[Kraków] Nowa wieża portu lotniczego w Balicach

MatKoz

Został wyłoniony wykonawca projektu nowej wieży kontroli lotów w Balicach. Budowa rozpocznie się wiosną 2013 roku. Nowa wieża podniesie standardy bezpieczeństwa portu, który obsługuje rocznie prawie 3 mln pasażerów. Powstające obiekt będzie miał wysokość 32,5 metra, a poziom operacyjny ma sięgać 26 metrów. W wieży znajdzie się budynek administracyjno-techniczny, jej całkowita powierzchnia wyniesie prawie 2500 mkw. 

 

Port lotniczy znajduje się niedaleko wojskowej bazy lotniczej w Balicach. Na dzień dzisiejszy jest to drugi co do wielkości, po warszawskim Okęciu, port lotniczy w Polsce, zarówno pod względem ilości odprawianych pasażerów, jak i ilości przeprowadzanych operacji lotniczych. Krakowskie lotnisko rywalizuje z lotniskami w Rzeszowie i Krakowie. Port rozwija się bardzo szybko dzięki położeniu przy ważnych szlakach komunikacyjnych tej części Europy. W promieniu 100 km od niego mieszka kilka milionów osób, co zapewnia doskonałe perspektywy rozwojowe. Zarządzany jest przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o.

 

Nowa wieża stanie niedaleko płyty postojowej lotniska, co jest dużym atutem, ponieważ obecna oddalona jest od niej o blisko 2 kilometry. - Wieża w nowej lokalizacji ułatwi pracę kontrolerom i wpłynie na bezpieczeństwo ruchu naziemnego. Inwestycja wpisuje się w plan rozwoju naszego lotniska - podkreśla Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. Kontrolerzy lotów będą widzieli z wieży całe lotnisko wraz z płytą. Budowa obiektu ruszy wiosną 2013 roku, a zakończy się w ostatnim kwartale 2014 roku. Autorem projekt będzie firma PROCHEM S.A.

 

Lotnisko w Krakowie realizuje plan inwestycyjny wart ponad miliard złotych. Władzom udało się zdobyć pozwolenie na budowę nowego terminala. W cenę planu inwestycyjnego wliczona jest przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego, do 2015 roku ma powstać również czterogwiazdkowy hotel i stacja kolejki na tyłach parkingu wielopoziomowego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szacuje, że po zakończeniu inwestycji lotnisko będzie mogło obsłużyć nawet do 8 mln pasażerów rocznie. Prezes agencji, Krzysztof Banaszek, zapowiedział, że równolegle do prowadzonych inwestycji zaplanowano także budowę ośrodka radiolokacyjnego i wymianę starego radaru na bardziej nowoczesny, który będzie spełniał wszystkie wymogi stawiane przed tego typu urządzeniami. Koszt tych prac wyniesie 25 mln złotych i został już ujęty w budżecie przeznaczonym na lata 2012-2016.

mk