Pod koniec ubiegłego roku ruszył długo wyczekiwany remont dziedzińca Królewskiego na Wawelu wraz z remontem komnat i zbiorów królewskich. Inwestycja finansowana jest z funduszy unijnych, w ramach projektu "Wawel – Dziedzictwo Przyszłości".
Inwestorem projektu są Zamek Królewski na Wawelu oraz Państwowe Zbiory Sztuki. Wykonawcą jest konsorcjum firm, w której liderem jest Siemens, a partnerem firma konserwatorska z Krakowa AC Konserwacja Zabytków Piotrowski, Kosakowski.
Program remontu i przebudowy podzielony został na kilka części.
Pierwszą z nich jest wykonanie bezprzewodowego systemu indywidualnej ochrony eksponatów połączonych z telewizją dozorową w pomieszczeniach budynku nr 4 Zamku Królewskiego na Wawelu.
Kolejny etap to budowa windy dla osób niepełnosprawnych przy skrzydle południowym Pałacu Królewskiego na Wawelu wraz z przebudową wewnętrznej instalacji elektrycznej.
Kolejny etap to prace konserwatorskie architektury Dziedzińca Arkadowego Zamku na Wawelu, prace budowlane i konserwatorskie w obrębie Dziedzińca Arkadowego, konserwacja tynków, kamieniarki, krużganków oraz nawierzchnie Dziedzińca Arkadowego.
Prace remontowe obejmą również przebudowę instalacji i oświetlenia krużganków Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu.
Prace remontowo-konserwatorskie dofinansowane są ze środków unijnych w oparciu o program "Wawel – Dziedzictwo Przyszłości" na kwotę 21 391 590 złotych.
Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2019 roku.