Historyczna reprezentacja Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu przy ulicy Zbożowej w dzielnicy Krowodrza zyskuje nowe wcielenie. Pomieści kilkanaście apartamentów i część usługową. Obok krakowski deweloper stawia dwa obiekty mieszkalno-usługowe. Ceny sięgają 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
Fracthon Sp. z o.o. prowadzi od 23 września budowę przy ul. Zbożowej 2 na krakowskiej Krowodrzy (rewitalizacja zabytku i stawianie dwóch nowych budowli). Zagospodarowuje teren o powierzchni 5 139 mkw. Zamierza skończyć prace w II kwartale 2021 roku. Na generalnego wykonawcę wyznaczył firmę Grimbud Sp. z o.o. Projekt przygotowało ABP Autorskie Biuro Projektowe s.c. Tadeusz Półchłopek Bernadetta Półchłopek-Szczygieł. Sprzedaż inwestycji trwa także od września. Ceny wynoszą 12 200-15 000 zł/mkw.
Siłownia, sala kinowa i strefa relaksu
Na osiedle Browar Kleparz złożą się trzy budynki. Dwa, sześciopiętrowe, będą nowe. Każdy z nich zmieści po 41 dwu-, trzy- i czteropokojowych mieszkań, w metrażach 39,88- 96,94 mkw. Ponadto w jednym z obiektów znajdzie się dziewięć (35,98-205,81 mkw.), a w drugim cztery lokale usługowe (47,94-67,39 mkw.).
W garażu podziemnym będzie dostępnych 80 miejsc parkingowych. Dodatkowo mieszkańcy skorzystają z bawialni dla dzieci, strefy relaksu, sali kinowej, rowerowej stacji serwisowej oraz stojaków rowerowych, komórek lokatorskich, siłowni, a także ogólnodostępnych miejsc postojowych z gniazdem do ładowania samochodów elektrycznych. Na terenie inwestycji deweloper zaplanował plac zabaw, ścieżki z ławkami oraz ogródki przynależące do mieszkań na parterze.
materiały inwestora
Odnawiany zabytek sprzed blisko stu lat
Trzeci budynek (trzypiętrowy, o powierzchni użytkowej 1 739,29 mkw.) to Arcyksiążęcy Browar w Żywcu – Reprezentacja Kraków. Powstał w latach 1926-1927.
– Historia tego miejsca sięga 1903 roku, kiedy to Ludwik Lazar został zastępcą browaru żywieckiego w Krakowie. W okresie międzywojnia przedstawicielem został Józef Baster i wtedy to w 1926 roku wpisano do rejestru handlowego firmę "Reprezentacja Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Józef Baster" ul. Zbożowa 2 – mówi nam przedstawiciel dewelopera.
Przedsiębiorstwo posiadało nie tylko nowoczesną wówczas rozlewnię piwa, ale też wytwórnię oranżady, lemoniady i wody sodowej. Miało swoje etykiety, syfony, butelki oraz skrzynki na piwo. Oznakowane samochody (fiaty i mercedesy) oraz wozy konne ozdobione znakami Żywca rozwoziły piwo po Krakowie. W 1937 roku interes przejęli Habsburgowie – do końca okresu okupacji. Po II wojnie światowej browar dalej funkcjonował.
– Na pierwszym i drugim piętrze mieszkali lokatorzy, zaś cały parter i sąsiedni budynek zajmowała rozlewnia działająca do początku lat osiemdziesiątych XX wieku – informuje inwestor. – W latach 1945-1970 rozlewano piwo z browarów w Żywcu, Tychach i Okocimiu, potem napoje gazowane.
Zabytkowy budynek zmienia się w apartamentowiec. Pomieści 15 mieszkań od dwu- do czteropokojowych w metrażach 42,94-102,82 mkw., a także sześć lokali usługowych (31,74-214,69 mkw., w sumie ok. 720 mkw.). Fracthon zaplanował w środku jeszcze recepcję.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.