Pierwsza duża farma fotowoltaiczna, która będzie produkować energię elektryczną dla Łodzi może powstać przy ulicy Brzezińskiej. Zakończono analizy techniczne dla obszaru pomiędzy ulicami Olkulską i Listopadową. Według wstępnych szacunków farma może w ciągu 25 lat pozwolić na zaoszczędzenie połowy obecnego budżetu Łodzi, czyli niemal 3 miliardów złotych!
Eksperci zbadali już miejski teren w okolicach ulic Brzezińskiej, Olkulskiej i Listopadowej. Farma ma obejmować obszar niemal 40 hektarów. Panele zainstalowane mają być tam w technologii tzw. „Trackersów” czyli konstrukcji, które podążają za słońcem i tym samym wykorzystują do maksimum jego moc danego dnia.
Moc farmy może osiągnąć wartość 24 MWp (magawatopik), co pozwolić ma na roczną produkcję 28 gigawatogodzin. To jedna trzecia tego, czego w ciągu roku potrzebują miejskie jednostki do zasilania swojej infrastruktury.
Zakładany okres eksploatacji farmy to 25 lat. W tym czasie ma ona dać oszczędności w wysokości 3 miliardów złotych. Uniezależni też tym samym częściowo samorząd od zewnętrznych dostawców energii.
1/5 jej mocy ma zasilać terminal, pozostała energia pozwoli na zapewnienie czystej energii w innych częściach miasta.
Duże pole paneli fotowoltaicznych ma powstać na trójkątnym terenie lotniska od strony obwodnicy Łodzi. Planowana powierzchnia farmy to 10-13 hektarów. Realizacja zamknie się w dwóch lub trzech etapach, ale już po zakończeniu pierwszego panele mają cześciowo uniezależnić lotnisko w Łodzi od zewnętrznych dostawców energii.
Moc instalacji planowana jest na 10 megawatów. Już 2 megawaty są w stanie w pełni obsłużyć łódzki terminal. Pozostała energia pozwoli zasilić inne miejsca, być może pobliską sortownię odpadów.
Farmy fotowoltaiczne na lotniskach nie są nowym rozwiązaniem, podobne projekty można już znaleźć w Düsseldorfie, Rotterdamie czy Bruggi. Wykonawcą drugiej łódzkiej farmy będzie firma Volta Polska.
Źródło: UM Łódź / lodz.pl