Coraz bliżej budowy Cuprum Square. KGHM ma partnera

Coraz bliżej budowy Cuprum Square. KGHM ma partnera

Wrocław
REKLAMA
KGHM znalazł partnera, z którym wybuduje kompleks Cuprum Square przy placu Jana Pawła II. – Partnerstwo z Polskim Holdingiem Nieruchomości będzie wiązało się z podjęciem wzajemnych uzgodnień, między innymi dotyczących harmonogramu inwestycji – podkreślają przedstawiciele inwestora.
PRL-owski biurowiec Cuprum zniknął z wrocławskiego krajobrazu wiosną 2015 roku. Wówczas w błyskawicznym tempie przeprowadzono rozbiórkę obiektu przy placu Jana Pawła II, a właściciel tego terenu – KGHM – zaprezentował projekt kompleksu Cuprum Square, który ma tam powstać.
Przez rok na ogromnej działce niewiele się jednak działo. Teraz zanosi się na to, że inwestycja może wkrótce wystartować. We wtorek 5 lipca KGHM TFI i Polski Holding Nieruchomości podpisały bowiem list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tej inwestycji. Dodajmy, że od początku miedziowa spółka zapowiadała, że będzie chciała zrealizować przedsięwzięcie w formule joint venture z udziałem profesjonalnego dewelopera.
Zgodnie z postanowieniami listu, obie strony chcą wspólnymi siłami wybudować kompleks biurowo-usługowy, składający się z dwóch budynków, o łącznej powierzchni około 33 tys. metrów kwadratowych. Powierzchnie użytkowe mają zostać skomercjalizowane na zasadach rynkowych dla najemców zewnętrznych.
Kooperacja oraz efekty współdziałania pomiędzy PHN S.A. i KGHM TFI niewątpliwie będą miały pozytywny wpływ na rozwój dolnośląskiego rynku nieruchomości oraz będą pozwalały podmiotom z grupy kapitałowej, jaką tworzą spółki z udziałem Skarbu Państwa, konkurować z pomiotami zagranicznym – komentuje, cytowany w komunikacie prasowym, minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz. 

Harmonogram i ostateczny projekt do ustalenia

Jak mówi Mirosław Stanisławski, prezes zarządu KGHM TFI, partnerstwo z Polskim Holdingiem Nieruchomości będzie wiązało się z podjęciem wzajemnych uzgodnień, między innymi dotyczących harmonogramu inwestycji, a ostateczne decyzje będą musiały uzyskać zgody korporacyjne.
Natomiast zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, projekt jest realizowany w dwóch etapach. Pierwszy, ten najbardziej widoczny wiązał się z pracami rozbiórkowymi, w wyniku których zostały podjęte dalsze zadania m.in. zabezpieczono zabudowę sąsiednią, a obecnie trwają prace związane z przebudową sieci energetycznej na terenie inwestycji. Przeprowadzono również wszystkie niezbędne działania zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto wzajemne ustalenia będą dotyczyły także ostatecznej koncepcji architektonicznej – podkreślają przedstawiciele inwestora.
REKLAMA
Rafał Czepil, wiceprezes KGHM TFI SA, dodaje, że obecnie trwają rozmowy o przyjęciu najlepszego modelu biznesowego przy realizacji tej inwestycji. 
Jednakże ostateczne decyzje będą musiały uzyskać odpowiednie zgody korporacyjne – zastrzega Czepil.

Pozwolenie na budowę już jest

Przypomnijmy, na początku bieżącego roku przedstawiciele inwestora zapowiadali, że zakończenie budowy Cuprum Square powinno nastąpić na przełomie 2017 i 2018 roku.
Do tej pory udało się nam uporządkować cały teren po dawnym budynku Cuprum, a kolejny etap inwestycji, już bardziej widoczny dla mieszkańców miasta, to wiosna tego roku – tłumaczył w lutym Michał Holaczuk, dyrektor ds. inwestycji w KGHM TFI.
Jednak wiosną inwestycja nie ruszyła, a ostatecznie pozwolenie na budowę udało się uzyskać pod koniec marca. 
Zgodnie z projektem przygotowanym przez renomowaną pracownię architektoniczną Medusagroup (jej autorstwa jest m.in. biurowiec Dominikański), przy placu Jana Pawła II powstaną dwa niezależne budynki biurowo-usługowe: budynek "A" o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych oraz budynek "B" o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Będą miały odpowiednio 7 i 8 kondygnacji, a pod kompleksem zaplanowano podziemny parking.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA