Kraków: W Mydlnikach powstało Lokalne Centrum Sterowania kolejąźródło: PKP PLK

Kraków: W Mydlnikach powstało Lokalne Centrum Sterowania koleją

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
System zapewni nie tylko bezpieczeństwo podróżnym, ale także ułatwi dostęp do informacji podróżnym. Na stacji Kraków Mydlniki powstało nowe Lokalne Centrum Sterowania (LCS).
System odpowiada za kursowanie pociągów między Bronowicami, lotniskiem i Zabierzowem. Pracownicy na ekranach kilkudziesięciu monitorów mogą na bieżąco śledzić kursy pociągów oraz pracę dziesiątek urządzeń znajdujących się przy torowiskach. Obserwacji podlegają ważne punkty tras kolejowych, a także przejazdy pociągów. Na dobę kursuje średnio 300 składów. Lokalne Centrum Sterowania przyśpiesza i wspiera decyzje dyżurnych oraz, przede wszystkim, zwiększa poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.
Z centrum skorzystają również podróżni – system na bieżąco wysyła informacje dot. kursów pociągów. Nowe technologie i systemy łączności pozwalają stale czuwać nad bezpiecznym i zgodnym z rozkładem przejazdem pociągów. LCS pozwala sprawnie obsługiwać większą liczbę połączeń, co znacznie zwiększy przepustowość na tym odcinku.
REKLAMA
Dworzec Kraków Mydliniki przeszedł niedawno remont, w ramach modernizacji trasy E30 (Zabrze-Katowice-Kraków). Wymienione zostały wiaty przystankowe, a perony zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstały dwa nowe tory, które umożliwią zwiększenie kursów pociągów oraz szybszą podróż po aglomeracji krakowskiej. 
Projekt "Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb" o wartości prawie 2 mld zł jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA