - mówi dyrektor działu kadr, Dariusz Banach. Ustępujący prezes powróci do Japonii, gdzie będzie kontynuował pracę w
Toyocie.

http://www.prw.pl/articles/view/3520/zm ... walbrzychu
odpowiedz
Tsamb 18.03.2008, godz. 09:21
Toyota MMP przyjmuje pracowników do swojego drugiego zakładu

Wałbrzyski zakład ruszy jesienią. Ale już trwa próbna produkcja. Rocznie japoński koncern będzie wytwarzał ponad milion podzespołów samochodowych. Budowa nowego zakładu kosztuje 140 mln euro. To prawie pół miliarda złotych. W fabryce produkowane będą skrzynie biegów nowej generacji. Dotychczasowa produkcja ma się zwiększyć o 120 tysięcy sztuk rocznie. Teraz produkowanych jest 950 tys. sztuk. Za tę inwestycję Toyota dostała nagrodę od Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w kategorii „największa inwestycja”. W firmie ma pracować 250 osób. Od stycznia wałbrzyska fabryka ma również nowego prezesa. Miejsce dotychczasowego zajął Kenji Manabe. Zastąpił na tym stanowisku Yutaka Miyamoto, który wrócił do pracy w spółkach Toyoty w Japonii.

Poszukiwani specjaliści

– Rekrutacja trwa już od ubiegłego roku. Cały czas jednak potrzebujemy pracowników utrzymania ruchu – mówi Grzegorz Górski, rzecznik prasowy Toyoty. Poszukiwani są również specjaliści do przeprowadzania analiz, BHP i do spraw personalnych. Osoby zainteresowane mogą przesyłać CV z listem motywacyjnym drogą elektroniczną na adres: rekrutacja@toyotapl.com. Od przyszłych pracowników wymagane jest przede wszystkim to, żeby byli chętni do pracy, uczenia się, poznawania nowych technologii.
– Zawsze doceniamy takich ludzi, którzy mają otwarte umysły –mówi Górski.

Niezłe pieniądze i awans

Szeregowy pracownik na początek może zarobić 2 tys. zł brutto. Pensja zwiększa się w zależności od przepracowanych lat i oczywiście awansu. Szefostwo firmy zapewnia, że dba o swoich ludzi. Pracownicy mają do dyspozycji między innymi salę gimnastyczną. Firma działa w Wałbrzychu już od 1999 roku. Od tego czasu zatrudnionych zostało już 2 tys. pracowników. Od końca ubiegłego roku zrezygnowano również z usług agencji pośredniczących w zatrudnianiu.
– Teraz przyjmujemy bezpośrednio. Każda kandydatura jest indywidualnie rozpatrywana – mówi Grzegorz Górski.
Najpierw pracownicy oceniają nadesłane aplikacje. Na odpowiedź trzeba czekać do pięciu tygodni. Wybrane osoby biorą udział w testach kwalifikacyjnych, które mają sprawdzić motywację do wykonywanej pracy oraz umiejętności zdobywania wiedzy. Kolejnym etapem są testy praktyczne, badające między innymi umiejętności pracy zespołowej. Najlepsi zapraszani są na rozmowy kwalifikacyjne w siedzibie firmy. Oferty pracy można znaleźć między innymi na stronie internetowej.

Sylwia Królikowska, Polska & Gazeta Wrocławska, "Panorama Wałbrzyska" str. 5; http://www.e-walbrzych.pl
odpowiedz
Luiza 18.03.2008, godz. 15:12
Tsamb czy możesz proszę podać źródło tego artykułu...

bo coś nie mogę zgooglować a na wnp.pl już to wrzucili jako artykuł ze źródłem investmap ;) a nie chce problemow :P

dzięki
odpowiedz
Tsamb 18.03.2008, godz. 17:07
"tmac" napisał:
Tsamb czy możesz proszę podać źródło tego artykułu...

bo coś nie mogę zgooglować a na wnp.pl już to wrzucili jako artykuł ze źródłem investmap ;) a nie chce problemow :P

dzięki

Sorry, już po edycji. Wydawało mi się, że podawałem źródło, ale jak widać musiałem się "machnąć"... :roll:
odpowiedz
Tsamb 02.04.2008, godz. 20:59
Trwa próbna produkcja w nowo wybudowanym zakładzie w wałbrzyskiej fabryce Toyoty, a pełną parą ma ruszyć już jesienią. Japoński koncern zamierza wytwarzać tam łącznie ponad milion podzespołów samochodowych.
Inwestycja pochłonęła około 140 milionów euro. Teraz trwa rekrutacja nowych pracowników. W fabryce produkowane będą skrzynie biegów nowej generacji. Próbne egzemplarze testowane są w Japonii i innych fabrykach koncernu w Europie. Docelowa produkcja ma się zwiększyć o 120 tysięcy sztuk rocznie. A już teraz produkowanych jest tam 950 tys. skrzyń. Co ważne, za tę inwestycję Toyota dostała nagrodę od Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w kategorii "największa inwestycja" w Polsce. W firmie ma pracować 250 osób. Od stycznia wałbrzyska fabryka ma również nowego prezesa. Miejsce dotychczasowego zajął Kenji Manabe. Zastąpił na tym stanowisku Yutaka Miyamoto, który wrócił do pracy w spółkach Toyoty w Japonii.
Już teraz pod względem ilości produkowanych podzespołów wałbrzyska fabryka jest największym centrum produkcyjnym Toyoty poza Japonią. Podzespoły trafiają do najnowszych modeli samochodów toyota, ale nie tylko. Będzie to nowa generacja skrzyń do samochodów produkowanych w europejskich montowniach Toyoty: toyoty avensis, yaris, auris, corolli verso oraz trojaczków z czeskiego Kolina- toyoty aygo, peugeota 107 i citroena C1.
- Razem z rozwojem tej inwestycji trwa proces rekrutacyjny. Oprócz pracowników do produkcji szukamy przede wszystkim specjalistów utrzymania ruchu, BHP i castingu, inżynierów, tłumacza języka japońskiego. W ramach naszego Programu Rozwoju Absolwentów potrzebujemy też stażystów, absolwentów szkół wyższych- mówi Grzegorz Górski z Toyota Motor Manufacturing Poland. Szczegóły znaleźć można na naszych stronach internetowych http://www.toyotapl.com.
Szeregowy pracownik na początek można zarobić 2 tys. zł brutto. Pensja zwiększa się w zależności od przepracowanych lat i oczywiście awansu. Szefostwo firmy zapewnia, że dba o swoich ludzi. Pracownicy mają do dyspozycji między innymi salę gimnastyczną. Firma działa w Wałbrzychu już od 1999 roku. Od tego czasu zatrudnionych zostało już 2 tys. osób. Od końca ubiegłego roku zrezygnowano z usług agencji pośredniczących w zatrudnianiu.
- Teraz każda kandydatura jest indywidualnie rozpatrywana- mówi Grzegorz Górski. Najpierw pracodawca ocenia nadesłane aplikacje. Na odpowiedź trzeba czekać do pięciu tygodni. Wybrane osoby biorą udział w testach kwalifikacyjnych, które maja sprawdzić motywację do wykonywanej pracy oraz umiejętności zdobywania wiedzy. Kolejnym etapem są testy praktyczne, badające między innymi zdolności do pracy zespołowej. Najlepsi zapraszani są na rozmowy kwalifikacyjne w siedzibie firmy. Oferty pracy można znaleźć między innymi na stronie internetowej.
Toyota uznaje Dolny Śląsk za region bardzo atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. Jednym z głównych powodów wybudowania pierwszej fabryki skrzyń biegów w Wałbrzychu była możliwość usytuowania w niedalekiej odległości od granic z Czechami i Niemcami. Lokalizacja ta zapewnia dobrą komunikację z montowniami Toyoty w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Turcji i Czechach, do których trafiają skrzynie biegów i silniki produkowane przez fabryki Toyoty w Jelczu- Laskowicach i Wałbrzychu. Innymi zaletami była dostępność wykwalifikowanych kadr związanych z silnymi ośrodkami akademickimi oraz dobra współpraca z lokalnymi i krajowymi władzami, które zapewniły atrakcyjny teren pod inwestycję z pełna infrastrukturą i korzyściami wynikającymi z lokalizacji fabryk w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Janusz Krzeszowski, Polska | Gazeta Wrocławska - dodatek "Nasz region"
odpowiedz
Orzech 26.06.2008, godz. 10:14
Toyota najlepszym pracodawcą branży motoryzacyjnej

TMMP; wnp.pl (AG) 25.06.2008 19:56

Toyota uznawana jest przez studentów i inżynierów za jednego z najlepszych pracodawców. Potwierdzają to ostanie wyniki badania Universum Student Survey oraz ranking pracodawców organizowany przez studentów Szkoły Głównej Handlowej a także ogólnopolski plebiscyt "Firma dla Inżyniera".

W badaniu Universum Student Survey zapytano o oczekiwania młodych ludzi związane z planowaną karierą oraz o to jakie wymagania powinien spełniać idealny pracodawca.


- Sukces w tym prestiżowym rankingu potwierdza, że droga, którą wybraliśmy prowadzi w dobrym kierunku - mówi Dariusz Banach, dyrektor personalny w Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. I dodaje: - Dla każdego z nas liczy się rodzina, przyjaciele oraz zainteresowania. Dlatego też tworzymy przyjazne środowisko pracy oraz dbamy o możliwość zrównoważenia życia osobistego i zawodowego.


Toyota zajęła II miejsce i była najlepsza w branży motoryzacyjnej. Także studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie docenili Toyotę przyznając jej I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Pracodawców organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Konsulting w Szkole Głównej Handlowej w kategorii "Przemysł".

Trzeci rok z rzędu Toyota została też wyróżniona w konkursie "Firma dla Inżyniera" organizowanym przez Bank Danych o Inżynierach. W ankiecie przeprowadzonej wśród ok. 6,5 tys. inżynierów z całej Polski pytano m.in. która firma ich zdaniem daje największe możliwości kontaktu z nowymi technologiami, rozwoju i atmosferę w pracy. Toyota zajęła III miejsce i była najbardziej pożądanym pracodawcą w branży motoryzacyjnej.

Badania te pokazują, że starania firmy prowadzące do stworzenia swojego dobrego wizerunku jako potencjalnego pracodawcy przynoszą efekty. Jednym z takich działań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi jest organizowany przez Toyotę Europejski Program Rozwoju Absolwentów. W jego ramach absolwenci podczas 1,5-rocznego stażu szkoleniowego odbywającego się w zakładach Toyoty w Polsce i poza jej granicami nabywają nowe kwalifikacje i umiejętności a następnie, jako inżynierowie czy specjaliści, mogą wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce .

Akira Umehara, wiceprezes TMMP twierdzi, że sukces Toyoty leży w ludziach. Dlatego też firma zapewnia wszystkim swoim pracownikom profesjonalne szkolenia i rozwój. - Wierzymy, że każdy pracownik wnosi swój wkład w rozwój organizacji. To dzięki pomysłom tysięcy naszych pracowników Toyota Production System uznawany jest za jeden z najdoskonalszych systemów produkcyjnych na świecie.

http://motoryzacja.wnp.pl/toyota-najlep ... 1_0_0.html
odpowiedz
Orzech 29.07.2008, godz. 13:24
Certyfikat dla Toyoty

TMMP, wnp.pl (AG) 29.07.2008 12:33

Po raz kolejny Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. (TMMP) została wyróżniona jako wiarygodny partner i nowoczesny podmiot gospodarczy. Niedawno podczas uroczystej gali, która odbyła się w Uniwersytecie Wrocławskim, wiceprezes TMMP Akira Umehara odebrał Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy (DCG).

- Cały czas dążymy do tego, aby być jak najlepszym partnerem biznesowym. Staramy się mieć swój wkład w zrównoważony rozwój naszego regionu także poprzez rozbudowę fabryki i współpracę z lokalną społecznością - powiedział wiceprezes Umehara, i dodał: - Dlatego też cieszymy się, że nasze wysiłki zostały docenione. To potwierdza, że obrany przez nas kierunek jest właściwy.

Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy jest przyznawany przez Marszałka Województwa za osiągnięcia w dziedzinie integracji regionalnej, wzrostu gospodarczego oraz rozwoju rynku pracy. Świadczy o wiarygodności gospodarczej i jakości wytwarzanych produktów. Stanowi wizytówkę innowacyjności i nowoczesności.

http://motoryzacja.wnp.pl/certyfikat-dl ... 1_0_0.html
odpowiedz
Anonymous 12.11.2008, godz. 20:26
[quote="Gregs"][b]Zmiana warty w fabryce Toyoty w Wałbrzychu[/b]

Gdy był Yutaka było lepiej teraz coraz gorzej
odpowiedz
Gregs 14.11.2008, godz. 03:05
A kto teraz jest prezesem Toyoty Polak czy Japończyk ?
odpowiedz
Tsamb 17.11.2008, godz. 22:15
"Gregs" napisał:
A kto teraz jest prezesem Toyoty Polak czy Japończyk ?


[i:3pzsdp76]Fabryka Toyoty w Wałbrzychu ogłosiła powołanie z dniem 1 stycznia 2008 roku Pana Kenji Manabe na stanowisko Prezesa Toyota Motor Manufacturing Poland sp. z o.o. (TMMP). Pan Kenji Manabe zastąpił na tym stanowisku Pana Yutaka Miyamoto, który po zakończeniu pracy w TMMP powraca do pracy spółkach Toyoty w Japonii (...).[/i:3pzsdp76]
http://www.toyotapl.com/walbrzych/2008/index.php?id=2
odpowiedz
Tsamb 17.11.2008, godz. 22:16
W październiku z linii montażowej wałbrzyskiej fabryki TMMP zjechał milionowy silnik. Jednocześnie, pracując nad jego stałym ulepszeniem, Toyota wprowadziła szereg modyfikacji (w tym system recyrkulacji spalin EGR), które w rezultacie zwiększyły efektywność pracy silnika, zmniejszyły zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla (CO2) oraz zredukowały ilość powstających tlenków azotu (NOx), które są przyczyną powstawania smogu.

Produkcja 1.0-litrowego silnika, przeznaczonego do Toyoty Yaris oraz samochodów produkowanych w TPCA w Kolinie we współpracy z koncernem PSA (Toyota Aygo, Citroen C1 i Peugeot 107) rozpoczęła się w styczniu 2005 roku. W tym czasie jednostka ta zyskała sobie uznanie użytkowników i ekspertów wygrywając w 2007 i 2008 roku prestiżowy światowy konkurs „Silnik Roku" („Engine of the Year").


- Naszym zadaniem jest nieustanna praca nad rozwojem naszych silników tak, aby odpowiadały na oczekiwania naszych użytkowników i w jak najmniejszym stopniu wpływały na środowisko naturalne - mówi Kenji Manabe, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu.
silnik_toyota.jpg
Zmodyfikowany silnik od początku listopada jest montowany w Toyocie Yaris. W 1.0-litrowych silnikach montowanych w Toyocie Aygo, Citroen C1 i Peugeot 107 zakres modyfikacji, które zostaną wprowadzone od grudnia jest nieco mniejszy niemniej jednak pozwoli zredukować zużycie paliwa, a tym samym emisję dwutlenku węgla o około 2 proc.

Oprócz silników Toyota Motor Manufacturing Poland produkuje manualne oraz półautomatyczne skrzynie biegów przeznaczone przede wszystkim do modeli samochodów Toyoty produkowanych w europejskich montowniach koncernu. Dodatkowo we wrześniu rozpoczęto produkcję nowych, sześciostopniowych skrzyń biegów, które pozwolą zredukować zużycie paliwa i emisję CO2. Roczna zdolność produkcyjna nowego zakładu to 375 000 skrzyń biegów.

(MAD); http://www.nww.pl
odpowiedz
Tsamb 20.11.2008, godz. 17:48
odpowiedz
Pan Tomasz 27.12.2008, godz. 09:29
Elektrownia wiatrowa stanie w Wałbrzychu?

Japończycy chcą zasilać swoje wałbrzyskie fabryki energią wiatrową.
Japoński koncern Toyota Motor Manufacturing Poland chce czerpać energię z wiatru i planuje wybudowanie elektrowni wiatrowej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W fabryce nie chcą na razie zdradzać szczegółów i kosztów inwestycji. Toyota sprawdza teraz, czy zasilanie zakładu w Wałbrzychu energią wiatrową będzie możliwe. Na potężnym, otwartym terenie WSSE silny wiatr wieje niemal przez okrągły rok. Nie przesądza to jednak o sukcesie.
Na razie na terenie fabryki stanął potężny 60-metrowy maszt. Na konstrukcji zainstalowane zostały urządzenia do pomiaru siły i kierunku wiatrów. Czas od jesieni do wiosny uznawany jest bowiem za najbardziej wietrzny i przez to idealny do ustalenia wszystkich parametrów.
- Prędkość wiatru będzie badana przez tak zwane anemometry. Rozmieszczone są na wysokościach: 30, 40, 50, 58 i 60 metrów. Kierunek wiatru badany jest na wysokościach: 40 i 60 metrów - wyjaśnia Grzegorz Górski, rzecznik prasowy Toyota Motor Manufacturing Poland.
Wszystkie dane z czujników przesyłane będą za pomocą modemu GSM, zasilanego bateriami słonecznymi. Następnie przetwarzać je będzie specjalny program. W efekcie za rok powstanie końcowy raport. Właśnie od tych wyników zależy, czy Toyota zdecyduje się na budowę w Wałbrzychu elektrowni wiatrowej, która będzie zasilała fabrykę. Warunkiem podjęcia takiej decyzji jest precyzyjne ustalenie, czy występujące na tym terenie wiatry wieją równomiernie oraz czy nie dochodzi do częstych zmian ich kierunków. Może się bowiem okazać, że podmuchy są porywiste, ale nieregularne. Wówczas realizacja inwestycji nie będzie miała sensu.
W zakładzie Toyoty nie ukrywają także, że powodzenie inwestycji zależeć będzie również od sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Jeżeli utrzyma się recesja, Japończycy będą musieli wstrzymać się z realizacją projektu.
To nie pierwszy proekologiczny projekt Toyoty. Ostatnio wybudowana hala, w której produkowane są nowoczesne skrzynie biegów, ma nawet motto "Zielona fabryka, zielone miasto". Hasło nawiązuje do położenia Wałbrzycha i ekologicznej produkcji.
- Zastosowaliśmy m.in. system wentylacji hal pozwalający odzyskiwać ciepło, odparowujemy ścieki i stosujemy palniki z niską emisją tlenków azotu - wyjaśnia Kenji Manabe, prezes Toyota MMP. Dodaje, że wszystkie odpady produkcyjne są przetwarzane lub utylizowane. - Na wysypisko śmieci nie trafia nic - zapewnia.
Przyjazne dla środowiska są również wytwarzane w nowej fabryce skrzynie biegów. Dają możliwość lepszego wykorzystania silnika. Dzięki temu zmniejszone zostają zużycie paliwa oraz emisja spalin.
Na realizację nowego projektu na Dolnym Śląsku japoński koncern przeznaczył 145 milionów euro. Ogólna wartość inwestycji osiągnęła 400 milionów euro. Wałbrzych jest największym centrum produkcji podzespołów Toyoty poza Japonią.
Współpraca: KB, PIEL

2 mln za wiatr
Ekologiczną energetyką zainteresowanych jest wiele gmin na pograniczu polsko-niemieckim, niedaleko Zgorzelca.
Tereny pod budowę ferm wiatrowych zostały wyznaczone w okolicy Pieńska. Wiatraki mają także powstać w miejscowości Żarki Średnie. W sąsiedniej gminie Zgorzelec także jest przygotowanych kilka lokalizacji pod takie inwestycje, głównie w miejscowościach wzdłuż linii Nysy Łużyckiej. Wiatraki chcą też stawiać w Kotlinie Kłodzkiej. W gminie Stara Kamienica wyliczono, że gdyby tam powstały, do budżetu wpłynęłoby rocznie nawet 2 mln zł.

Artur Szałkowski Gazeta Wrocławska
odpowiedz
Tsamb 29.12.2008, godz. 15:30
[i:3bpq8s1g]Puls Biznesu - 29-12-2008 09:28[/i:3bpq8s1g]

Globalny kryzys motoryzacyjny dopadł polską fabrykę silników Toyoty, gdzie pracę może stracić 200 osób.
Japończycy w przyszłym roku planują wyprodukować w porównaniu z poprzednim o 60 tys, silników mniej - pisze "Puls Biznesu". Z tego powodu pracę w fabryce w Jelczu-Laskowicach może stracić co piąta osoba. Część z nich - jak zapowiada kierownictwo - będzie mogła znaleźć tymczasową pracę w czeskiej fabryce koncernu oraz w zakładzie w Wałbrzychu.

"PB" przypomina, że zakład w Jelczu - Laskowicach powstał w 2002 r. Wytwarza silniki Diesla do Toyoty Avensis, Auris, Verso oraz Corolli i zatrudnia 1000 pracowników.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/toyota-w-p ... 0_0_0.html
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 29.12.2008, godz. 23:23
Jeszcze więcej zatrudnionych u nas? To aż takie braki obecnie są, czy o co chodzi?
odpowiedz
Pan Tomasz 30.12.2008, godz. 13:40
Koncern TOYOTA nie zwolnil w swoich fabrykach zadnego pracownika od 1950 roku (za wyjatkiem zwolnien dyscyplinarnych). W koncernie przyjęto politykę „zatrudnienia przez całe życie”.
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 03.01.2009, godz. 23:31
Ale we wszystkich czy w japońskich tylko?
odpowiedz
Pan Tomasz 04.01.2009, godz. 10:11
Wszystkich.
odpowiedz
Atapy 05.01.2009, godz. 19:39
[size=150:1abauuey]Walka z wiatrakami
[/size:1abauuey]

Toyota Motor Manufacturing Poland szykuje się do kolejnej inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Tym razem japoński koncern rozważa wybudowanie elektrowni wiatrowej. Na razie na terenie wałbrzyskiej fabryki trwają badania, które pokarzą czy takowa inwestycja jest opłacalna.


To, że na otwartym terenie WSSE silny wiatr wieje przez okrągły rok nie podlega dyskusji. Jednak aby mieć pewność, że elektrownia wiatrowa ma prawo bytu potrzebne są szczegółowe badania. - Na terenie fabryki postawiony został sześćdziesięciometrowy maszt, na którym zainstalowano tak zwane anemometry, czyli urządzenia do pomiaru siły i kierunku wiatrów - wyjaśnia Grzegorz Górski, rzecznik prasowy Toyota Motor Manufacturing Poland. Dane zarejestrowane przez czujniki przetwarzane będą w specjalnym programie dzięki czemu za rok powstanie szczegółowy raport, od którego uzależnione będą dalsze działania. - W ten sposób uda nam się precyzyjnie ustalić, czy występujące na tym terenie wiatry wieją równomiernie. W momencie gdy okaże się, że podmuchy są porywiste, lecz nieregularne inwestycja nie będzie miała sensu - tłumaczy Górski.

Wyniki badań znane będą pod koniec tego, bądź na początku przyszłego roku. Jeżeli będą one zadowalające władze japońskiej spółki podejmą kolejne decyzje w sprawie wybudowania elektrowni wiatrowej, która miałaby zasilać fabrykę. W zakładzie nie ukrywają jednak, że na powodzenie inwestycji duży wpływ będzie miała sytuacja ekonomiczna na rynku motoryzacyjnym. - Realizacja tego projektu z pewnością jest uwarunkowana od koniunktury na rynku - mówi rzecznik Toyoty.


Stawiają na ochronę środowiska

Ekologia i ochrona środowiska od wielu lat wpisana jest w filozofię działań Toyoty.

- Dążymy do rozwoju koncernu w harmonii ze środowiskiem we wszystkich aspektach działalności gospodarczej. Zgodnie z hasłem jakie przyświeca władzom regionu oraz lokalnej społeczności pragniemy stać się Zieloną Fabryką w Zielonym Mieście - tłumaczy Grzegorz Górski. W związku z tym w ostatnio wybudowanej hali zastosowano system wentylacji, który umożliwia odzyskiwanie ciepła. Toyota wprowadziła również program „Zero odpadów na składowiska", który pozwolił na zredukowanie odpadów przekazywanych na składowiska komunalne do poziomu poniżej jednego procenta wszystkich śmieci generowanych przez zakład. Oznacza to że ponad 99% odpadów jest powtórnie wykorzystywana lub przekazywana do utylizacji. - Powstanie elektrowni wiatrowej byłoby kolejnym krokiem w kierunku tworzenia przedsiębiorstwa przyjaznemu środowisku - kończy Górski.

toyota.jpg

Robert Włochal

robert@nww.pl


---------------------------------------------------------------------
Źródło: nww.pl
---------------------------------------------------------------------

Już się nie mogę tego doczekać... :D
odpowiedz