BioNanoPark wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw

BioNanoPark wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw

Łódź
REKLAMA

- W polskiej gospodarce prym wiodą małe i średnie przedsiębiorstwa. Dlatego takie ośrodki jak BioNanoPark, gdzie wszyscy przedsiębiorcy mogą sprawdzić własne produkty, zlecić badania pod kątem wdrożenia swoich rozwiązań do przemysłu, są niesłychanie ważne. Tu skupia się potencjał naukowy, techniczny i technologiczny. Takie ośrodki jak ten w Łodzi są prawdziwą odpowiedzią na wyzwania stojące przed Polską - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek podczas otwarcia BioNanoParku znajdującego się w Technoparku Łódź.

 

W otwarciu jednego z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży bio i nanotechnologicznej wzięli także udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia z Ministrem Bartoszem Arłukowiczem, a także reprezentanci Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, posłowie i senatorowie z Wicemarszałkiem Sejmu RP Cezarym Grabarczykiem, a także członkowie sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele udziałowców Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego z Hanną Zdanowską, Prezydentem Łodzi oraz Witoldem Stępniem – Marszałkiem Województwa Łódzkiego. Tak szeroka reprezentacja władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, jak również liczne grono przedstawicieli świata nauki i biznesu świadczy o randze wydarzenia.

 

W BioNanoParku otwarte zostały dwa laboratoria: biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Będą one świadczyły usługi w zakresie  prac badawczych dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce i za granicą, m.in. dla branży medycznej, ochrony środowiska, farmaceutyki, wojskowości. W BioNanoParku znajdzie się też rozbudowany Inkubator Technologiczny z 50 nowymi biurami. Tutaj rozwijać się będą przedsiębiorstwa działające w obszarze innowacyjnych technologii takich, jak: informatyka, produkcja aparatury leczniczej, odnawialnych źródeł energii, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa. 

REKLAMA

 

W BioNanoParku ulokowana została pierwsza w Polsce i działająca od roku Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, dzięki której już 60 osób posiada indywidualnie dobrane implanty. W pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej. 


Istotę stworzenia BioNanoParku – centrum wdrożeniowego dla biznesu określił w swojej wypowiedzi Bronisław Komorowski, Prezydent RP: – Pamiętajmy, że mały i średni biznes jest głównym źródłem sukcesu gospodarczego Polski. Jest także narzędziem skutecznej walki przed zagrożeniami kryzysu dotyczącego całego świata zachodniego. Cieszę się, że ten park technologiczny powstał w dobrym stylu i – jak słyszę – o rok wcześniej niż było planowane. To dobrze, że o rok wcześniej mały i średni biznes będzie miał możliwość uzyskania realnego wsparcia dla swoich pomysłów i potrzeb, swoich i naszych wspólnych szans na dalszy rozwój gospodarczy kraju, regionu i Łodzi – mówił Prezydent Komorowski.

 

BioNanoPark ma 7 tys. metrów kw. powierzchni – z czego ok. 3 tys. metrów kw. zajmują laboratoria – salę konferencyjną, która pomieści 300 osób, wygodne i dizajnerskie biura dla 50 firm, dwa ultranowoczesne laboratoria i potencjał, który w przyszłości może być wart miliardy złotych. Budowa kompleksu biurowo-laboratoryjnego BioNanoPark, realizowana przez Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., rozpoczęła się w lutym 2011 roku. Miała potrwać do października 2013 roku, ale dzięki sprawnej realizacji inwestycji, kompleks udało się oddać do użytku na rok przed planowanym terminem – 15 października 2012 roku. Budowa BioNanoParku kosztowała ponad 76 mln zł, z czego 53 mln zł pokryły środki unijne z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 5.3 Wspieranie Ośrodków Innowacyjności. Wartość projektu 76 mln zł z czego ponad 53 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Niemal połowę tych kosztów stanowi wyposażenie laboratoriów. Finansowanie wkładu własnego zapewnili główni udziałowcy: Miasto Łódź i Województwo Łódzkie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA