Trasa Łagiewnicka i nowa linia tramwajowa

Trasa Łagiewnicka i nowa linia tramwajowa

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Cztery tunele i nowa linia tramwajowa – powstanie nowy odcinek trzeciej obwodnicy miasta, tzw. Trasa Łagiewnicka, o długości 3,7 kilometra. Władze miasta ogłosiły przetarg na jej zaprojektowanie i budowę.
Budowa liczącego 3,7 km odcinka tzw. III obwodnicy (ul. Beskidzka - Grota Roweckiego) ma się rozpocząć pod koniec przyszłego roku. 
Na większości odcinków będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, na fragmentach pomiędzy węzłami, gdzie planowane jest wprowadzenie komunikacji autobusowej, dostępny będzie dodatkowy trzeci pas ruchu, przeznaczony wyłącznie dla transportu zbiorowego. 
Na odcinkach gdzie nie jest przewidziane poprowadzenie ruchu autobusowego od ulicy Grota-Roweckiego do ulicy Kobierzyńskiej w tunelach pod ulicą Turowicza i Herberta oraz pod Zakopianką – tam jezdnie będą miały po dwie jezdnie w każdym kierunku. 

Tunele

Elementem Trasy Łagiewnickiej będą również cztery tunele o długości 1,7 km. Zaplanowano je miedzy ulicami Grota-Roweckiego i Kobierzyńskiej.
REKLAMA
Pomiędzy węzłami Cegielniana i Solvay, w rejonie Sanktuarium św. Jana Pawła i ulicą Witosa.
Tunele będą wykonywane metodą odkrywkową, a nie drążoną. Przy tak rozległej inwestycji nie stosuje się metody odkrywkowej, tu zadecydowały względy ekonomiczne, jak i również możliwość dowolnego zagospodarowanie terenów, w układy drogowe, zieleń, obiekty sportowe czy place zabaw.
Zwycięzcy przetargu będą również zobowiązani do zbudowania ścieżek rowerowych wzdłuż całej trasy, zbudowania mostu na Wildze oraz nasadzenia co najmniej pięciu tysięcy drzew.
Oferty należy składać do 4 października.
Cała trasa ma powstać do 2020 roku za kwotę ok. 1,3 mld złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA