Koniec wielkich inwestycji na Odrze? Rząd szykuje zmiany w specustawie odrzańskiejFot. CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Koniec wielkich inwestycji na Odrze? Rząd szykuje zmiany w specustawie odrzańskiej

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polski rząd planuje drastycznie zmienić plany co do przyszłości rzeki Odry. Szykuje zmiany w specustawie odrzańskiej. Chce m.in. zrezygnować z budowy obiektów hydrologicznych. Zamiast realizacji tych inwestycji, planowane są inwestycje w odbudowę starorzeczy i naturalnych terenów zalewowych.

Według doniesień medialnych Odra ma zostać poddana rewitalizacji, która ma sprawić, że „woda odzyska parametry pozwalające na samooczyszczanie”. Prace nad projektem ustawy o zmianie specustawy odrzańskiej zostały wpisane w rządowym kalendarzu pracy na czwarty kwartał tego roku.

– „Ogólny stan Odry, który należy określić jako zły, wynika z masy ścieków oczyszczonych i nieoczyszczonych zrzucanych bezpośrednio do rzeki. Brak jest możliwości skutecznego samooczyszczenia rzeki” – napisano w informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Projekt nowelizacji specustawy odrzańskiej został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z jego założeniami mają być uchylone przepisy określające katalog inwestycji, w tym wielkich przedsięwzięć hydrotechnicznych, m.in. budowy nowych stopni wodnych czy przekopania kanałów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

– W założeniach do nowelizacji sformułowany jest katalog działań, który zawiera m.in. rewitalizację i odtwarzanie starorzeczy, odsuwanie wałów przeciwpowodziowych i przywracanie terenów zalewowych czy budowę stopni, zastawek i progów na rowach melioracyjnych w obszarach rolniczych i leśnych, co ma spowolnić odpływ wody ze zlewni – pisze „DGP”.

REKLAMA

Przypomnijmy, od lipca 2023 roku obowiązuje przyjęta przez poprzedni rząd specustawa dotycząca uproszczenia procedur i ułatwiania realizacji inwestycji hydrologicznych na Odrze dotyczących m.in. grodzenia rzeki, budowy stopni wodnych, które miały sztucznie spiętrzać wodę oraz likwidacji starorzeczy, co miało w zamyśle ograniczyć skutki powodzi. Łącznie wzdłuż rzeki od momentu, gdy rozpoczyna swój bieg na terenie naszego kraju aż do jej ujścia, miało powstać ok. 150 obiektów hydrologicznych. Działania miały być też skierowane na obszar zlewni Odry.

Ministerstwo Infrastruktury przystąpiło do prac nad zmianą obowiązujących przepisów i zaproponowało powrót do traktowania rzeki w sposób podmiotowy, który pozwoli, w miarę możliwości, na powrót do natury.

Inwestycje na Odrze owszem będą, ale będą polegać na odsuwaniu wałów przeciwpowodziowych i tworzeniu obszarów zalewowych. Nastąpić ma likwidacja poprzecznych przegród, odbudowa starorzeczy i wiele innych działań usuwających dotychczasowe rozwiązania hydrotechniczne.

Prace na rzecz spowolnienia odpływu wód z terenów rolnych i leśnych to postulat, który od wielu lat wielokrotnie podnosili przedstawiciele różnych organizacji ekologicznych.

Sprawa odprowadzania ścieków, budowa nowych oczyszczalni ścieków i wiele innych spraw także ma zostać uwzględniona w pracach nad projektem nowej ustawy odrzańskiej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA