DODAJ
Orzech 24.09.2008, godz. 16:43
Myślę, że można już założyć osobny temat na forum, dotyczący tej bardzo prawdopodobnej do realizacji inwestycji:

Oficialna informacja prasowa z KGHM Cuprum:

Biurowiec Cuprum – zburzyć czy zmodernizować?

Plac Jana Pawła II we Wrocławiu już wkrótce zyska nowy wygląd. KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, właściciel największego w tym miejscu biurowca, podpisał właśnie umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) na wyłonienie w międzynarodowym konkursie najlepszej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zajmowanej do tej pory działki.

Procedura ruszyła: przygotowywane są założenia do konkursu, w ciągu tygodnia konkurs zostanie ogłoszony, a za pół roku – po jego rozstrzygnięciu – okaże się czy biurowiec Cuprum zostanie zmodernizowany czy też zburzony i w jego miejscu powstanie nowoczesny kompleks.


Która opcja zwycięży, tego dziś nie wiemy. Wiemy natomiast, że w tym miejscu zostanie zbudowany hotel oraz centrum konferencyjne, jakiego jeszcze nie ma we Wrocławiu – zapowiada Jacek Drobny, pełnomocnik zarządu KGHM Cuprum ds. finansowo-administracyjnych.

Konkurs, który wraz z Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłasza KGHM Cuprum, ma charakter międzynarodowy.
Oznacza to, że w jury zasiądą zagraniczni architekci, jak też w konkursie mogą zgłaszać swe projekty nie tylko rodzime pracownie architektoniczne. Pomysł zabudowy tego terenu ma również mocne wsparcie ze strony władz Wrocławia.

Wizytówka miasta

W ciągu najbliższych lat okolice pl. Jana Pawła II przejdą metamorfozę. Atrakcyjna lokalizacja – ścisłe centrum miasta – oraz dostępność komunikacyjna to atuty tego rejonu. Już teraz przy sąsiedniej ul. Sikorskiego stoi Cuprum Novum (nowa siedziba spółki KGHM Cuprum) – nowoczesny, dziewięciokondygnacyjny biurowiec klasy A, należący do tzw. budynków inteligentnych, czyli wyposażonych w zintegrowany system zarządzania i monitoringu, najnowszej generacji sieć komputerową oraz multimedialne centrum konferencyjne. Po sąsiedzku ma wyłonić się z ziemi pierwszy wrocławski drapacz chmur – Odra Tower, a także osiedle apartamentowców. Zapewne też w najbliższym czasie właściciele terenu po pobliskim dawnym szpitalu zdecydują o jego dalszym losie i poszukają inwestora.

Stara siedziba


Biurowiec Cuprum przy pl. Jana Pawła II (wcześniej pl. 1 Maja) powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku jako siedziba ówczesnego Centrum Badawczo-Projektowego Miedzi, poprzednika KGHM Cuprum. Co ciekawe sami pracownicy ówczesnego Centrum brali udział w jego projektowaniu i realizacji: opracowali dokumentację projektowo-kosztorysową, pełnili nadzór inwestorski i autorski. Budynek został oddany do użytku w 1968 roku.
Wiosną br., po oddaniu do użytku nowej siedziby KGHM Cuprum przy ul. gen. W. Sikorskiego pracownicy KGHM Cuprum opuścili stary budynek, jednakże pomieszczenia nadal są użytkowane przez innych najemców, m.in. Telefonię Dialog oraz Fortis (d. Dominet) Bank.


Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu zaprojektowało zintegrowany okręg przemysłowy LGOM (Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy), w tym cztery kopalnie miedzi: Lubin, Polkowice, Rudna i Sieroszowice.
Od 40 lat spółka prowadzi działalność badawczą z zakresu wszystkich dziedzin związanych z funkcjonowaniem górnictwa i przeróbki rud, począwszy od hydrogeologii i geologii poprzez technologie górnicze, mechanikę górotworu, wentylację i klimatyzację, automatyzację, elektryfikację, mechanizację, wzbogacanie rudy, składowanie i zagospodarowanie odpadów.
Od wielu lat firma współuczestniczy w realizacji projektów zamawianych i projektów celowych współfinansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Realizowała i realizuje również prace w ramach programów unijnych.
Wśród wielu zadań eksportowych należy wymienić projekty kopalń metali w byłym ZSRR i Chinach, szybów i tuneli w Indiach, Algierii i Zambii. W swojej strategii firma chce być pomostem pomiędzy nauką a przemysłem. CUPRUM zatrudnia obecnie 143 osób.

Żródło: KGHM CUPRUM sp. z o. o.

Informacja prasowa
odpowiedz
Orzech 24.09.2008, godz. 16:49
maja2.jpg

maja.jpg
Skany z "Echo Miasta" Wrocław: Gesah
odpowiedz
jc 25.09.2008, godz. 14:17
za komuny w miejscu biurowca Cuprum miał stanąć duży hotel. ale jak to za komuny nie starczyło kasy i plany pozostały planami. kiedyś na Hydralu widziałem nawet wizualkę tamtego hotelu
odpowiedz
Gesah 25.09.2008, godz. 14:21
zrób foto projektu makiety Archicomu, jest w środku Cuprum.
odpowiedz
jc 25.09.2008, godz. 14:28
"Gesah" napisał:
zrób foto projektu makiety Archicomu, jest w środku Cuprum.


w którym miejscu? w holu na parterze?
odpowiedz
Gesah 25.09.2008, godz. 14:31
tak, przed recepcją
odpowiedz
Orzech 25.09.2008, godz. 22:53
"jc" napisał:
za komuny w miejscu biurowca Cuprum miał stanąć duży hotel. ale jak to za komuny nie starczyło kasy i plany pozostały planami. kiedyś na Hydralu widziałem nawet wizualkę tamtego hotelu


Oto i niezrealizowany projekt tego hotelu:

37066.jpg
odpowiedz
jc 26.09.2008, godz. 16:19
za to zrealizowali podobny budynek na pl Legionów - Lotos
odpowiedz
anubis 28.09.2008, godz. 14:20
"Orzech" napisał:
[quote="jc":2claldwf]za komuny w miejscu biurowca Cuprum miał stanąć duży hotel. ale jak to za komuny nie starczyło kasy i plany pozostały planami. kiedyś na Hydralu widziałem nawet wizualkę tamtego hotelu


Oto i niezrealizowany projekt tego hotelu:

37066.jpg[/quote:2claldwf]

Z dodatkową restauracją na ostatniej kondygnacji.
odpowiedz
Darek 01.10.2008, godz. 00:47
Tylko nie przywiązujcie się za bardzo do tych bryłek z wizualizacji zagospodarowania pl JPII i okolic...
odpowiedz
Orzech 20.10.2008, godz. 18:51
[quote:2awcz41g]Procedura ruszyła: przygotowywane są założenia do konkursu, w ciągu tygodnia konkurs zostanie ogłoszony, a za pół roku – po jego rozstrzygnięciu – okaże się czy biurowiec Cuprum zostanie zmodernizowany czy też zburzony i w jego miejscu powstanie nowoczesny kompleks.
[/quote:2awcz41g]

Za cztery dni minie miesiąc od tych deklaracji, a konkursu jak nie było, tak nie ma. A pewne informacje zaczynają potwierdzać fakt, że niestety Cuprum może sobie jeszcze trochę postać. KGHM ma i będzie miał w najblizszym czasie inne problemy, większe niż budowa czy rozbiórka jakiegoś budynku we Wrocławiu:
http://gospodarka.gazeta.pl/Gielda/1,85 ... la_na.html
odpowiedz
rybak 20.10.2008, godz. 22:11
"Darek" napisał:
Tylko nie przywiązujcie się za bardzo do tych bryłek z wizualizacji zagospodarowania pl JPII i okolic...Jedyne, co jest "pewne" to rozbudowa Akademii Muzycznej o zakłady naprawy samochodów policyjnych - wjazd od Zelwerowicza - (czy jak to się zwie oficjalnie) - pomiędzy AM a pawilonami na Sokolniczej bo z wchłonięciem ich będzie problem raczej. Ich zabudowa to większy problem niż hala kupiecka na Zielińskiego.
Pawilon Jysk/Plackarnia\Ali Baba też się już zapowiadali, że na tej całej działce ma powstać coś normalnego. Terminów nie ma.
Obok jest jest słynna Izba Wytrzeźwień, a cały teren za murem (od Nabycińskiej po Sokolniczą) miał zostać wystawiony na przetarg, ale coś słuch o tym zaginął.
Co do reszty - Cuprum planuje, ale nie wiadomo czy dojdzie do realizacji (spadek cen miedzi i problemy w KGHM). Dobudowa czegoś do kamienic przy Podwalu zależeć będzie głównie od projektu budynku Cuprum, no chyba że od razu się połączą.
Zakład produkcyjny na Sokolniczej za Cuprum też ma się dobrze i nie wiem za jaką kwotę właściciel by go sprzedał, gdy produkcja idzie pełną parą, a część terenu jeszcze wynajmują na parking.
Zabudowy parkingu przy pl. Czerwonym nie przewiduje w najbliższym czasie.
Takie moje własne zdanie po latach mieszkania tutaj, samo powstanie Apartamentów Sokolniki to sukces, wyprowadzka policji i likwidacja stacji paliw z Zelwerowicza nie wchodzi w rachubę.
odpowiedz
alsen strasse 67 21.10.2008, godz. 00:04
Rybak - to mnie zasmuciłeś, jest aż tak źle? :cry:
odpowiedz
Gesah 21.10.2008, godz. 09:57
Przecież to są tylko "widzimisie" Rybaka, mpzp wymaga doklejenia nowego budynku Cuprum do kamienic.
odpowiedz
Orzech 21.10.2008, godz. 11:01
"rybak" napisał:
wyprowadzka policji i likwidacja stacji paliw z Zelwerowicza nie wchodzi w rachubę.


Policja ma się przenieść z Zelwerowicza na Połbina. Podobnie jak to, co pozostało z bazy dawnego ZOMO na Księcia Witolda.
odpowiedz
rybak 21.10.2008, godz. 17:42
"Gesah" napisał:
Przecież to są tylko "widzimisie" Rybaka, mpzp wymaga doklejenia nowego budynku Cuprum do kamienic.


Przecież napisałem "moim zdaniem", jeśli mpzp będzie wymagał doklejenia, to lepiej dla nas wszystkich.

"Orzech" napisał:

Policja ma się przenieść z Zelwerowicza na Połbina. Podobnie jak to, co pozostało z bazy dawnego ZOMO na Księcia Witolda.


Tylko kiedy to nastąpi??
Z różowej willi z Witolda się przenoszą i przenoszą...
odpowiedz
Orzech 21.10.2008, godz. 17:46
Z Witolda do 2010/11, z Zelwerowicza nie pamiętam dokładnego terminu.
odpowiedz
alsen strasse 67 21.10.2008, godz. 17:53
Może teraz nic się pozornie nie dzieje, ale ewentualne inwestycje są już planowane i uzgadniane w zaciszach gabinetów. A my nic o nich nie wiemy dopóki nie zostanie podana informacja na forum. :wink:
odpowiedz
rybak 21.10.2008, godz. 20:48
Wiem, że takie informacje nie są podawane publicznie do czasu przetargu/konkursu itp.
A data 2010/2011 jest dla mnie na tyle odległa, że wszystko się może zdarzyć, dlatego nim będzie konkurs na nowe Cuprum, to inwestycja AM wydaje się najbardziej pewna.
odpowiedz
Orzech 21.10.2008, godz. 22:53
O ile AM dostatnie dofinansowanie tej inwestycji.

To podobnie jak z Cuprum. Jak zarząd postawi na alternatywne biznesy, takie jak np stawianie biurowców (może się do tego przekonają po sukcesie biurowca na Sikorskiego?), to da pieniądze na ten projekt. Istnieje jednak obawa, że KGHM i Cuprum zwlekając z tą inwestycją trafi na taki okres, kiedy będzie duża nadpodaż powierzchni biurowych we Wrocławiu. To samo z hotelami. Jedyna szansa to prawdziwe, duże centrum kongresowo-hotelowe. Bo takiego centrum we Wrocławiu brak i na razie nikt oficialnie nie zadeklarował takiej inwestycji we Wrocławiu. KGHM byłby pierwszy.
odpowiedz