Kto wybuduje nową, futurystyczną kładkę pieszo-rowerową przez Wisłę w Krakowie? Biuro Projektów Lewicki Łatak

Kto wybuduje nową, futurystyczną kładkę pieszo-rowerową przez Wisłę w Krakowie?

FILM + WIZUALIZACJE
REKLAMA

W stolicy Małopolski powstanie nowa, futurystyczna kładka pieszo-rowerowa, która połączy dwie krakowskie dzielnice Kazimierz i Podgórze (osiedle Ludwinów). Inwestycja planowana jest do realizacji już od wielu. Była też przez pewien czas blokowana przez Małopolską Konserwator Zabytków.

Jak informuje Urząd Miasta w Krakowie do 18 kwietnia można składać oferty w przetargu na budowę kładki nad Wisłą pomiędzy Kazimierzem a osiedlem Ludwinów. Zarząd Inwestycji Miejskich szuka firmy, która wykona kolejną w Krakowie przeprawę dla pieszych i rowerzystów.

Kładka jest niezwykle wyczekiwana przez mieszkańców. Realizacja tej inwestycji pozwoli na sprawne przemieszczanie się przez Wisłę, bez konieczności okrężnej drogi przez most Dębnicki lub most Piłsudskiego. Konstrukcja będzie obiektem o długości około 130 metrów i szerokości ok. 14 metrów, a w najwyższym punkcie wysoka będzie na blisko 16 metrów. Będą mogli z niej korzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści. Dodatkowo zostanie wyznaczony na niej środkowy, widokowy pas. Rozpiętość łuków ma wynieść prawie 130 m. Całkowita szerokość pomostów to 13,60 m, a wysokość mierzona w najwyższym punkcie – 15,80 m.

Nowa kładka przez Wisłę w Krakowie ma połączyć Bulwar Inflancki pomiędzy ul. Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza z Bulwarem Wołyńskim w pobliżu ul. Ludwinowskiej po stronie Ludwinowa.

Budowę próbowała zablokować Wojewódzka Konserwator Zabytków Monika Bogdanowska, która uchyliła wydane w 2018 roku pozwolenie wydane przez jej poprzednika. Ostatecznie jednak Generalna Konserwator Zabytków dr hab. Magdalena Gawin nie podzieliła opinii Bogdanowskiej i w całości uchyliła jej decyzję.

Dzięki tej decyzji możliwa jest realizacja tej ważnej dla Krakowa inwestycji.

Biuro Projektów Lewicki Łatak
Biuro Projektów Lewicki Łatak
REKLAMA
Biuro Projektów Lewicki Łatak
Biuro Projektów Lewicki Łatak

Przeprawa zapewni dogodne połączenie dla pieszych i rowerzystów z pominięciem istniejących mostów drogowych. Oznacza to usprawnienie podróży i skrócenie czas dojazdu pomiędzy obszarami miasta zlokalizowanymi po przeciwnych stronach rzeki. Tereny sąsiadujące z nową przeprawą staną się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców. Budowa kładki zwiększy również wykorzystanie walorów Wisły oraz jej bulwarów.

– Po żmudnych i czasochłonnych przygotowaniach tego projektu, uzyskaniu wszelkich zgód administracyjnych i zapewnieniu finansowania, ogłosiliśmy przetarg na budowę kładki. Termin zgłaszania ofert mija 18 kwietnia – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. Sama realizacja inwestycji miałaby potrwać ok. 26 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Szacuje się, że budowa kładki wyniesie ok. 100 mln zł. Jednak jakie będą faktyczne koszty dowiemy się po otwarciu ofert przetargowych. Warto dodać, że rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 65 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Kładka Kazimierz – Ludwinów realizowana jest według koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak.

fot. Damian Daraż

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA