[Kraków] Hotel będzie integralną częścią Unity Center

Damian Daraż
Prace przy modernizacji "Szkieletora" cały czas trwają, teraz już jednak wiadomo, że wieża szybko doczeka się sąsiada. Rezidor Hotel Group ogłosił otwarcie pierwszego w Europie centralnej hotelu Radisson Red, który ma być integralną częścią Unity Center. Hotel otwarty zostanie w 2019 roku.
Inwestor planuje, że w krakowskim obiekcie znajdzie się 230 pokoi, przestrzeń przeznaczona na spotkania biznesowe, bar, restauracja. W budynku uruchomione zostanie całodobowe centrum fitness. Hotel ma być inspirowany sztuką, modą i muzyką. Hotel Radisson Red będzie obiektem nowoczesnym, opierającym się na stylu życia osób z "pokolenia Y".
Wprowadzenie do życia tego konceptu zajęło nam 10 lat. Nie żałujemy tej decyzji. Spędziliśmy czas na poprawianiu jakości produktu, który proponujemy społeczności lokalnej i potencjalnym klientom – mówi na łamach Love Kraków Henryk Gaertner, współzałożyciel GD&K Group.
Hotel sieci Radisson Red jest bardzo młodym konceptem. Pierwszy hotel pod tym szyldem został uruchomiony w kwietniu ubiegłego roku w Brukseli, sześć miesięcy później pojawił się w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Plany zakładają, aby do 2020 roku powstało 60 obiektów marki Radisson Red.
Jesteśmy bardzo dumni z możliwości wprowadzenia do Polski naszej marki Radisson Red. Jej założenia oparte są na ponadczasowym koncepcie, zainspirowanym potrzebami pokolenia millenialsów. Nie mogliśmy wybrać ciekawszej lokalizacji niż Kraków – otulone legendą miasto to jedna z najważniejszych lokalizacji na rynku hotelarskim. Radisson Red będzie stanowić ekscytujący kontrast, a także uzupełnienie dla jego pięknej historii i atmosfery, wprowadzając elementy nowoczesnej technologii – mówi Ellie Younes, Executive Vice President & Chief Development Officer, The Rezidor Hotel Group.

Budowa

Tymczasem sporo się wydarzyło w tym roku na placu budowy samego "Szkieletora", konstrukcja wieży przykryta została gigantycznymi banerami, na których widnieje wizualizacja wieży Unity Tower, wraz z informacją o możliwości wynajmu powierzchni biurowych, baner reklamowy ma również za zadanie chronić okolice przed pyłem i kurzem, jaki powstaje podczas kruszenia betonu. Prace związane z kruszeniem betonu, postępują, za pomocą dwóch minikoparek i robotów pneumatycznych, którymi dzień w dzień robotnicy kruszą konstrukcje betonowe szybów windowych i stropów. Urobek gruzu wrzucany jest szybów windowych, a następnie zgarniany i pakowany w specjalne sakwy i wywożone do utylizacji. 

Historia

W latach 70 ubiegłego wieku podjęto decyzję o wybudowaniu biurowca Naczelnej Organizacji Technicznej. Pierwsze prace budowlane ruszyły 1975 roku. W tamtych latach w obrębie ulic Rakowickiej i Beliny Prażmowskiego planowano stworzyć "krakowski Manhattan", gdzie budynek NOT-u wcale nie wyróżniałby się ze swoimi gabarytami, niektóre planowane biurowce miały przekroczyć nawet 200 metrów wysokości. Lecz ze względu na kryzys ekonomiczny budowa stanęła po czterech latach budowy. Pierwszego kwietnia 2016 roku znów na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt i robotnicy.