Dwie polskie firmy VIGO Photonics S.A. i PCO S.A. podpisały strategiczną umowę, dotyczącą finalizacji opracowania i produkcji chłodzonych matryc detektorów podczerwieni opartych na technologii supersieci T2SL, uznawanej za jedną z najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie. Umowa ta stanowi ważny krok w rozwoju polskich kompetencji technologicznych w obszarze zaawansowanej optoelektroniki wojskowej. Szacunkowa wartość umowy wynosi blisko 200 mln zł.
Technologia ta, wykorzystująca materiały półprzewodnikowe z grupy III-V i pracująca w bardzo niskich temperaturach, umożliwia osiągnięcie wysokiej czułości i precyzji detekcji promieniowania cieplnego.
Oczekuje się, że opracowane matryce znajdą zastosowanie w nowoczesnych systemach wojskowych, takich jak kamery termowizyjne czy systemy przeciwlotnicze, co przyczyni się do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa operacyjnego polskich sił zbrojnych oraz podmiotów europejskiego przemysłu obronnego.
Warto podkreślić, że współpraca obu firm jest efektem wieloletnich wspólnych działań badawczo-rozwojowych i wpisuje się także w strategię Grupy PGZ dotyczącą wzmacniania krajowych zdolności produkcyjnych w obszarze obronności.
Jednocześnie projekt pokazuje, że Polska rozwija kompetencje w dziedzinie, która dotychczas była domeną nielicznych państw, posiadających własne technologie w zakresie wysokoczułej detekcji podczerwieni. Uzyskanie przez VIGO Photonics odpowiednich licencji na produkcję sprzętu wojskowego dodatkowo wzmacnia perspektywy realizacji projektów międzynarodowych.
– „Mamy przyjemność współpracować z VIGO Photonics od wielu lat, podpisana dziś umowa jest efektem wspólnych prac badawczo-rozwojowych. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo i efektywność łańcucha dostaw jest jednym z priorytetów PCO, szczególnie w kontekście kluczowego wsparcia dla polskiej armii. Wprowadzenie nowego dostawcy matryc jako dodatkowego źródła zaopatrzenia jest krokiem strategicznym, który pozwoli nam nie tylko zwiększyć elastyczność, ale także zapewnić gotowość do szybkiej reakcji na dynamicznie zmieniające się potrzeby. To inwestycja w stabilność, niezawodność i wspólne bezpieczeństwo. Dzisiejsze podpisanie umowy w pełni wpisuje się w strategię Grupy PGZ SA zwiększania zdolności produkcyjnych w zakresie obronności i poszukiwania partnerstw w sektorze prywatnym. Dzięki tej współpracy Polska dołączy do elitarnego grona krajów, które mają własne technologie półprzewodnikowe, które mogą być wykorzystywane w najnowocześniejszych urządzeniach optoelektronicznych na współczesnym polu walki” – powiedział Marek Adamiak, prezes zarządu PCO SA.
– „Podpisanie umowy z PCO to dla nas nie tylko sukces biznesowy. To dowód, że polska myśl inżynierska i lata konsekwentnych inwestycji w badania i rozwój przekładają się na realne produkty budujące niezależność i bezpieczeństwo państwa. Co ważne, podpisana umowa nie wyczerpuje naszego potencjału produkcyjnego. Będziemy konsekwentnie rozwijać tę przełomową technologię, aby mogła znaleźć zastosowanie nie tylko w kolejnych zaawansowanych systemach wojskowych, ale także w ambitnych projektach kosmicznych. Otwiera to perspektywę atrakcyjnych nowych kontraktów na rynku krajowym i międzynarodowym” – mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO Photonics.
PCO S.A.
PCO S.A. to firma z ponad 45-letnim doświadczeniem. Jest największym polskim producentem wyrobów optoelektronicznych z zastosowaniem technologii noktowizyjnej, termowizyjnej i laserowej.
PCO S.A. (wcześniej Bumar Żołnierz i Przemysłowe Centrum Optyki) – spółka Skarbu Państwa zajmująca się produkcją:
• systemów kierowania ogniem,
• noktowizorów,
• systemów wykrywania promieniowania laserowego
• systemów obserwacyjnych
Działalność PCO S.A. obejmuje produkcję i sprzedaż wyrobów optoelektronicznych, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, wykorzystujących technikę laserową, termowizyjną i noktowizyjną, przeznaczonych dla wojska oraz innych służb mundurowych. Ponadto przedsiębiorstwo prowadzi prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe.
VIGO Photonics S.A.
VIGO Photonics S.A. jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych Detektorów Podczerwieni. W latach 80-tych, w Wojskowej Akademii Technicznej, zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. Józefa Piotrowskiego opracował unikalną technologię wytwarzania detektorów pracujących bez chłodzenia kriogenicznego, którą następnie wdrożono w Spółce.
Produktowane przez VIGO detektory są wykorzystywane m.in. w następujących obszarach:
• kolejnictwo (wykrywanie stanów awaryjnych taboru kolejowego dużych prędkości podczas jazdy),
• energetyka (weryfikacja stanu infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej),
• technika wojskowa (systemy obserwacyjno-celownicze na bezzałogowych obiektach latających; amunicja inteligentna i samonaprowadzająca),
• medycyna (wykrywanie na wczesnym etapie markerów chorób nowotworowych, zmian onkologicznych w tkankach miękkich lub zaburzeń w systemie krążenia krwi), oraz przemysł (optymalizacja zużycia energii).
Potwierdzeniem unikalnej pozycji rynkowej Spółki jest status oficjalnego dostawcy podzespołów dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, w ramach współpracy z którą opracowane i wyprodukowane przez VIGO detektory pracują na pokładzie łazika Curiosity eksplorującego powierzchnię Marsa.
Szczególnym atutem firmy jest umiejętność łączenia prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie techniki podczerwieni z produkcją, przy ścisłej współpracy z użytkownikiem.
VIGO Photonics nie zapomina o korzeniach – od wielu lat we wspólnym, wciąż rozbudowywanym laboratorium, prowadzi z naukowcami z Wojskowej Akademii Technicznej oraz innych placówek badawczych krajowych i zagranicznych, zaawansowane badania nad nowymi typami detektorów podczerwieni.

Źródło: PCO S.A.