Kraków: Budowa trasy rozpoczęta, będą utrudnienia

Kraków: Budowa trasy rozpoczęta, będą utrudnienia

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Budowa Trasy Łagiewnickiej rozpoczęła się. Wraz z drogą powstawać będzie trasa tramwajowa, która połączy osiedle Kurdwanów z ulicą Zakopiańską. W czerwcu zaczną się utrudnienia komunikacyjne, które potrwają do września.
Obecnie na budowie trwają prace polegające na likwidacji dość dużego zwałowiska na "Białych Morzach", pomiędzy sanktuarium Św. Jana Pawła a Bożego Miłosierdzia. W ten sposób przygotowywany jest teren pod jeden z tuneli Trasy Łagiewnickiej.
Pozostawione zwałowisko jest materiałem odpadowym kamienia wapiennego, który przerabiany był w dawnych zakładach sodowych "Solvay". Zwały należy usunąć, by przygotować teren pod tunel, który budowany będzie metodą odkrywkową. Wykopy pod niego osiągną głębokości ok. 30 metrów. Usuwanie zwałowiska potrwa do końca roku.
Kolejnym etapem prac w ramach budowy Trasy Łagiewnickiej będzie przebudowa pętli tramwajowej w Kurdwanowie. Pętla zamknięta zostanie na okres wakacyjny. Prace rozpoczną się pod koniec czerwca i wiązać się będą z utrudnieniami w komunikacji tramwajowej.
W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstanie nowa linia tramwajowa, od pętli przy ulicy Witosa do ulicy Zakopiańskiej. Aby zachować połączenie na czas przebudowy, wykorzystane zostaną tramwaje dwustronne, które nie muszą korzystać z pętli w celu zawracania kierunku jazdy. Dla takiego rozwiązania konieczna jest budowa specjalnych rozjazdów na końcu trasy. Z tego powodu z końcem czerwca wyłączony zostanie z użytkowania na kilka dni odcinek torowiska pomiędzy skrzyżowaniem ulicy Wielickiej z Nowosądecką a pętlą Tramwajową na osiedlu Kurdwanów.
REKLAMA
Trasa Łagiewnicka zostanie drogą szybkiego ruchu przebiegającą od ulicy Beskidzkiej i Halszki do ulicy Grota-Roweckiego. Trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunku. W tunelach zaprojektowano dodatkowe pasy dla autobusów komunikacji zbiorowej, tzw. buspasy. Ponadto na węzłach będą jeszcze pasy do wjazdu i wyjazdu z trasy. Długość Trasy Łagiewnickiej wyniesie około 3,5 kilometra.
Wraz z budową drogi powstanie linia tramwajowa, która przebiegać będzie od pętli "Kurdwanów" wzdłuż rzeki Wilgi oraz tunelem pomiędzy Sanktuariami św. Jana Pawła a Bożego Miłosierdzia do ulicy Zakopiańskiej. Tunel tramwajowy będzie miał długość ok. 700 metrów. Na trasie przejazdu tramwaju zaprojektowano pięć przystanków.
Równolegle do tunelu tramwajowego przebiegać będzie najdłuższy z tuneli drogowych na Trasie Łagiewnickiej, o długości 680 metrów. W ramach inwestycji zaplanowano mosty i inne tunele dla samochodów. Nad tunelem w okolicy ulic Ludwisarzy oraz Turonia zaprojektowano miejsca rekreacyjne z parkiem oraz boiskami.
Inwestorem jest Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, a wykonawcą firma Budimex S.A. Trasa wybudowana zostanie do 2020 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA